• یکشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 971-7987-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم
  • چاپ

نکوداشت "عیار فقاهت، صاحب جواهر الکلام" در قم برگزار می‌شود

دبیر نشست علمی عیار فقاهت از برگزاری این نشست پیرامون شخصیت شیخ محمد حسن نجفی صاحب جواهر الکلام در مدرسه آیت الله العظمی گلپایگانی در قم خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین محمد عشایری صبح امروز در نشست خبری که در سالن جلسات مدرسه عالی خاتم الاوصیا برگزار شد، با اعلام این خبر عنوان کرد: نشست علمی نکوداشت عیار فقاهت صاحب جواهر الکلام پیرامون شخصیت شیخ محمد حسن نجفی صاحب جواهر الکلام در مدرسه آیت الله العظمی گلپایگانی در قم برگزار خواهد شد.

دبير علمی این نکوداشت افزود:این نشست علمی 5 شنبه 9 صبح روز سی ام فروردین سال جاری با پیام آیت الله صافی گلپایگانی آغاز می شود.

وی تصریح کرد: در نشست علمی عیار فقاهت صاحب جواهر الکلام، سه محور مهم مورد بررسی قرار می گیرد که در بخش اول به موضوع اخلاق علمی و پژوهشی مرحوم صاحب جواهر توسط حجت الاسلام کریمی جهرمی پرداخته می شود.

حجت الاسلام والمسلمین عشایری اضافه کرد: همچنین آیت الله علیدوست در بخش دیگری از این نشست به محور روش شناسی فقه صاحب جواهر می پردازد و محور سوم تحت عنوان گسست بین نوآوری فقهی و تاسیس فقه جدید در گفتمان صاحب جواهر توسط آیت الله مبلغی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: مدرسه خاتم الاوصیا از ابتدای تاسیس در جهت اهتمام به شخصیت های شیعی و فقهی به نکوداشت شحصیت های مهم و موثر و جریان ساز فقهی پرداخته است.

استاد مدرسه عالی خاتم الاوصیا خاطرنشان کرد: این پنجمین نشست علمی در خصوص شخصیت های فقهی و شیعی می باشد پیش از این در جهت نکوداشت شخصیت های فقه و اصول مانند شیخ اعظم انصاری و مرحوم آخوند صاحب الکفایة و شیخ عبدالکریم حائری اقدام کرده بودیم.

وی گفت: در تاریخ تطور دانش فقه، قله فقه قبل از شیخ اعظم انصاری را شیخ محمد حسن نجفی صاحب جواهر الکلام می دانیم ایشان قله شاگردان وحید بهبهانی نیز می باشد که در برابر کسانی که می خواستند فقه را به چالش بکشانند، ایستاد.

حجت الاسلام والمسلمین عشایری بیان کرد: در تلاشیم به برداشت عالمانه ای از منطق فقه جواهری دست یابیم و چالش های فکری و فقهی نظام بر اساس شاخص های فقهی جواهری را ارزیابی نمائیم.

استادیار جامعة المصطفی العالمیه عنوان کرد: ما در وسع و توان خود این ارزیابی را در قالب نشستی علمی انجام می دهیم.

وی خاطرنشان کرد: تعدادی مقالات پیرامون شخصیت ایشان به طور سفارشی به دست رسیده است که در بخش اول گزیده 10 مقاله به صورت ویژه نامه ارائه می شود و بخش دوم نیز در طول سال ارائه خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین عشایری بیان کرد: پس از برسی محورها توسط اساتید برجسته، تعدادی از مقالات در نشست ارائه می شود.


انتهای پیام