• چهارشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 966-1285-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت الله نوری همدانی:

فقهِ ما، با هیچ‌کدام از مذاهب دیگر قابل قیاس نیست

یت الله حسین نوری همدانی از مراجع عظام تقلید، گفت: اولین امتیاز فقه ما این است که بر پایه منویات الهی برگرفته از کتاب، سنت خداوند و ائمه شکل گرفته است و این عامل است که عامل ممیزه فقه ما با دیگر فقه ها است.

به گزارش ایسنا منطقه قم، این مرجع تقلید روز چهارشنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه کشور در مدرسه علمیه فیضیه قم با اشاره به اهمیت مساله کوچ طلاب به شهرهای مختلف گفت:خداوند به دو قشر جهادگران وفقها امر به کوچ برای دفاع از دین خدا کرده است.
وی افزود: پیامبر اکرم(ص)، برای این کادرسازی اولین حوزه علمیه را بنا نهادند و ریشه فقه ما نیز به آن زمان بر می گردد و به همین دلیل است که این فقه با هیچ کدام از مذاهب دیگر قابل قیاس نیست.
این مرجع تقلید بیان کرد: اولین امتیاز فقه ما این است که بر پایه منویات الهی برگرفته از کتاب، سنت خداوند و ائمه شکل گرفته است؛ همانگونه که قرآن، کلام خدا است تمام کلام اهل بیت نیز به وحی الهی می رسد و این عامل است که عامل ممیزه فقه ما با دیگر فقه ها است.
وی با ذکر این مطلب حوزه های علمیه مکانی برای احیای امر اهل بیت(ع) است گفت: زیرا امام رضا(ع) فرمودند که اگر شما علما و فقها و طلاب کلام را به دنیا برسانید و متوجه شوند محاسن و مزایای کلام ما چیست خودشان از ما تبعیت خواهند کرد.
نوری همدانی گفت: راه فقه راه ساده ای نیست ولی هیچ شغلی از این شغل، شریف تر و بهتر نیست زیرا تلاش داریم که فقه اهل بیت)ع) را دریافت و به دنیا منعکس کنیم؛فقیه باید به معارف کلامی، عبادی، اخلاقی، اقتصادی، سیاسی، جسمی، معاشرتی، فرهنگی، حکومتی، قضایی و جهادی دست یابد.
وی اظهارکرد: نخستین مساله ای که اسلام به آن توجه دارد مساله ولایت است؛ اداره جامعه در تمام ابعاد آن یکی از مناصبی است که در اسلام به فقیه سپرده شده است؛ قضاوت نیز از مباحث بسیار مهمی است که فقها به آن اقدام می کنند زیرا به حلال و حرام خداوند واقف هستند.
این مرجع تقلید گفت: اهل بیت(ع) ما تلاش کردند که فقه ما را فقهی پویا بنا کنند ولی مذاهب چهارگانه این گونه نیست؛ فقه ما به روز و پویا است؛ برخی دولت ها در حمایت از این مذاهب نقش داشتند و این فقه ها را حاکم کردند.
وی تصریح کرد: مردم نقش بسیاری در جوامع اسلامی دارند؛ امام راحل تاکید بسیاری روی مردم داشتند؛این مردم در دفاع مقدس جان و جوان دادند و سالها در جبهه ها شرکت کردند و امروز نیز به این مردم باید توجه کرد؛ بسیاری از شهرها مشکلات بسیاری در زمینه امام جماعت دارند.
وی با ذکر این مطلب که بنده به 22 استان سفر کردم که اسلام و انقلاب را به مردم معرفی کنم افزود: مردم ما فوج فوج به سمت ما می آمدند می گفتندکه خانه عالم ساختیم ولی متاسفانه در حضور روحانیون در مناطق مشکلات بسیاری وجود دارد؛ حوزه باید امام جمعه و امام جمعه قوی را تربیت کند که در هر جبهه ای حضور داشته باشند.
وی گفت: پیامبر (ص) بیان کردند که در هر شهری باید عالمانی باشند که مشکلات دینی مردم را حفظ کنند و همچنین طبیبانی که مردم را معالجه کنند و همچین حاکمی باید باشد که امور و امنیت مردم را تامین کند.
نوری همدانی با تاکید بر اهمیت التزام طلاب به مساله نماز شب یادآورشدند: تهجد و شب زنده داری الهی و نماز شب نورانیت عجیبی به انسان می دهد و علمای بزرگ ما از این نماز شب ها به این مراتب رسیدند
وی یادآورشد: شان روحانیون در حوزه، خدمت به مردم و توجه به نقشه های دشمنان است؛ دشمن همیشه در کمین است که باید در زمینه رفع این خطرات تلاش کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: