• پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-7687-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم
  • چاپ

رئیس دفتر تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش:

کاهش ساعات دروس دینی و قرآنی در آموزش و پرورش صحت ندارد

رئیس دفتر تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش گفت: خبر برخی از رسانه ها مبنی بر کاهش ساعات دروس دینی و قرآنی در آموزش و پرورش صحت و واقعیت ندارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم،دکتر محمود امانی طهرانی ظهر امروز در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به دو نوع فعالیت در این حوزه عنوان کرد:تولید برنامه های درسی و تولید کتاب های درسی از جمله وظایف دفتر تالیف می باشد.

رئیس دفتر تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش افزود:از زمانی که اسناد تحولی و برنامه درسی ملی به وجود آمد رویکرد حاکم بر برنامه ها یک رویکرد فطرت گرایی توحیدی و فرهنگی و تربیتی می باشد که در همه برنامه ها مورد توجه قرار می گیرد.

وی در ادامه تصریح کرد:در درس دینی 4 محور اصلی اعتقادات و احکام و اخلاق و سیره پیشوایان دینی قرار دارد که این مجزا از کتاب قرآن می باشد چرا که قرآن کریم درس جدایی در مدارس دارد.

امانی طهرانی بیان کرد:در هر یک سیر منطقی ملایمی را چیده ایم در باب اعتقادات دوره اول ابتدایی هدف را این مساله قرارداده ایم که کودکان از خدای مهربان 4 صفت مهربانی و بخشندگی و دانایی و توانایی را فرابگیرند و احساس امنیت و آرامش خاطر کنند.

وی اظهار داشت: در دوره دوم ابتدایی نیز چهارچوب اولیه اصول عقاید است و در دوره اول متوسطه چهارچوب کلی معارف دینی به منظور هویت یابی دینی می باشد.

رئیس دفتر تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد:همچنین در دوره دوم متوسطه سه سال پایانی وجه استدلالی دین می باشد تا دانش آموزان در برابر شبهات بتوانند صیانت از دین را فرا بگیرند.

وی گفت:در سال جاری کتاب جدیدی به نام انسان و محیط زیست با 7 محور مهم در رابطه با آب و خاک و انرژی و هوا و محیط زیست تالیف شده است که در آن به استناد با آیات الهی موضوعات مهم زیست محیطی تبیین می شود.

امانی طهرانی افزود:همچنین در کتب تاریخی با تاکید بر ایجاد روحیه پژوهش گری و تحلیل تاریخی، ظرافت های آموزشی را برای دانش آموزان در خصوص رویدادهای اسلامی در نظر گرفته ایم.

وی در ادامه بیان کرد:در آموزش و پرورش دروس قرآن و دینی از جایگاه مهمی برخوردار هستند و خبر برخی از رسانه ها مبنی بر کاهش ساعات دروس دینی و قرآنی در آموزش و پرورش صحت و واقعیت ندارد.

رئیس دفتر تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش در رابطه با این موضوع توضیح داد:در جدول ساعات درسی، دروس جدیدی اضافه شد که باید برای جبران آن 30 ساعت از دروس دیگر حذف می شد.

وی افزود: ما با افزایش محتواهای درسی از دروسی مانند ادبیات و تاریخ و جغرافیا و ...چندین ساعت کم کردیم و تنها یک ساعت از کل دروس دینی و عربی و قرآن کاسته شد و در عوض در بخش محتوا این یک ساعت نیز جبران شد.

امانی طهرانی در این دیدار همچنین اظهار داشت:در جهت مواجهه با آسیب های اجتماعی سه کتاب پیشگیری از اعتیاد با رویکرد اسلامی و ایرانی تالیف شده است.
وی عنوان کرد:همچنین در سال آینده کتاب مدیریت خانواده و سبک زندگی اسلامی و دینی تالیف خواهد شد.


انتهای پیام