• چهارشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-3414-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

مدیر کل استاندارد قم:

استاندارد سازی آسانسورهای اماکن عمومی در قم مورد اهتمام جدی قرار می گیرد

مدیر کل استاندارد استانقم گفت:استاندارد سازی آسانسورهای اماکن عمومی و همچنین دولتی در قم مورد اهتمام جدی قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم،منصور فرزانه در چهارمین جلسه کارگروه استاندارد سازی استان افزود:موضوع ایمنی در آسانسور ها به خصوص در نهاد های دولتی و اماکن عمومی اعم از بیمارستان ها، هتل ها و مراکز اقامتی اهمیت زیادی دارد.

وی اظهار داشت: در بخش آسانسور های دولتی اکثر دستگاه های اجرایی همکاری لازم را با اداره کل استاندارد داشته اند و در مرحله دوم، استاندارد سازی آسانسور های اماکن عمومی اعم از بیمارستان ها، دانشگاه ها، مدارس و مراکز آموزشی، مجتمع های تجاری، هتل ها و واحد های ا قامتی در دست اقدام است.

فرزانه خاطرنشان کرد: الزامات فنی جدیدی اعم از نصب درب اتوماتیک، فتوسل، اجرای سیستم 3vf، سیستم بررسی وزن دیجیتال ازسوی سازمان ملی استاندارد به همه استانها تکلیف شده و شروع جدی اجرای این مصوبه مورد تاکید قرار گرفته است.

وی بیان کرد:همچنین دستور کار دوم جلسه بررسی وضعیت فعالیت نصاب های غیر مجاز آسانسور در استان بود که متاسفانه معضلات جدی را در این خصوص به وجود آورده است و در صورت ادامه این روند ممکن است حوادث و خسارات جبران ناپذیری را تحمیل نماید.

مدیر کل استاندارد استانقم عنوان کرد:طراحی و نصب آسانسور مطابق ضوابط و مقررات باید توسط نصاب های ذیصلاح که دارای مجوز طراحی و مونتاژ از سازمان صنعت معدن و تجارت انجام شود.

وی گفت: در برخی از موارد نصب آسانسور توسط افرادی انجام می شود که فاقد صلاحیت انجام کار هستند که متاسفانه این کار با استفاده از اعتبار امضاء و مهر شرکت های دارای تاییدیه انجام می شود و عنوان مهر فروشی به آن اطلاق می شود.

فرزانه با اشاره به حادثه سقوط بالابر در بهمن ماه سال 1395 در یک پروژه ساختمانی که 4 جوان دانشجو را به کام مرگ کشاند افزود : بالابر نصب شده به صورت کاملا غیر اصولی نصب شده بود و بی شک ادامه چنین روندی منجر به بروز حوادث مشابه خواهد شد که باید به طور جدی به این موضوع رسیدگی شود.

وی خاطر نشان کرد : بالابر های کارگاهی مشمول استاندارد ملی آسانسور نبوده و نظارت بر شرایط ایمنی کارگاه پروژه بر عهده سایر دستگاه های اجرایی ذیربط می باشد.

در ادامه جلسه محسن بهشتی معاون امورعمرانی استاندار ضمن اظهار تاسف از حادثه پیش آمده تصریح کرد:به دلیل عدم رعایت ضوابط ایمنی در پروژه کارگاهی به پیشنهاد الزام حضور کارشناس ایمنی در کارگاه های ساختمانی گروه ج و د و عدم استفاده انسانی از بالابر های کارگاهی امری ضروری است.

وی خاطرنشان کرد:در این راستا هم افزایی دستگاه های اجرایی ذیربط و بررسی موضوع تقویت نظارت ایمنی کارگاه های ساختمانی در شورای فنی استان می تواند تا حد زیادی مانع از بروز این نوع حوادث گردد.

در بخش پایانی جلسه به موضوع استاندارد سازی وسایل بازی پارک ها و بوستان ها مورد ارزیابی قرار گرفت.

جوادیان رئیس سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم نیز در ادامه با ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته در خصوص جمع آوری وسایل بازی غیر استاندارد بیان کرد:در این راستا روند استاندارد سازی وسایل بازی و ایمن سازی بیش از 320 پاک و بوستان شهری پیگیری شد.

وی اظهار داشت:همچنین تخصیص اعتبار اولیه و دائمی در شهرداری برای ایمن سازی و خرید و نصب وسایل استاندارد و نظارت مستمر مطابق چک لیست های تهیه شده توسط پیمانکاران فنی ذیصلاح از دیگر اقدامات در این حوزه است.

گفتنی است در این جلسه وضعیت آسانسور های منصوبه در اماکن دولتی و عمومی ، بالابر های نصب شده در ساختمان های در حال ساخت و کارگاه های ساختمانی و همچنین ایمنی وسایل بازی مستقر در پارک ها، بوستان ها و زمین های بازی مورد بررسی قرار گرفت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: