• چهارشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 966-2687-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

هدف من اجرای تئاتر برای مردم است

 نمایش «جمع تهی»به کارگردانی صمد آذرخش، از ۴ الی 10 شهریور، ساعت ۲۰ در پلاتو ماه فرهنگسرای جوان روی صحنه رفت، این اجرا بهانه‌ای شد تا با کارگردان جوان این نمایش گفتگویی انجام دهیم.

صمد آذرخش متولد یازدهم تیر ماه 68 از خرم آباد، لیسانس بازیگری از دانشگاه نبی اکرم تبریز، بازیگر نمایش‌های یک بازی جدید، تولد یک نمایشنامه، وقتی خدا گریه می‌کند و تهوع بوده است، و همچنین نمایش‌های ترب، تعبیر خواب، گیتا، یک به علاوه یک مساوی است با یک، شاید نجات یابیم و بازدم را کارگردانی کرده است.

 وی فعالیت هنری را از سال ۸۲ وقتی که وارد هنرستان شد آغاز کرد و در طی این سال‌ها حائز کسب رتبه و جوایز در جشنواره‌های متعدد شده است.

**"به تماشا سوگند ..." این تیتر نمایش "جمع تهی" است، چه چیز باعث شد برای نمایش این تیتر را انتخاب کنید؟

یکی از نکاتی که باعث شد روی این نمایشنامه کارکنیم این است که نمایش یک سری دغدغه‌های انسانی را بیان و تعبیر شعر بنی آدم اعضای یکدیگرند را تداعی می کند، در حقیقت از اشعار و جملات قدیمی و ریشه دار و دغدغه‎های انسان شکل گرفته است، البته "به تماشا سوگند..." یکی از اشعار سهراب سپهری را برای تیتر و شعار نمایش استفاده کردم، تنها راه ارتباط ما با جهان هستی، حواس پنج‌گانه است که یکی از آنها، بینایی و تماشاست که سهراب سپهری به آن اذعان دارد.

 **در مورد ایده کار و چگونگی راه یابی به نوزدهمین جشنواره استانی امسال هم توضیح دهید؟

ما در حال کار روی یک نمایشی بودیم به نام «بازدم»، اما به اتفاق گروه به این نتیجه رسیدیم کار کارگاهی و بدون متن شروع کنیم، بیشتر خود را بسنجیم تا ببینیم در چه مرحله ای هستیم. وقتی نمایشنامه کارگاهی باشد فکر چند نفر است، وقتی فکر چند نفر باشد مسلما حرف‌های بیشتری گفته می‌شود و نمایشنامه ریشه بهتری خواهد داشت و دغدغه اش از یک تیتر فراتر می‌رود.

 ** شاید عده ای با نمایش کارگاهی آشنایی نداشته باشند، این نمایش را چگونه تعریف می کنید؟

در فرهنگ عامیانه کارگاه یا آزمایشگاه محلی است برای تجربه کردن و آموختن؛ نمایشی که به شکل کارگاهی تمرین می‌شود با نقشه خاص و موضوعاتِ از پیش تعیین شده جلو نمی‌رود اما برنامه‌ریزی خاص خود را دارد، در نمایش کارگاهی همه گروه ایده و نظر می‌دهند و در راستای تکمیل کردن نمایشنامه، نقش و بازی خود تلاشِ جمعی می‌کنند.


**پس نمایش کارگاهی می تواند موضوعات زیادی داشته باشد؟

بله، ما می توانستیم بی نهایت موضوع داشته باشیم، این کار می‎توانست به سمت ژانر وحشت، جنگ، دفاع مقدس و حتی مذهبی سوق داده شود.


همانطور که اشاره کردید این نمایش می‌توانست موضوعات زیادی داشته باشد، چطور به این موضوع و نمایشنامه رسیدید؟

هر پنج نفر عوامل نمایش شروع به گفتن کلمه کردیم در اصل از کلمه شروع کردیم، کلمات تبدیل به جمله شد جمله تبدیل به حرکت شد و در نهایت حرکت تبدیل به این نمایشنامه شد.
 

** آیا صرفا برای شرکت در جشنواره ها نمایش ارائه می دهید؟

نه اینطور نیست، هدفم برای اجرای نمایش این است که مردم به تماشای تئاتر بیایند، جشنواره ها تخصصی و رقابتی برگزار می شود و حال و هوای خاص خود را دارد، اما هدف من اجرای تئاتر برای مردم است.


** و مطلب آخر؟

تئاتر دنیا را از زاویه دید متفاوتی بیان می‌کند یعنی در تئاتر دنیا را از زاویه دید یک نفر دیگر می بینیم، از مردم می‌خواهم به ما اعتماد کنند و با نگاه‌های مختلف آشنا شوند وقتی مردم با اندیشه ها و نگاه های دیگران آشنا شوند ما دنیای زیباتری خواهیم داشت.

گفتنی است، در "جمع تهی" هادی افضلی نژاد، سارا سجادی، ریحانه هاشمی و هادی شمس به ایفای نقش می‌پردازند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: