• شنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 963-9414-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : گفتگو

صنایع دستی قم در دولت یازدهم رونق خوبی را تجربه کرد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم گفت: در دولت یازدهم زیرساختهای خوبی در رونق صنایع دستی قم ایجاد شد و در واقع صنایع دستی قم در 4 سال گذشته رونق خوبی را تجربه کرد.

عیسی رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، با اشاره به 20 خرداد ماه روز صنایع دستی افزود: برای رونق صنایع دستی باید تسهیلات ارزان قیمت پرداخت شود و زمینه عرضه صنایع دستی را ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: با وجود همراهی دولت انتظار می رود دستگاه های اجرایی استان توجه ویژه ای به این امر اختصاص دهند و همراهی و همدلی بیشتری در جهت توسعه زیرساخت های صنایع دستی داشته باشند.

رضایی برگزاری دوره های آموزشی را از زیرساخت های مهم در رونق صنایع دستی برشمرد و بیان کرد: در این راستا 4 مرکز آموزشی صنایع دستی در طول 4 سال گذشته راه اندازی شده است که گام مهمی در پیشبرد اهداف در رونق صنایع دستی به شمار می رود.

وی اظهار کرد: بیش از 15 هزار نفر در صنایع دستی قم فعال هستند که یک ظرفیت بالنده ای در تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می رود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم ادامه داد: شاخص ترين محصولات صنايع دستی در استان قم شامل قالی باقی،کاشیکاری، منبت كاری، درودگری، سفالگری و سراميک سازی، خرمهره سازی،‌ سنگ تراشی و حكاكی سنگ، نگارگری و تذهیب، خرّاطی روی چوب، مروارید باقي، بافته‌های سنتی و رودوزی سنتی می باشد.

وی خاطرنشان کرد:همچنین از دیگر صنایع دستی شاخص قم می توان نقاشی سنتی، شيشه‌گری، معرق كاری، انگشتر سازی،‌ تزيينات معماری، تزيينات پارچه‌ای، رنگرزی گياهی، قلمزنی، معرق كاری،‌انگشتر سازی، تزيينات معماری، تزيينات پارچه‌ای، رنگرزی گياهی، قلمزنی، معرق ساقه گندم، گيوه‌دوزی، صحافی سنتی و چلنگری را نام برد.

رضایی گفت: در جهت رونق صنایع دستی باید اهتمام ویژه ای به توسعه رشته های آن داشت همچنین باید در جهت عرضه محصولات نیز زیرساخت های لازم فراهم شود.

وی در مورد جایگاه صادراتی صنایع دستی یادآور شد: در 4 سال گذشته صنایع دستی قم به مبلغ 1 میلیون و 730 هزار دلار صادرات انجام گرفته است و پیش بینی می شود در سال 96 میزان 800 هزار دلار صادرات انجام شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم بیان کرد: 2 مورد استقرار سامانه الکترونیکی بازاریابی و فروش صنایع دستی در دولت یازدهم داشته ایم که در سال 96 یک مورد پیش بینی شده است .

وی تصریح کرد: عدم همراهی بانک های استان در اعطای تسهیلات به هنرمندان از جمله دغدغه های موجود در مسیر رونق صنایع دستی قم است که امیدواریم اعتبارات عادلانه ای به این بخش تخصیص یابد.

رضایی با تاکید بر اهمیت مرغوبیت صنایع دستی نیز عنوان کرد: در این باره 4 نشان ملی مرغوبیت کالا در 4 سال گذشته دریافت کرده ایم که این اعطای نشان یک سال در میان برگزار می شود و در سال 96 تعداد 8 نشان را پیش بینی می کنیم.

وی یادآور شد: نوسازی تجهیزات کارگاهی صنایع دستی یکی از اقدامات مهم است که در دولت یازدهم 8 کارگاه نوسازی شد و در سال 96 نیز تعداد 3 کارگاه نوسازی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم تصریح کرد:در 4 سال گذشته 2 هزار و 100 پروانه تولید انفرادی و کارگاهی و 155 فقره کارت شناسایی هنرمندان در این دوره صادر شد.

وی اظهارکرد: در صنایع دستی وقتی پروانه و کارت صادر می شود عملا به معنای اشتغال می باشد و ما تلاش می کنیم در جهت اشتغال گام های بلندی برداریم.

رضایی افزود:پوشش بیمه ای ویژه هنرمندان در صنایع دستی به 870 نفر در 4 سال تعلق گرفته است که در سال 96 تعداد 250 نفر پیش بینی می شود.

وی عنوان کرد:اشتغال در این بخش در 4 سال گذشته 2 هزار و 257 نفر بوده که در سال 96 تعداد 775 نفر پیش بینی می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم بیان کرد:در دولت قبل تعداد 21 مورد برپایی بازارچه های موقت سال و در طول ایام سال داشته ایم.

وی گفت:از محل صندوق کارآفرینی امید نیز حدود 1 میلیارد تومان اعطای تسهیلات به هنرمندان صورت گرفته است اما در مجموع 15 میلیارد ریال تسهیلات از طریق بانک ها به هنرمندان تعلق گرفته است.

رضایی یادآور شد: 2 بازارچه دائمی عرضه صنایع دستی در مجتمع تجاری زمزم با 17 غرفه راه اندازی شده است و بازارچه دائمی کبیری در خیابان 19 دی با ده غرفه نیز از دیگر ظرفیت ها می باشد ضمن اینکه 10 غرفه در محل مجتمع های گردشگری و هتل ها راه اندازی شده است.

وی ادامه داد:تفاهم نامه هایی با ادارات مرتبط در طول این مدت داشتیم که 560 نفر از بیماران ام اس و تالاسمی و زندانیان را در طول سالهای گذشته مورد آموزش قرار گرفته اند و رشته های صنایع دستی را فرا گرفته اند.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم در پایان بیان کرد:امید است با همه مسئولان رشته های صنایع دستی در استان قم رونق پیدا کند و هنرمندان بتوانند محصولات خویش را عرضه کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: