• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 966-2186-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم
  • چاپ

آیت الله حسینی بوشهری:

اصالت‌های حوزه را به بهانه تنظیم ساختار آموزشی جدید کنار نزنیم

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: شناخت زمان و اقتضائات زمان همراه با حفظ اصالت‎ها از وظایف حوزه است؛ نباید به بهانه تنظیم ساختار آموزشی جدید، سرمایه‎ها و پشتوانه‎های خود را کنار بگذاریم .

به گزارش ایسنا منطقه قم، آیت‎الله سید هاشم حسینی بوشهری امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با ذکر این مطلب که آیت‎الله محمد جواد فاضل لنکرانی به خوبی راه پدر بزرگوارشان را ادامه داده است، گفت: خداوند توفیقات خود را به کسانی می دهد که اوقات خود را در بهترین راه هزینه کنند که این دو عالم این مسیر را طی کردند.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: در روزهای آغازین سال تحصیلی باید کارنامه درخشان حوزه را برای نسل جوان بیان کرد؛ حوزه‏های علمیه که از سوی پیامبر اکرم(ص) تاسیس شد، در هر زمان متناسب با نیازهای جامعه و زمان قدم برداشت، زیرا حوزه در جایگاه جانشینی پیامبران و ائمه قراردارد و به همین دلیل به یک منطقه و جغرافیای محدود منحصر نمی‎شوند.

وی بیان کرد: حوزه علمیه نمی تواند خود را منحصر به رسالت در ایران بداند زیرا امروز مردم در قاره‌های دیگر نیز حق دارند که از ما انتظار تبلیغ داشته باشند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: رابطه حوزه و انقلاب، رابطه جالبی است زیرا حوزه خاستگاه انقلاب است؛ انقلاب و حوزه حقوقی را بر یکدیگر دارند؛ حوزه باید گام های متعددی برای شکوفایی انقلاب بردارد تا به قول رهبر انقلاب به تمدن اسلامی برسیم؛ حوزه تنها مرکزی است که می تواند فقه را در جامعه پیاده کند.

وی گفت: رهبر انقلاب همیشه این نکته را در زمان مدیریت در حوزه به بنده بیان می‌کردند که این حوزه علمیه چند ده هزار نفری در بخش های مختلف فعال است ولی نیازمند آن هستیم که در دل این حوزه بزرگ، یک حوزه کوچکتر که بار رسالت حوزه را به دوش بگیرد فعالیت داشته باشد.

عضو شورای عالی حوزه‎های علمیه تصریح کرد: پایان نامه‎های این مرکز امروز بسیار قوی است؛ این مرکز سالهای متمادی در زمینه فقه و اصول و تفسیر و کلام و مدرسه علمیه فعالیت گسترده دارد؛ یکی از نوآوری های این مرکز، کرسی‏‎های علمی تخصصی است.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: اگر به فهرست بیش از 60 نشست این مرکز نگاه کنیم مشاهده می‏کنیم که مسایل مهم و مبتلابه نظام در این نشست‎ها مدنظر قرارگرفته است و امیدواریم این پژوهش‌ها به کتاب‏های غنی مبدل شود.

اگر طلبه مهذب نباشد نمی تواند نقش آفرین باشد

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: مسئولیت دیگر حوزه‌های علمیه، تربیت عالمان متخلق است؛ امروز حوزه ما در عرصه‎های مختلف علمی و اخلاقی باید کارکرد روشنی داشته باشد؛ اگر طلبه ما ده‎ها سال با اصطلاحات علمی و کلامی و فقهی سروکار داشته باشد ولی مهذب نباشد نمی‏تواند به نقش طلبگی خود عمل کند.

حسینی بوشهری بیان کرد: مسئولیت دیگر حوزه، تبلیغ دین و تبیین شریعت است؛ حتی کسانی که باید در حوزه بمانند و به درجات عالی اجتهاد و کمالات معنوی و اخلاقی برسند و به جایگاه مرجعیت هم برسند نیز خود را بی نیاز از تبلیغ دین نمی‏دانند.

وی گفت: وظیفه دیگر حوزه، دفاع همه جانبه دین در مقابل شبهات و بدعت‎هایی است که در دین ایجاد می‎شود؛ حوزویان نمی توانند نسبت به شبهات و مسایلی که در جامعه رخ می‎دهد بی تفاوت باشند؛ طلاب باید در مقابل شبهات با تمام وجود خود سینه سپر کنند؛ بزرگان ما از جمله امام راحل پس از بروز یک شبهه درس خود را تعطیل می کردند تا پاسخ این شبهات را بدهند و اذهان را تنویر کنند.

عضو شورای عالی حوزه‎های علمیه تصریح کرد: شناخت زمان و اقتضائات زمان همراه با حفظ اصالت‎ها از دیگر وظایف حوزه است؛ نباید به بهانه تنظیم ساختار آموزشی جدید سرمایه‎ها و پشتوانه‎های خود را کنار بگذاریم .

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: وجود حوزویان باید مفید باشد؛ خوشبختانه این مرکز در این راستا گام‎های مهم و جدی برداشته باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: حوزه باید به نیازهای نظام پاسخگویی داشته باشد و باید از همه امکانات خود به نحو احسن استفاده کند؛ امروزه سهل انگاری و افزایش تعطیلات و عدم انگیزه نسبت به درس و بحث به کار و مسئولیت ما آسیب جدی وارد می‏کند.

حسینی بوشهری بیان کرد: امروزه شاهد اسلام هراسی و ایران هراسی و شیعه هراسی و نسل کشی مسلمانان هستیم و حوزه باید بیش از گذشته در این زمینه فعال باشد و از زمانه خود عقب نیافتد؛ البته در این مسیر باید موانع را بشناسیم و آنها را برطرف کنیم.

 


انتهای پیام