• سه شنبه ۱۶ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-7514-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آموزش و فرهنگ سازی رکنی مهم در حفظ محیط ریست است

مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان قم گفت: آموزش و فرهنگ سازی و اطلاع رسانی رکنی مهم در حفظ محیط ریست است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، سید رحمان دانیالی ظهر امروز در نشست خبری با گرامیداشت هفته محیط زیست با عنوان "من با طبیعتم "و همچنین تشریح برنامه های 4 ساله دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد:از سرمایه های مهم اجتماعی ارائه اموزش های زیست محیطی به مردم است در این راستا آموزش و فرهنگ سازی و اطلاع رسانی رکنی مهم در حفظ محیط ریست است.

مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان قم افزود:در مسیر آموزش، بهره گیری از ظرفیت های مردمی اهمیت به سزایی دارد که در این عرصه محیط زیست قم در در حمایت از کمپین های مردمی از جمله «نذر طبیعت»، «سیرک بدون حیوانات»، «سه شنبه های بدون خودرو»، «حمایت از دریاچه نمک»، «حیات وحش فروشی نیست» و ...پیشگام است.

وی بیان کرد:همچنین با هدف دست یابی به ارتقای سطح آگاهی برنامه هایی از جمله برگزاری دوره های آموزشی زیست محیطی ویژه رابطین بهداشت تمامی مدارس استان قم ،ارائه آموزش های زیست محیطی ویژه مبلغان ماه مبارک رمضان ،افزایش اعتبارات پژوهشی و مطالعاتی در رابطه با حوزه های گوناگون زیست محیطی را در دستور کار خود قرار داده ایم.

دانیالی تصریح کرد:برگزاری مسابقه قرآن و محیط‌زیست با مشارکت دارالقرآن طباطبایی و ادارات استان به‌منظور آشنایی کارمندان با آموزه‌های قرآنی در جهت حفظ محیط ‌زیست و تجلیل از نفرات برتر یکی از برنامه های مهم در هفته محیط زیست است.

وی خاطرنشان کرد:یکی از برنامه های مهم در جهت کاهش آلودگی در قم اجرای طرح فرهنگی سه شنبه های بدون خودرو می باشد که متاسفانه هنوز فراگیر نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان قم با اشاره به برخی از برنامه ها در طول 4 سال گذشته اظهار داشت:افزودن سه منطقه کهک، کهندان و مسیله با مساحت حدود 150 هزار هکتار به مناطق شکار ممنوع استان قم در راستای ارتقاء سطح حفاظتی مناطق و زیستگاه های طبیعی در ابتدای دولت یازدهم یکی از اقدامات مهم در حفظ محیط زیست استان بوده است.

وی گفت:خوشبختانه دولت یازدهم در حفظ محیط زیست برنامه های جامعی ارائه کرد در این راستا از اقدامات مطلوب این سازمان در دولت یازدهم کنترل واحدهای آلاینده سرب در استان بوده است.

دانیالی بیان کرد:در این زمینه با کاهش ۷۰ درصدی واردات باتری فرسوده در استان در جهت حفظ سلامت مردم در استان گام خوبی برداشته شد.

وی گفت:از دیگر اقدامات در این دوره احداث پاسگاه محیط بانی در تالاب شکار ممنوع حوض سلطان با توجه به اهمیت اکولوژیک منطقه و آبگیری این تالاب ارزشمند پس از 8 سال می باشد.

مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان قم یادآور شد: همچنین در مدارس استان قم با بیش از 2 هزار نفر ساعت آموزش و برگزاری دوره‌های آموزشی زیست‌محیطی ویژه رابطان بهداشت در مدارس را در دست اجرا قرار دادیم.

وی اظهار کرد:تخصیص اعتبارات ویژه تالاب ها به استان قم برای نخستین بار با توجه به اینکه این زیستگاههای ارزشمند بیش از 10 درصد از وسعت جغرافیایی استان قم را تشکیل می دهند از دیگر اقدامات می باشد.

دانیالی بیان کرد:افزایش گشت و پایش یگان حفاظت محیط زیست در مناطق طبیعی و زیستگاه های حساس استان قم و لایروبی، مرمت و احداث آبشخورهای حیات وحش در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع استان قم در دو سال گذشته با مشارکت دوستداران و فعالان زیست محیطی از اقدامات مهم در دولت قبل به شمار می رود.

وی تصریح کرد:از دیگر اقدامات در دولت یازدهم توسعه و تجهیز پاسگاه های محیط بانی و ایجاد شبکه بیسیم با پوشش کامل در سطح استان و تکمیل تجهیزات دفاعی و برگزاری دوره های آموزشی گسترده ویژه محیط بانان می باشد.

مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان قم در رابطه با عملکرد محیط زیست عنوان کرد:تشکیل ستاد اطفاء حریق با مشارکت دستگاهها و نهادهای مرتبط و تکمیل تجهیزات اطفاء حریق در پاسگاههای محیط بانی و مهار بیش از 10 مورد آتش سوزی و دستگیری 230 متخلف در حوزه شکار و صید و کشف بیش از 60 قبضه اسلحه از متخلفان از دیگر اقدامات می باشد.

وی گفت:کشف و رهاسازی بیش از 800 قطعه پرنده و 100 قطعه از دیگر گونه های جانوری و آغاز پروژه احداث مرکز تحقیقات زیست محیطی استان قم در زمینی به مساحت 40 هکتار و تبیین و ترویج آموزه های دینی و اخلاقی در عرصه محیط زیست در سطح ملی و بین المللی با مشارکت نهادهای حوزوی و دانشگاهی از جمله برگزاری همایش «اسلام و محیط زیست» از دستاوردهای مهم محیط زیست در این دوره به شمار می رود.

دانیالی عنوان کرد: در این دوره انعقاد بیش از 15 تفاهم نامه ملی و استانی با دستگاههای اجرایی و نهادهای حوزوی و دانشگاهی در راستای بهره مندی از همه ظرفیت های علمی و اجرایی برای تحقق اهداف زیست محیطی از دیگر اقدامات انجام شده محصوب می شود.

وی گفت:ارائه بیش از 320 هزار نفر ـ ساعت دوره های آموزشی عمومی و تخصصی در رابطه با مفاهیم و آموزه های زیست محیطی از طریق برگزاری کارگاهها، رسانه ها و بهبود وضعیت معیشتی محیط بانان و افزایش سه برابری حقوق محیط بانان استان قم و سه برابر شدن اعتبارات عمرانی و هزینه ای اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم از دستاوردهای مهم در دولت تدبیر و امید است.

مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان قم یادآور شد:تلاش جدی برای ایجاد دولت الکترونیک، استفاده گسترده از نرم افزارهای رایانه ای در انجام امور اداری و اجرای مدیریت سبز و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری در مناسبت های مختلف ملی و مذهبی از جمله برگزاری پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز در استان قم و حضور در نمایشگاه های مختلف استانی و بین المللی از دیگر اقدامات در دوره 4 ساله است.

وی با اشاره به برگزاری ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران در 31 تیر تا 6 مرداد ماه خاطرنشان کرد:این جشنواره مهم‌ترین رویداد و تنها جشنواره با محتوای فرهنگی،هنری و محیط زیستی در سطح کشور و آسیای میانه و خاورمیانه است که برای دومین سال پیاپی برگزار می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: