• یکشنبه ۱۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 963-2787-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

پایگاه انقلاب اسلامی باید پاسخگوی نیازهای متنوع بشری در هزاره سوم باشد

 نویسنده کتاب امام خمینی و بیداری اسلامی گفت: :بعد از 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز نتوانسته ایم الگویی روشن و قابل ارائه از آنچه امام خمینی در نظر داشت و مقام معظم رهبری دغدغه آنرا دارند ارائه دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین رضا حسینی فر در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم در خصوص نگاه امام خمینی(ره) در بسط و گسترش انقلاب اسلامی و ایده ی صدور انقلاب، ضمن عرض تسلیت سالگرد رحلت حضرت امام عنوان کرد: با وجود کارهایی که در این زمینه انجام شده، ابعاد مختلف شخصیتی امام خمینی(ره) همچنان ناشناخته است و از جمله این ابعاد، نگاه جهانی حضرت امام و بحث صدور انقلاب است .

وی تصریح کرد : بعد از 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز نتوانسته ایم الگویی روشن و قابل ارائه از آنچه امام خمینی در نظر داشت و مقام معظم رهبری دغدغه آنرا دارند ارائه دهیم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: نخست باید توجه داشت که اینگونه نبود که امام(ره) در جریان انقلاب یا بعد از پیروزی، به ایده صدور انقلاب رسیده باشند؛ بلکه با تأمل در گفته ها و نوشته های حضرت امام(ره) به نگاه جامع و کلانی دست می یابیم که رویکردی فرا کشوری و فرامنطقه ای و در واقع جهانی دارد و رگه هایی از این نگاه جامع را در پیامهای پیش از انقلاب ایشان و حتی در تألیفات علمی ایشان می توان مشاهده کرد.

نویسنده «امام خمینی و بیداری اسلامی» گفت: امام خمینی(ره) برای تحقق بخشیدن به ایده کلان خود یک پایگاه اصلی و ام القری تصویر می کند و آنرا به دلایل گوناگون ایران انتخاب و حرکت را از آنجا آغاز می کند و از همان ابتدا با تأکید بر جهانی بودن حرکت، بحث صدور انقلاب را مطرح می کنند .

این پژوهشگر اندیشه های امام خمینی(ره) با بیان اینکه امام راه کارهای روشنی برای صدور انقلاب مطرح کرده است، افزود: انچه مسلم است اینکه حضرت امام برای تحقق ایده صدور انقلاب هرگز بحث حمله و تسخیر و اشغال و به عبارتی جنگ سخت را در ذهن نداشته اند؛ در تعابیر ایشان می بینیم که رسالت صدور انقلاب را بر عهده ورزشکاران، دانشجویان، دیپلمات ها و حتی بازرگانان و ... می داند؛ که نشان از نوعی مواجهه فرهنگی و ارزشی در صدور انقلاب است .

نویسنده «نگاهی به اندیشه های عرفانی امام خمینی» اضافه کرد: اما اگر بخواهیم پس از قریب چهار دهه از پیروزی انقلاب ارزیابی از عملکردها داشته باشیم، باید گفت علی رغم کارهایی که در طول این سالها انجام گرفته است اما فاصله فراوانی با نقطه مطلوب و آنچه باید انجام می دادیم، وجود دارد. 

وی تاکید کرد: توجه داشته باشیم که اسلامی را که انقلاب اسلامی بر مبنای آن شکل گرفته، اسلام حداکثری می دانیم؛ طبیعی است که اسلام حداکثری باید پاسخگوی نیازهای متنوع و مختلف زمانه باشد؛ امام ایران را به عنوان مدینه فاضله ای برای این ماجرا انتخاب کرد و ایران پایگاه انقلاب شد؛ پس انتظار آن است که این پایگاه به جایی برسد که پاسخگوی نیازهای متنوع و پیچیده بشری در هزاره سوم باشد .

حسینی فر افزود: اسلام حداکثری متعالی و به تعبیر امام(ره) اسلام ناب محمدی در بحث فرهنگ، اخلاق، اقتصاد، سیاست داخلی و خارجی و سایر مولفه های حیات اجتماعی و تمدن اجتماعی باید گره گشای مشکلات و بن بستها باشد و پیام های روشنی برای ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی در هزاره سوم داشته باشد .

ا نویسنده «امام خمینی و بیداری اسلامی» تصریح کرد: باید همگی به این باور برسیم که برای صدور انقلاب، مقدم بر هرچیز به غنای درونی تئوریک در درون کشور و نیز عملکرد ساختاری قابل دفاع و بلکه مترقی که مبتنی بر مباحث گفتمانی و تئوریک نیاز داریم، تا بتوانیم در مصاف با دنیای مادی گرایی و سکولار، نه تنها مقاومت لازم را داشته باشد ، بلکه بتواند به شکل طبیعی و نرم، این ایده و بنیان شکل گرفته در پایلوت و ام القری، به دیگر جوامع نیز تسری پیدا کند.

این پژوهشگر اندیشه های امام خمینی(ره) گفت : برای صدور انقلاب از دیدگاه امام لازم است ابتدا در درون غنای لازم را داشته باشیم؛ این غنا در ابتدای انقلاب به اقتضای تازه تاسیس بودن وجود داشته است اما وقتی قریب به 4 دهه از یک انقلاب بگذرد، نمی شود به آن جذابیت های اولیه بسنده کرد، لازم است خیلی بیش از این پیام اصلی و اساسی و نتایج علمی و عینی آن نمود داشته باشد .

وی تصریح کرد: بنابراین اگر بخواهیم اندکی با صراحت سخن بگوییم، صدور انقلاب به معنای آنچه مدنظر امام بود، پیش نیازها و مبانی دارد که ما هنوز به آن جایگاه نرسیده ایم و این نرسیدن به دلیل کم کاری های ما بوده است .

نویسنده «امام خمینی و بیداری اسلامی» در خصوص ارتباط انقلاب اسلامی و شکل گیری بیداری اسلامی در منطقه، عنوان کرد: انقلاب اسلامی به دلیل ماهیت دینی خود در دنیای مادی گرا و با محوریت اومانیسمی آن دوره، اثرگذاری بر کشورهای اطراف داشت.

وی افزود: از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همانطور که غربی ها نیز پیش بینی می کردند این انقلاب پژواک جهانی داشت که تاثیرات منطقه ای آن به سرعت دیده شد، این تأثیرات از آثار اجتناب ناپذیر هر انقلابی است و جمهوری اسلامی به دلیل ماهیت اسلامی بودن و حرکت جمعی و رهبری کلان حضرت امام(ره) ویژگی هایی داشت که اثرات خود را گذاشت .

وی گفت: بی شک این بیداری های منطقه ای از انقلاب اسلامی تاثیر گرفته اند لکن مسلما تا رسیدن به مطلوب راه طولانی در پیش است که اگر به حق داعیه ی ام القری داریم لازم است بسیار قوی تر باشیم تا در بحث صدور انقلاب آن اسلام حداکثری مبتنی بر عقلانیت قابل دفاع را به جهان صادر کنیم و در مسیر نگاه کلان امام حرکت مفیدی داشته باشیم .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: