• یکشنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 966-786-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم
  • چاپ

مدیر حوزه‌های علمیه:فقه مقارن در حوزه توسعه می‌یابد

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به الگوبودن المصطفی(ص) در پرداختن به فقه تخصصی تاکید کرد: فقه مقارن باید در این مجموعه توسعه و ارتقاء یابد همچنین در حوزه‌های علمیه نیز جدی‌تر گرفته خواهد شد.
به گزارش ایسنا منطقه قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی، روز یکشنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی مجتمع آموزش عالی فقه، با اشاره به سابقه مدرسه حجتیه و حضور بزرگان حوزه در این مدرسه و تحصیل در آن افزود: این مدرسه با استفاده از تجارب گذشته باید به سمت تربیت فقهای شایسته و مبرز برای بلاد گوناگون عالم برود و طوری شود که در کشورهای مختلف ما چندین مجتهد مهذب و صاحب کرسی تدریس داشته باشیم.
وی با بیان اینکه مجتمع باید وارد این فاز جدید شود و علم فقاهت المصطفی(ص) باید برداشته شود ادامه داد: فقه مقارن و مباحث عمیق در مقارنه مذاهب، امری لازم و جدی برای تمام حوزه است و حوزه علمیه نیز از این مجتمع این انتظار را دارد تا هم عظمت فقه ما متجلی شود و هم راه برای مباحثه علمی میان مذاهب باز شود.
اعرافی با بیان اینکه فقه المصطفی باید به صورت جدی در تعامل و تقابل با نظامات حقوقی دنیا حرکت کند تصریح کرد: رویکرد مقارن با نظامات حقوقی دنیا جدید امری لازم است.
وی اظهار کرد: تاکید بر سطح ۵ از دیگر لوازم ارتقای در این مجتمع است که تاکنون یک دوره از این سطح سپری شده است؛ در این سطح ما دنبال کمیت نیستیم و انتظار داریم که در سطح ۵ به فقه‌های تخصصی پرداخته شود.
رئیس المصطفی(ص) با بیان اینکه حتما باید گام‌های جدی‌تر در زمینه فقه تخصصی برداریم عنوان کرد: در این زمینه گام‌های خوبی برداشته شده است اما هم باید آن را توسعه بدهیم و ارتقاء ببخشیم همچنین ابواب نو مانند فقه محیط زیست و فقه های دیگر ایجاد شود.
وی افزود: گرایشات فقهی در این مجتمع باید مهم شمرده شود که با سنت حوزه تطابق زیادی دارد و این الگوسازی که برای حوزه صورت گرفته باید صیانت و ارتقاء داده شود.
اعرافی عنوان کرد: این مجتمع الگوی آزادی انتخاب درس و استاد در برخی سطوح را ارایه کرده است و ما هم در حوزه علمیه در حال پیاده کردن این سنت هستیم.


انتهای پیام