• سه شنبه ۱۶ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-7214-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

رئیس سازمان میراث فرهنگی:

تهیه پیوست گردشگری در تمام استان ها مغفول مانده است

معاون رئیس جمهور برای هیچ کدام از پرونده های ثبتی ملی و جهانی پیوست گردشگری نداریم که این مساله در تمام استان ها مغفول مانده است، گفت: با تحقق این مهم می توان ارزیابی مناسبی در تحقق اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی در این حوزه ها به دست آورد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، زهرا احمدی پور روز سه شنبه در سومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در تالار امام جواد استانداری قم، با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های گردشگری در استان قم باید مورد توجه باشد تصریح کرد: در سال جاری موضوع اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را به‌عنوان محور فعالیت ها در دستور کار داریم.

معاون وزیر بیان کرد: پیش‌فرض قرارگاه اقتصاد مقاومتی این است که در سال 95 هماهنگی‌های بین‌دستگاهی، جهت‌گیری‌ها و گفتمان‌سازی لازم ایجاد شده است بر این اساس انتظار می رود در سال جاری این جهت‌گیری‌ها چه میزان تولید و اشتغال کمک شایانی داشته باشد.

وی گفت: مقام معظم رهبری مسیر حرکت اقتصاد مقاومتی در سال 96 را در ابتدای سال برای ما مشخص کرده اند که باید مورد توجه مسئولان و مدیران قرار بگیرد.

احمدی پور عنوان کرد: یکی از مسائل مهم در قالب بهبود فضای کسب‌وکار، بحث واگذاری‌ها می باشد که باید به‌صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: کاهش تصدی‌گری دولت و واگذاری به بخش خصوصی و تسهیل ‌گری دولت برای استفاده بهتر از ظرفیت ها و امکانات لازمه تحقق اهداف است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد:لازم است دولت تسهیل‌ گری را مورد توجه خود قرار دهد تا در سال جاری در بحث واگذاری‌ها موفق‌تر وارد میدان شویم.

وی خاطرنشان کرد:با این روند می توانیم بسته خروج از رکود را در قالب افزایش تولید ارائه نمائیم در این زمینه شناسایی مزیت‌ها ویژه هر استان و تولید ثروت بر اساس آن یکی از اولویت‌های جدی دولت است.

احمدی پور یادآور شد:باید طبق ظرفیت هر استان برای آن استان برنامه‌ریزی کرد در این راستا استان قم جهت‌گیری خود را بر بحث توسعه صنعت ‌و معدن، گردشگری، آی ‌تی و انرژی‌های نو متمرکز کرده است.

وی تصریح کرد: این جهت‌گیری‌ها می‌توانند زیربناهای مورد نیاز برای توسعه استان قم را فراهم نماید البته مشخص نشده است که اگر بخواهیم در توسعه گردشگری عمل کنیم کدام محور توسعه برای استان قم می‌تواند مدنظر قرار بگیرد.

معاون وزیر اظهار کرد:در حال حاضر بحث گردشگری زیارت یکی از اولویت‌های مهم استان قم است در این زمینه اگربتوانیم برنامه مشترک سه‌گانه طبیعت‌ گردی، سلامت و زیارتی برای گردشگری استان قم را طراحی کنیم به نتیجه مطلوب‌تری خواهیم رسید.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر استان قم به‌ اندازه سایر استان‌ها دارای محل اقامت برای گردشگران نیست، بنابراین لازم است مشخص شود قم چه میزبانی‌ها و چه تعهداتی را در مناسبات و رویدادهای بخش گردشگری بر عهده‌ گیرد.

احمدی پور بیان کرد:هر چند نمی‌توان بر روی گردشگران مذهبی مدیریت چندانی داشت اما باید در برابر تغییر زیرساخت‌ها، در ذهنیت گردشگری که وارد استان می‌شود نیز تغییراتی ایجاد کرد همچنین باید در بحث تبلیغات و معرفی ظرفیت‌های استان قم جدی‌تر وارد عمل شد.

وی توضیح داد: اگر نتوانسته‌ایم در مجموع از ظرفیت‌های استان برای افزایش گردشگر استفاده کنیم ضمن عدم توسعه زیرساخت‌ها یکی از دلایل مهم این است که برای هیچ‌کدام از پرونده‌های ثبتی، پیوست گردشگری تعریف نکرده‌ایم.

معاون رئیس جمهور گفت:البته این خلاء مربوط به استان قم نیست و به سازمان میراث‌فرهنگی نیز مرتبط می شود و تا زمانی که برای پرونده‌های ثبتی پیوست گردشگری تعریف نشود، آورده چندانی برای استان‌ها و کشور نخواهد داشت.

وی یاداور شد:در حوزه گردشگری باید به سمتی پیش برویم که قم را به‌صورت شهری هوشمند و خلاق معرفی کنیم.

احمدی پور عنوان کرد: بازخوانی الگوی زیست مذهبی یکی از ظرفیت‌های مهم در قم است و معرفی این الگوی زیست می‌تواند برای تورهای دانش‌آموزی و تورهای گردشگری و کارمندی جذابیت هایی داشته باشد.

وی تصریح کرد:برگزاری تورهای مشترک با استان‌های هم‌ جوار در ماندگاری بیشتر گردشگر در قم اثرگذار است همچنین باید توسعه گردشگری داخلی در همه تمام استان‌ها مورد توجه باشد و به آن به عنوان مساله ای رویداد محور توجه نشود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:ظرفیت های گردشگری مهمی در قم وجود دارد که کارگاه ‌گردی، بازدید از اماکن تاریخی، بازدید از بیوت علما و را شامل می شود و می توان با شبکه کردن این ظرفیت‌ها، گردشگری داخلی استان را توسعه داد.

وی اظهار کرد:در سطح جهان تنها 4 درصد ظرفیت ها به گردشگری بین‌المللی و 96درصد به گردشگری داخلی برمی‌گردد که باید مورد توجه باشد.

احمدی پور خاطرنشان کرد:اگر قرار است قم به‌عنوان مقصد گردشگری شناخته شود نیازمند یک موزه قوی می باشد همچنین تیمچه قم به عنوان یک معماری منحصربه فرد و دارای موقعیت جغرافیایی مناسب باید تقویت شود.


رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه خسنان خود، با قدردانی از حضور مردم در عرصه انتخابات تصریح کرد:حضور هوشمندانه ملت ایران در انتخابات نشان داد که عقلانیت و بلوغ سیاسی ‌شان در حدی است که می‌توانند در هر شرایط سختی بهترین انتخاب را انجام دهند.

وی اظهار داشت: امیدوارم دکتر روحانی رئیس ‌جمهور ایران در دولت دوازدهم بتواند در تحقق تعهداتی که در کارزار انتخابات ارائه کرد موفقیت های لازم را به دست بیاورد.

احمدی پور خاطرنشان کرد: همچنین امید است حمایت مدیرانی که در دولت یازدهم در سطح استان‌ها تلاش کردند که رئیس‌جمهوری بتواند به اهداف اش دست پیدا کند تداوم داشته باشد و در دولت دوازدهم نیز شاهد قدم‌ های مؤثر و جدی دولت باشیم تا به اعتماد مردم پاسخی شایسته داده شود
 ر


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: