• شنبه ۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-684-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم:

سال گذشته 110 روستا در استان قم تحت پوشش خدمات اینترنتی قرار گرفتند


مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم گفت:در سال گذشته در جهت ارتقای زیرساختها، 110 روستا در استان قم تحت پوشش خدمات اینترنتی قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، سید حسن هانی طبایی صبح امروز در نشست خبری عنوان کرد:در سال گذشته در جهت ارتقای زیرساختها، 110 روستا در استان قم تحت پوشش خدمات اینترنتی قرار گرفتند.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم در خصوص حوزه فعالیت های وزارت ارتباطات عنوان کرد:این وزارت خانه قم در سه بخش ارتباطات و زیرساختها و شرکت پست و پست بانک فعالیت دارد.

هانی طبایی افزود:بخش ارتباطات و زیرساختها مسئولیت ارتباطات بین استانی را عهده دار است در شرکت ارتباطات زیرساخت در حدود 45 گیگابیت در ثانیه ظرفیت  داریم که تمامی ارتباطات سنتی و یا صدا و سیمایی در این ساختهارها در حال انجام می باشد و تمامی شرکت ها و اپراتورهای خدماتی اینترنت خدمات خود را از حوزه زیرساختها تامین می کنند.

وی تصریح کرد:در این بخش تحولات خوبی رخ داد که یکی از آن ها راه اندازی مرکز آی ایکس پی در استان بود که به زیرساخت شبکه ملی اطلاعات متصل شده ایم که برای عرضه کنندگان عمده خدمات و اطلاعات موجب ارتقای کیفیت و کاهش هزینه ها شده است.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم خاطرنشان کرد:در حوزه زیرساختی در استان سه مرکز داده ای مربوط به وزارت ارتباطات فعال است که بیش از 5 سال قدمت دارد ضمن اینکه  دو مرکز داده ای هم توسط حوزه علمیه خواهران و مرکز تحقیقات کامپیوتر علوم اسلامی ایجاد شده است که موجب شده ظرفیت تولید و نگهداری محتوا در استان افزایش یابد.

وی یادآور شد:در این بخش قابلیت اقتصادی خوبی نیز ایجاد شده است چرا که به تدریج شرکت ها و سازمان های خارج از استان نیز سرورهای خود را به داخل استان منتقل می کنند.

هانی طبایی بیان کرد:شرکت پست جمهوری اسلامی دومین بخش از وزارت ارتباطات است که خدمات پستی را بر عهده دارد که اخیرا پوست اندازی کرده و رویه های نوینی را در خدمت در پیش گرفته است با توجه به افزایش تجارت الکترونیک مبحث پست لجستیک در استان راه اندازی شده تا به شرکت هایی که فروش اینترنتی دارند خدمات بهتری را ارائه نمائیم.

وی گفت:در این بخش اخیرا پروژه GNAFنیز راه اندازی شده که یکسان سازی آدرس های پستی را انجام می دهد که با این پروژه به کمک سایر شرکت های خدمت رسان ساختار آدرس دهی مکان ها در کشور استاندارد می شود.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم خدمات نوین و سامانه جدید شامل رهگیری مسئولیت می باشد که در آن محصولات پیشتاز قابل ره گیری است و حتی عکس نامه رسان را می توان دید.

وی ادامه داد:سومین حوزه پست بانک است که بازوی مالی وزارت ارتباطات و از موسسات تخصصی در رده خدمات روستایی است که بیشترین بانک که در حوزه روستایی در این بخش فعالیت دارند و در بسیاری از روستاهای استان خدمات مالی داشته انجام می شود.

هانی طبایی خاطرنشان کرد:اخیرا نیز 9 روستا به خودپرداز مرتبط شده و در حال حاضر 50 روستا مجهز به پست به بانک می باشند در این راستا 202 روستا طبق آمار رسمی در ایران وجود دارد که در حدود 190 روستا تحت پوشش ارتباطی قرار دارند.

وی توضیح داد: بسیاری از این روستاها دارای ارتباطات ساده و تلفن های خانگی می باشند و بیشترین پوسشش توسط تلفن همراه در روستاها وجود دارد سال گذشته در پروژه ای 110 روستا تحت پوشش اینترنت قرار گرفت.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم یکی اویکردهای مهم را اشتغال و کارآفرینی برشمرد و عنوان کرد:یکی از ظرفیت های مهم در حوزه اشتغال،کسب و کارهای اینترنتی می باشد که در ای مسیر جلساتی را در جهت رفع آن برگزار کرده ایم.

وی تصریح کرد:در این حوزه افراد با استفاده از مجوزهایی از اتاق بازرگانی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت های اقتصادی را از طریق اینترنت دنبال می کنند.

هانی طبایی اظهار داشت:در جهت کسب و کار اینترنتی نیاز به فرهنگ سازی و توانمند سازی داریم در این بخش اگر مشکلات رفع شود گردش مالی بالایی اتفاق می افتد و در اشتغال تحولات خوبی را شاهد خواهیم بود.

وی گفت:تاکنون 570 مجوز برای کسب و کارهای اینترنتی در قم صادر شده است البته بیشتر این ها کسب و کار خرد و کوچک است و سرمایه زیادی لازم ندارد اما ظرفیت های خوبی در قم در این حوزه وجود دارد.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم تصریح کرد:ما در سیاست گذاری و هدایت اشتغال و کسب و کارهای اینترنتی فعالیت می کنیم سال گذشته 100 هزار شغل در کشور تیجاد شد که سهم قم بسیار ناچیز بود.

وی بیان کرد:به طور کلی تنها 2 درصد از اقتصاد کشور در حوزه اینترنت و آی تی است و باید تا 5 سال آینده این میزان به 4 درصد برسد.

هانی طبایی در پایان عنوان کرد:برنامه دولت در سال جاری 90 هزار شغل است و ما امیدواریم در این حوزه گام های موثری برداشته شود و با برون سپاری بتوانیم در اشتغال استان تحولات خوبی را ایجاد کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: