• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-14514-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

حجت الاسلام رفیعی:

خوش خلقی و سخاوت از مشخصات برجسته مومنان است

عضو هیات علمی جامعة المصطفی العالمیه گفت:مومنان دارای مشخصات زیادی است که در این میان خوش خلقی و سخاوت از مشخصات برجسته مومنان می باشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت الاسلام ناصر رفیعی عصر امروز در جمع نمازگزاران و روزه داران در حرم مطهر حضرت معصومه(س) عنوان کرد: مومنان دارای مشخصات زیادی است که در این میان خوش خلقی و سخاوت از مشخصات برجسته مومنان می باشد.

عضو هیات علمی جامعة المصطفی العالمیه با اشاره به آیاتی از سوره احزاب مبنی بر ویژگی های مومنان افزود:خداوند در این آیات وعده پیروزی را به مومنان راستین داده است؛ طبق این آیات نتیجه جنگ با کافران یا شهادت و یا پیروزی است که هر دو حلاوت خود را دارد.

وی تصریح کرد:مومنان در جنگ احزاب نه تنها در صحنه نبرد نهراسیدند بلکه ایمان شان نیز فزونی یافت و هراسی در دل خود جای نمی دادند و بهشت برین را انتخاب کردند.

حجت الاسلام رفیعی خاطرنشان کرد:ایمان دارای دو رکن مهم علم و عمل است برخی از مشرکان با اینکه ایمان داشتند اما کتمان می کردند انسان مومن ایمان خود را در عمل نیز نمایان می سازد.

وی اظهار داشت:ایمان نیز دو دسته است که شامل ایمان اصلی و ایمان می باشد ایمان باید حقیقی و مستدام باشد برخی تنها ادعای ایمان دارند.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد:مومنان دارای مشخصاتی هستند افراد مومن علاقه ای به دنیا ندارند و بدان وابسته نیستند شبها برای عبادت به راحتی برمی خیزند و کاهلی در عبادت ندارند.

وی گفت:مومنان به دستورات الهی عمل می کند و حتی روزه داری را در روزهای گرم دوست دارند و در جهت رضایت باری تعالی گام برمی دارند.

حجت الاسلام رفیعی در مورد دیگر ویژگی های مومنان افزود:مومنان در ایمان بثابت قدم هستند و حوادث روزگار ایمان آن ها را تضعیف نمی کند و ایمان در اعمالشان نیر بروز می کند.

وی تصریح کرد:مومن واقعی کسی است که با نام خدا دلش بلرزد وقتی صدای اذان بلند می شود امور دنیوی را کنار می زند همچنین چنین فردی در صحنه گناه به راحتی کنار می کشد و به دنبال معاصی و گناهان نمی رود.

عضو هیات علمی جامعة المصطفی العالمیه یادآور شد:یاد خدا در زندگی اثر گذار است فرد مومن با شنیدن آیات قرآن بر ایمان اش افزوده می شود.

وی خاطرنشان کرد:تلاوت قرآن کریم و انس با کتاب آسمانی از دیگر ویژگی های مومنان است بسیاری از علما انس و الفت زیادی با قرآن کریم داشتند.

حجت الاسلام رفیعی اظهار داشت:تلاوت آیات الهی تاثیر زیادی بر روی دل ها دارد یک آیه قرآن فضیل راه زن را به فضیل عابد و مدرس اخلاق تبدیل کرد پس چرا قرآن در زندگی برخی از افراد اثرگذار نیست.

وی عنوان کرد:اگر ایمان واقعی در کشور و در میان مردم باشد مشکلاتی از قبیل کم کاری و کم فروشی و اختلاس وجود ندارد ؛مسئولان یکدیگر را متهم به دروغ نمی کنند و افراد یکدیگر را به سخره نمی گیرند.

این استاد حوزه گفت: باید بدانیم یک ذره کار خیر و شر خود را در زندگی نشان می دهد البته ایمان دارای درجات مختلفی است هر چه علم اضافه شود درخت ایمان بارور تر می شود.

وی با اشاره به اینکه مومن منظومه از برجسته ترین ویژگی های اخلاقی است  بیان کرد:به طور کلی مومن دارای ویژگی های اخلاقی و اجتماعی و عبادی و سیاسی و فردی است مومنان دارای تقوای الهی هستند و به کسی ظلم و ستم نمی کنند

حجت الاسلام رفیعی در پایان متذکر شد:خوش خلقی و سخاوت از مهم ترین و برجسته ترین ویژگی های مومنان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: