• پنجشنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۲
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 9510-786-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

عضو جامعه مدرسین: حوزه مشکلی در زمینه تولید مبانی دینی ندارد

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، گفت: در حوزه کمتر با مشکل تولیدات مواجه هستیم و مشکل ما عدم عرضه تولیدات است.
به گزارش ایسنا منطقه قم، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست چهارشنبه شب در نشست علمی «حوزه و بایسته‌های دیپلماسی مذهبی» و بررسی کتاب «اطلس رهبران» گفت: با مطالعه این کتاب متوجه می‌شویم که جریان‌ها و شخصیت‌های این کتاب عمدتاً از دو مؤلفه استفاده کرده‌اند که کاملاً مخالف هم هستند گفت: یک جریان بر اساس انگشت نهادن روی توسعه، سهولت و اسلام خندان است و جریان دوم بر مؤلفه جهاد و خلافت اسلامی تأکید می‌کند.
وی افزود: اولین بایسته دیپلماسی مذهبی آن است که کاری که باید صورت گیرد این است که یک اصول فقه و فقهی در قامت مواجهه تمدنی و قادر بر ارتباط و تعامل در حوزه داشته باشیم.
عضو جامعه مدرسین با بیان اهمیت حفظ تراث اسلامی بیان کرد: برای مواجهه تمدنی که می‌تواند با جریانات ارتباط برقرار کرده و توفیق هم پیدا کند به نظر می‌رسد، باید اصول فقه را تکمیل و ترمیم کرد و فقه را باید در آنچه مربوط به مواجهه تمدنی و دیپلماسی است تکانی داد.
وی گفت: وظیفه مراجع، فقها، اساتید و طلابی است که در آینده می‌خواهند به این مواجهه برسند؛ در یک جمله باید فقه را از فقه تقابل به فقه تعامل کشاند.
علیدوست بیان کرد: نکته دوم از بایسته‌های حوزه این است که معارف دین را تقسیم‌بندی کنیم؛ معارف دین در یک تقسیم‌بندی به سه بخش، معارف مذهبی، اسلامی و انسانی تقسیم می‌شود.
وی یادآورشد: با تکیه بر این محورها می توانیم مواجهه تمدنی و دیپلماسی مذهبی نه تنها با اهل سنت، بلکه با تمامی انسان‌ها داشته باشید؛ شکوفایی معارف اسلامی و انسانی نهادینه شده در تراث بایسته دوم است.
علیدوست گفت: بایسته سوم، آماده کردن ابزاری برای تبلیغ معارف است؛ در حوزه کمتر با مشکل تولید مواجه هستم و مشکل اصلی ما عدم عرضه تولیدات است؛ ما در یک نوع حجاب مشمئزکننده و نفرت‌انگیز هستیم که عرضه تولیدها کمتر صورت می‌گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: