• سه شنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-384-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم
  • چاپ

معاون هماهنگی امور اقتصادی ومنابع انسانی استانداری قم:

نظارت بر بازار و توزیع اقلام اساسی نباید مقطعی و گذرا باشد

معاون هماهنگی امور اقتصادی ومنابع انسانی استانداری قم گفت: با توجه به اهمیت تامین معاش مردم، نظارت بر بازار و توزیع اقلام اساسی نباید مقطعی و گذرا باشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، مهرداد غضنفری عصر امروز در بیستمین جلسه کار گروه تنظیم بازار در تالار امام جواد(ع) عنوان کرد: طبق مستندات باید با تخلفات پیرامون گرانفروشی و احتکار برخورد شود.  تنظیم بازار کاری سخت و دشوار و مرتبط با معیشت مردم است.  با توجه به اهمیت تامین معاش مردم، نظارت بر بازار و توزیع اقلام اساسی نباید مقطعی و گذرا باشد.

غضنفری بیان کرد: قیمت هایی که بیش از ده درصد افزایش دارد نیازمند تحلیل و آنالیز است در این راستا درخواست هایی از سوی تولیدکنندگان و شرکت های خدماتی برای افزایش قیمت داشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: برای تعیین قیمت، یک مدل بر اساس قانون تعریف شده است که بیش از ده درصد افزایش قیمت در اختیار استان نیست و طبق کارگروه قیمت ها مشخص می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی ومنابع انسانی استانداری قم اظهار کرد: انجمن حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده باید رصدی نسبت به علت مغایرت قیمت ها بر روی کالاها و قیمت واقعی در دست مصرف کننده داشته باشد در این باره هر گونه مغایرتی تخلف است.

وی گفت:کالاهایی که دارای قیمت مصوب هستند و صنعت و معدن و تجارت ابلاغ کرده باید قیمت آن ها درج شود، در طول آبان ماه تاکنون بیش از 1000 مورد بازرسی از سوی صنعت معدن صورت گرفته و در هر کجا درج قیمت نداشته مصداق تخلف شناخته شده است.

غضنفری عنوان کرد: دستگاههای اجرایی نباید نسبت به تنظیم بازار و قیمت ها بی تفاوت باشند تنظیم بازار نیازمند رصد شبانه روزی و پیگیری و نظارت است.  در حوزه لبنیات افزایش قیمت در سطح کلان داشته ایم تولید شیر در قم گران است و باید قیمت نهایی بر اساس آنالیز هزینه ها ابلاغ شود تا زنجیره های بعدی شکل بگیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی ومنابع انسانی استانداری قم بیان کرد: در مورد کاغذ مقدمات تامین نیاز ماهانه استان برای چاپ کتاب و روزنامه نیز فراهم شده است استان قم 10 هزار تن در سال وماهیانه 800 تن کاغذ برای چاپ کتاب و روزنامه نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه تامین لاستیک اقدامات خوبی انجام شد تا بتوان در حمل و نقل نیز مشکلات تولید و توزیع را رفع کرد.

غضنفری گفت: می‌توان از ظرفیت راه آهن در حمل و نقل استفاده کرد به ویژه در حمل نهاده های کشاورزی و دامداری که اثر زیادی در افزایش قیمت ها دارند این امر ضروری است.

وی عنوان کرد:همچنین باید از ذخایر و میزان آن اطلاع کافی داشت تا بتوان بازار را کنترل کرد و مانع از کمبود کالا شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی ومنابع انسانی استانداری قم تصریح کرد: ما به دنبال آمار و ارقام دقیق در هزینه کرد تولید و خدمات هستیم تا در حق تولید کننده و مصرف کننده اجحافی صورت نگیرد.  آمار دقیق نقش مهمی در تنظیم بازار و اتخاذ تصمیم گیری در سطح کلان دارد باید آمار دقیق و قابل اعتماد باشد.

غضنفری اظهار کرد: قیمت و وزن نان نیز باید نصب شود و اتحادیه باید در جهت نصب این اطلاعات در معرض دید مشتریان نظارت داشته باشد.

وی گفت: اصحاب رسانه در وضعیت کنونی با ایجاد امید و نشاط در جامعه رسالت مهمی را در گذراندن بحران ها بر عهده دارند.

 


انتهای پیام