• یکشنبه ۱۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-2085-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری:

هنر امام پایه گذاری مردم سالاری دینی بود

امام جمعه موقت تهران گفت: هنر امام پایه گذاری مردم سالاری دینی و باور داشن ملت بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، آیت الله سید احمد خاتمی شنبه شب در آیین گرامیداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در شبستان امام خمینی حرم مطهر حضرت معصومه (س) قم، عنوان کرد: هنر امام پایه گذاری مردم سالاری دینی و باور داشن ملت بود و با تکیه بر اعتماد به مردم این نهضت را تشکیل داد.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به 7 محور از اصول نظام اسلامی تصریح کرد:خدا محوری،ولایت مطلقه فقیه، اعتماد به مردم و جمهوریت نظام، نفرت از استکبار، تکیه بر وحدت مردم و وحدت ملی، حمایت از محرومان و مستضفعان و مقاومت و ایستادگی در مسیر حق از جمله این اصول مهم در تشکیل نظام بود.

وی خاطرنشان کرد:امام می گفت آن چه ما را به قدرت رساند اسلحه و ثروت نیست بلکه نظام دینی و اسلامی می باشد و هویت ما به نظام اسلامی گره خورده است.

آیت الله خاتمی اظهار داشت:امام دین را به عنوان تحرک جامعه تبیین کرد و حکومت دینی شکل داد و راه انبیاء را تداوم بخشید بی شک هر پیامبری اگر قدرت می یافت حکومت دینی تشکیل می داد همانند حضرت داوود و سلیمان و یوسف و نبی اکرم (ص) که فرصت یافتند حکومت دینی تشکیل دهند.

وی بیان کرد:حکومت گران الهی مهم ترین دغدغه شان حکومت دین است حکومتی که مظلوم در امان باشد و حدود الهی در ان رعایت شود در واقع هنر امام این بود که حکومت را بر اساس دین تشکیل داد و در شرایطی که می گفتند دین افیون ملت هاست امام حکومت دینی را رقم زد.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد:اگر مسئولان بخواهند ارمغان امام حفظ شود باید به حکومت دینی توجه داشته باشند این ارمغان حاصل عمر امام (ره) بود به طوری که دنیای غرب و استکبار از آن غافلگیر شد.

خاتمی بیان کرد:ما همه مسئولان نظام که به تنفیذ ولایت رسیده اند را مشروع می دانیم اما وظیفه داریم بگوئیم در سالگرد ارتحال امام به گونه ای عمل کنیم که سربلند باشیم و به ارزش های دینی پایبند بمانیم.

وی گفت:دومین رکن مهم نظام، ولایت مطلقه فقیه است آن چه امام تشکیل داد ولایت مطلقه فقیه بود یعنی اختیارات حکومتی در عصر غیبت ولی عصر(عج) به دست ولی فقیه واجد شرایط می رسد.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت:مساله ولایت فقیه یک تئوری نیست بلکه قانونی است که قوا زیر نظر ولایت مطلقه ولی فقیه باشند امام همواره می فرمود پشتیبان ولایت فقیه باشید تا نظام آسیب نبیند .

وی یاداور شد:اعتماد امام به مردم رکن مهم دیگری است مشروعیت نظام، دینی و الهی است و مقبولیت نظام اسلامی با حضور مردم می باشد مردم تاثیر گذار هستند نمی توان مردم را نادیده گرفت.

آیت الله خاتمی تصریح کرد:هنر امام پایه گذاری مردم سالاری دینی بود مردم رئیس جمهوری و اعضای مجلس خبرگان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را انتخاب می کنند امام بر جمهوریت نیز تاکید داشت  از طرفی نیز ایستادگی رهبری در فتنه 88 در دفاع از جمهوریت نظام و دفاع از رای مردم بود.

وی اظهار کرد:در سال 88 می گفتند آرای مردم باطل شود اما رهبری با این حرفها به مخالفت پرداخت امام نیز مردم را باور داشت نظام جمهوری اسلامی ایران، مردم را در چارچوب دین قبول دارد.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری در ادامه پیرامون دیگر ویژگی های انقلاب امام (ره) عنوان کرد:از ویژگی های مهم امام فرهنگ نفرت از استکبار بود امام قهرمانه در برابر قلدران و مستکبران جهان ایستاد.

وی افزود:به گفته امام (ره)،امریکا شیطان بزرگ است شخصیتی که هیمنه امریکا را در جهان شکست بعد از 38 سال شیطنت های امریکا بیش تر شده است جنایات امریکا را در یمن و سوریه و کشورهای منطقه می توان دید و رئیس جمهور امریکا به حاکم جلاد عربستان را تمجید می کند.

آیت الله خاتمی اظهار داشت:اگر چه داعش و النصره جنابات زیادی را مرتکب می شود اما سلاح و تجهیزات این ها را، آمریکا تقویت می کند باید بدانیم خط امام در مذاکره با امریکا و مستکبران مشخص بود.

وی تصریح کرد:رهبر معظم انقلاب بیشترین تاکید را بر وحدت ملی دارند این وحدت ملی قدرت عظیمی دارد همدلی مردم به هیچ عنوان نباید به مخاطره بیفتد هر رای مردم آری به نظام است در این راستا شورای نگهبان قانونی انتخابات را دنبال کرده است و به برخی از تخلفات نیز توسط قوه قضائیه رسیدگی می کند اما پرونده انتخابات تا اینجا مختومه است.

امام جمعه موقت تهران بیان کرد:رقابت ها تبدیل به رفاقت می شود و تعالی کشور مورد توجه قرار می گیرد کاندیداها و طرفدارانشان از بیان سخنانی که مایه تفرقه ملت شود خودداری کنند.

وی در ادامه گفت:انقلاب ما مدیون محرومان و مستضعفان است همه دولت های اسلامی باید خود را مدیون این مستضعفان ببینند و برای رفاه آن ها تلاش کنند نظام اسلامی در برابر محرومان احساس مسئولیت کند.

آیت الله خاتمی خاطرنشان کرد: یکی از هنرهای مهم امام(ره) مقاومت است هر کس باید روی سخن حق خود ایستادگی کند حتی اگر دنیا با آن به مخالفت پرداخت .

گفتنی است این آئین از سوی رهبر معظم انقلاب و با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب، تولیت آستان حضرت معصومه (س)، آیت الله محسن اراکی،برخی از علما و نمایندگان بیوت و مسئولان و نمایندگان مردم قم در مجلس و ...برگزار شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: