• شنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-684-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

تولید سه برابری کلزا در قم

 مدیر زارعت سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: با تولید سطح زیرکشت کلزا(دانه های روغنی) امسال شاهد تولید سه برابری این محصول در استان خواهیم بود.
به گزارش ایسنا منطقه قم، مجید حمیدی روز شنبه با اشاره به این که سطح زیر کشت کلزا امسال به 2 هزار و 356 هکتار افزایش پیدا کرده است گفت: سال گذشته 820 هکتار زیر کشت بود که امسال در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی سطح زیر کشت افزایش یافته است.
 وی ادامه داد: استان قم در خصوص تولید کلزا نسبت به سایر استان ها در جایگاه خوبی قرار داد و پیش بینی می شود امسال حدود چهار هزار تن کلزا در استان برداشت شود.
 وی با بیان این که وزارت جهاد کشاورزی برای خودکفایی در خصوص روغن کشور و توسعه کشت کلزا از کشاورزان حمایت می کند گفت: 94 درصد روغن کشور از خارج تامین می شد که با برنامه وزارت جهاد کشاورزی کاشت کلزا طی سه سال اخیر در دستور کار قرار گرفت.
 مدیر زارعت سازمان جهاد کشاورزی قم بیان کرد: در استان قم روند رو به رشدی در حوزه تولید کلزا صورت گرفته است و کشاورزان از این طرح استقبال کرده اند چرا که کاشت کلزا نیاز به آب زیادی برای آبیاری ندارد و متناسب با شرایط اقلیمی استان قم است.
 وی با بیان این که تولید زارعی امسال شرایط مطلوبی داشته است گفت: امسال محصولات غلات خوبی تولید شده است که باید با حساسیت هایی که در این حوزه وجود دارد تعاملی خوبی بین دستگاه های زیربط برای برداشت و خرید از کشاورزان برقرار شود.
 وی ادامه داد: در دو منطقه قم و جعفرآباد باید خرید با مناسبترین و کمترین مسائل مربوط به حمل و نقل صورت گیرد تا مشکلی در این حوزه صورت نگیرد.
 حمیدی با اشاره به تولید گندم در استان قم گفت: امسال نسبت به سال گذشته سطح زیر کشت برای تعادل بخشی به مصرف آب های زیرزمینی کاهش پیدا کرد و با عملکرد خوب و فعالیت کشاورزان افزایش در تولید گندم پیش بینی می شود به گونه ای که امسال بیش از 33 هزار تن از 9 هزار هکتار برداشت می شود.
 وی بیان کرد: در بخش جو نیز در راستای سیاست های تعادل بخشی به آب، سطح زیر کشت به 18 درصد کاهش پیدا کرده است که در این حوزه نیز افزایش تولید و عملکرد را خواهیم داشت.
 وی به تولید بذر اشاره کرد و گفت: این طرح نیز جز اقتصاد مقاومتی بوده است که با افزایش ظریب نفوذ بذر توفیقات خوبی امسال داشته ایم ضمن این که سال گذشته در برنامه تولید بذر نسبت به برنامه های ابلاغی وزارت، رتبه برتر نسبت به سایر استان ها داشته ایم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: