• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-13814-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

همزمان با 27 خرداد؛

اجرای نخستین عملیات مقابله با بیابان زایی با مشارکت بخش خصوصی

نخستین عملیات اجرایی مقابله با بیابان زایی با مشارکت بخش خصوصی در قالب ماده 3 با بوته کاری در کانون بحرانی کوه نمک آغاز شد .

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، رائد کمالی مقدم معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری از اجرای نخستین عملیات مقابله با بیابان زایی با مشارکت بخش خصوصی در قالب ماده 3 با بوته کاری در کانون بحرانی کوه نمک خبر داد .

وی در ادامه گفت: در استان قم 105 هزار هکتار کانون بحران وجود دارد، که 29 هزار هکتار از آن در غرب و شمال غرب استان و در منطقه کوه نمک واقع شده است که با اجرای این طرح، در فاز نخست 50 هکتار به بخش خصوصی واگذار گردیده که 10هکتار از آن در این مرحله تحت پوشش قرار می گیرد .

کمالی گفت: عرصه ایی با مساحت 400 هکتار به منظور مشارکت بخش خصوصی مورد مطالعه قرار گرفته و برای اجرای طرح آماده واگذاری می باشد .

معاون فنی این اداره کل با اشاره به نوع گونه مورد استفاده در این پروژه ابراز داشت: این گونه از خانواده کاپاریس است که در گویش محلی با عنوان علف مار شناخته می شود .

این گونه از گونه های سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه بوده که نیاز آبی بسیار کمی داشته و ضمن حفاظت خاک منطقه و جلوگیری از تولید گرد و خاک صرفه اقتصادی نیز دارد و با کشت آن ضمن کمک به اقتصاد مقاومتی می توان از تولید گرد و خاک و افزایش روند بیابان شدن جلوگیری کرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: