• سه شنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۰ - ۱۴:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9011-3914-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

محامی خبر داد:

امضای تفاهم‌نامه میان جامعه المصطفی و وزارت حج افغانستان

نماينده جامعه المصطفی العالميه(ص) از امضای تفاهم‌نامه همكاری قرآنی و دينی در عرصه آموزشی و پژوهشی ميان جامعه المصطفی العالميه(ص) و وزارت حج، ارشاد و اوقاف افغانستان خبرداد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمين«مصطفی محامی» امروز 11 بهمن ماه در جمع خبرنگاران با بيان اين خبر تصريح كرد: حوزه‌های علميه شيعه از دوره‌های گذشته رويكرد فرامليتی و حتی فرامذهبی داشته است و به ويژه بعد از انقلاب اسلامی به عنوان پايگاه بزرگ برای شيعيان جهان مطرح است.

وی با بيان اينكه يك سوم خدمات جامعه المصطفی(ص) امروز در خدمت طلاب افغانی است ادامه داد: دور جديد فعاليت نمايندگی المصطفی(ص) در افغانستان از سال 88 شكل گرفته است و همكاری های خوبی با وزارت‌خانه‌ها و نهادهای علمی و آموزشی اين كشور داشته‌ايم.

محامی بيان كرد: نمايندگی المصطفی(ص) فعاليت خود را دريافت مجوز از وزارت عدليه افغانستان در عرصه‌های فرهنگی، قرآنی، آموزشی و پژوهشی دينی و حتی انتشارات دريافت كرده و در اين زمينه‌ها فعاليت می‌كند.

محامی ادامه داد: امضای تفاهم‌نامه ميان جامعه المصطفی العالميه با وزارت حج، ارشاد و اوقاف اين كشور برای انجام پژوهش‌های قرآنی، برگزاری دوره‌های كوتاه مدت آموزشی و بلندمدت همچنين برگزاری همايش و به كارگيری دانش‌آموختگان جامعه المصطفی در اين كشور امضاء كرده است.

رئيس مجتمع آموزش عالی فقه همچنين از امضای تفاهم‌نامه ميان جامعه المصطفی و وزارت آموزش و پرورش اين كشور خبرداد و گفت: همچنين همكاری‌هايی ميان ما و حوزه علميه خاتم‌النبيين به عنوان بزرگ‌ترين حوزه علميه افغانستان و آكادمی علوم افغانستان وجود دارد.

وی با اشاره به وجوه مشترك زبانی، دينی و مذهبی ميان ايران و افغانستان و حضور طلاب افغانی در ايران همچنين خطر تهاجم فرهنگی غرب به اين كشور تصريح كرد: نمايندگی المصطفی در همين راستا تصميم گرفت تا همايشی با عنوان «دين، فرهنگ و رسالت علمای افغانستان» در قم و مشهد برگزار كند.

محامی تصريح كرد: اين همايش در روز 16 بهمن ماه در مشهد و 18 بهمن در قم برگزار خواهد شدو

دبير برگزاری اين همايش بيان كرد: مقالات اين همايش در 30 محور از جمله جايگاه عالمان دينی در افغانستان، رسالت علما در شرايط كنونی، علما و حل مشكلات، نقش علما در برقراری اخوت دينی و انسجام اسلامی، علما و فرهنگ سازی برای تحمل و نقد يكديگر، علما و تجديد حيات حوزه های علميه و ... فراخوان شد.

وی با بيان اينكه اين همايش با حضور 50 تن از فضلا و انديشمندان و نمايندگان مجلس افغانستان برگزار خواهد شد ادامه داد: اين تعداد از افغانستان به كشور می‌آيند اما در مجموع 500 نفر در هر كدام از اين همايش‌ها حضور دارند.

وی استاد حاجی محمدمحقق، رئيس كميسيون عدليه مجلس، عرفان، اكبری و سجادی از نمايندگان مجلس اين كشور را از جمله مدعوين نام برد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: