• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 966-1886-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم
  • چاپ

با هدف تبیین راه کارهای ارتقاء وجه انقلابی حوزه؛

همایش "حوزه انقلابی؛ مسئولیت های ملی و فراملی" در قم برگزار می شود

رئیس کمیته علمی همایش حوزه انقلابی گفت: همایش "حوزه انقلابی؛ مسئولیت های ملی و فراملی"، با هدف "توسعه و ترویج بینش انقلابی در حوزه های علمیه" و " تبیین راه کارهای ارتقاء وجه انقلابی حوزه علمیه" برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین نجف لک‌زایی امروز در نشست رسانه ای همایش حوزه انقلابی؛ مسئولیت های ملی و فراملی، در ابتدا اشاره‌ای به فعالیت‌های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در حوزه روحانیت و انقلاب اسلامی داشت و گفت: همایش مناسبات روحانیت و نسل جوان در سال 88 با خروجی 4 جلد کتاب، 30 مقاله و 36 مصاحبه اولین گام در این عرصه بود.
رئیس کمیته علمی همایش حوزه انقلابی ادامه داد: روحانیت و انقلاب اسلامی دومین همایش بود که در سال 89 برگزار شد و 4 جلد کتاب و 66 مقاله خروجی داشت، روحانیت و اقتضائات دنیای معاصر و الزامات تحول در حوزه علمیه نیز از فعالیت های پژوهشگاه در سال های گذشته بوده است.
وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری دفتر تبلیغات را نماد روشنفکری در حوزه برشمرده اند، افزود: همایش روشنفکری حوزوی کلان پروژه پژوهشگاه است که بخشی از آن معطوف به بحث روحانیت و تجدد می شد و در آن اولین کار جامع در جریان شناسی روحانیت و تجدد صورت گرفت، از دیگر فعالیت های گذشته پژوهشگاه مقایسه ای میان کارکردهای سیاسی روحانیت در ایران و سایر ادیان و مذاهب بود که نتیجه آن چاپ دو اثر مکتوب بود.
لک‌زایی با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری و طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در سال 94 و تاکید ایشان بر ضرورت تحول در حوزه علمیه، اظهار کرد: کلیدواژه در آن دیدار "حوزه انقلابی" بود، و انقلابی ماندن حوزه برای تداوم جمهوری اسلامی مورد تاکید قرار گرفت؛ لذا بررسی علمی و روشمند این موضوع در دستور کار پژوهشگاه قرار گرفت.
وی گفت: برنامه ریزی های برگزاری همایش در سال 95 صورت گرفت لکن به دلیل اینکه دیگر مراکز در قالب نشست ها و همایش ها به این موضوع پرداختند، تصمیم بر این شد که پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی زمان بیشتری را به پژوهشگران بدهد که به نتیجه بهتری دست یابد.
رئیس کمیته علمی همایش حوزه انقلابی با اشاره به اینکه 20 پژوهشگر در 20 محور تولید مقالات را برعهده گرفته اند، اضافه کرد: این همایش 3 بخش دارد؛ مقالات پژوهشی، نشست های علمی و مصاحبه؛ سعی شده است در این سه بخش از نظرات صاحب نظران با سلایق گوناگون بهره برده شود تا این همایش با کار تحقیقی حوصله مند، دیدگاه های مختلف وصول کند.
لک زایی اضافه کرد: همایش حوزه انقلابی؛ مسئولیت های ملی و فراملی، 4 هدف "صیانت از اصالت و ارزش های بنیادین حوزه های علمیه"، "توسعه و ترویج بینش انقلابی در حوزه های علمیه"، "نقد اندیشه ها و جریان های تضعیف کننده باورهای انقلابی در حوزه های علمیه" و " تبیین راه کارهای ارتقاءوجه انقلابی حوزه علمیه" را دنبال می کند.
وی افزود: 5 محور شامل "مبانی و شاخصه های حوزه انقلابی"، "مسئولیت های ملی حوزه انقلابی"، "مسئولیت های فراملی حوزه انقلابی"، "آسیب شناسی حوزه انقلابی" و " آینده پژوهی و راه کارهای ارتقاء حوزه انقلابی" برای تحقق این اهداف در نظر گرفته شده است.
لک زایی ابراز امیدواری کرد تا با توجه به پیشینه پژوهشگاه در زمینه فعالیت های روحانیت و انقلاب اسلامی، بتوان با این همایش سهم کوچکی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری ایفا کرد.
رئیس کمیته علمی همایش حوزه انقلابی در پایان عنوان کرد: در پایان همایش با تشکیل کمیسیون سندی با محوریت الزامات حوزه انقلابی، با رویکرد پژوهشی تهیه و به مراکز ذی ربط حوزوی جهت پیاده سازی و اجرایی کردن، ارائه خواهد شد.
گفتنی است؛ همایش حوزه انقلابی؛ مسئولیت های ملی و فراملی دی ماه 96 برگزار خواهد شد، مهلت ارسال چکیده مقالات 10 مهرماه و پایان زمان ارسال مقالات 10 آبان ماه می باشد.
ایمیل دبیرخانه همایش h.enghelabi@isca.ac.ir و آدرس دبیرخانه قم، خیابان معلم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی می باشد.


انتهای پیام