• دوشنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 966-5187-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

در گفتگو با نویسنده و کارگردان "کلاژ" مطرح شد؛

از اهمیت ویژه پرداختن تئاتر به آسیب های اجتماعی تا مهجوریت هنرمندان

نویسنده و کارگردان نمایش صحنه ای "کلاژ" از اهمیت پرداختن هنرمندانه به آسیب های اجتماعی تا معضل کمیت گرایی در جشنواره ها و مهجوریت هنرمندان تئاتر گفتند.

به گزارش ایسنا منطقه قم، نمایش "کلاژ" منتخب شرکت در نوزدهمین جشنواره تئاتر استانی به نویسندگی سید صدرا میرئی و کارگردانی عطا منتظری از ۱۱ شهریور روی صحنه رفته است، به همین بهانه با نویسنده و کارگردان این اثر به گفتگوی کوتاهی پرداختیم.

عطا منتظری متولد ۱۳۶۰ دارای مدرک لیسانس مدیریت اداری است و فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۷۵ آغاز کرد،  وی نویسنده دو نمایشنامه "تشنه در شام" و "منتقم" و کارگردان "مسیح هرگز نخواهد گریست"، "درون پیراهن یحیی"، "شنا در آتش"، "عهد دیرین" و "کلاژ" است.

وی بازی در نمایش‌های "منظومه"، "باغ آرزوها"، "مسیح هرگز نخواهد گریست" و چند سریال و فیلم کوتاه را در کارنامه هنری خود دارد، منتظری همچنین جوایز و رتبه‌های کارگردانی بسیاری را کسب کرده است که دریافت مدال طلا از رئیس جمهور برای نمایش خشم و هیاهو از جوایز ویژه‌ی او محسوب می شود.

سید صدرا میرئی نیز نویسنده "کلاژ"، متولد سال ۱۳۶۵ و دارای مدرک کارشناس مدیریت بازرگانی است، وی از سال ۱۳۸۳ در زمینه نویسندگی، کارگردانی و بازیگری شروع به فعالیت و در جشنواره‌های استانی جوایز متعدد نویسندگی و کارگردانی دریافت کرد.

 میرئی نویسنده نمایشنامه‌های "عهد دیرین"، "ببین و بگذر"، "در هزار یک"، "خانوم"، "کلاژ"، "آنفارکتوس"، "تاکسیدرمی"، "مصدری ملس"، "تعزیه فرنگی"، "خروسخوان دل آشوب" و... است، وی همچنین نمایش‌های تعزیه فرنگی، خروسخوان دلاشوب، مسافران، ببین و بگذر در هزار و یک، وقت سکوت عروسک ها، عزیز مایی را کارگردانی کرده و بازیگری نمایش‌های متعددی را نیز در کارنامه دارد.

براساس این گزارش، خبرنگار ایسنا در ادامه به گفت و گو با کارگردان و نویسنده نمایش "کلاژ" پرداخته است که با هم می خوانیم:
 
**نمایش کلاژ با موضوع آسیب های خانواده است، از نمایش و موضوع آن بیشتر بگویید.

منتظری (کارگردان): یکی از مشکلات گذشته، امروز و آینده جوامع بشری و فرهنگ های مختلف که با آن درگیر هستند و خواهند بود و نباید از آن غافل شد، عدم تفاهم در زندگی مشترک که در نهایت به جدایی می انجامد، است، چون مباحث و مشکلات زیاد است و نمی توان به تمامی آنها پرداخت به یکی از فاکتورها توجه کردیم و از زاویه خاص به این مشکل پرداختیم، با سر زدن به دادگاه های خانواده می بینیم چقدر مشکل فراگیر شده و نیاز است به آن پرداخته شود.

**قصه نمایش درباره چیست؟

میرئی(نویسنده): کلاژ داستان مردی است که در مسیر طلاق قرار گرفته و قبل از اجرایی شدن ماجرای طلاق و نهایی شدن پرونده به ایجاد ارتباط با دختری برای ازدواج مجدد اقدام می کند و ...

**هدف مشخصی برای انتخاب این موضوع داشتید؟

منتظری (کارگردان): رسالت هنرمند این است که دردها و مشکلات جامعه را از زاویه خاص نگاه کند تا بر آگاهی تماشاگران افزوده شود، کار طنز و مناسبتی هم نیاز داریم اما پرداختن به موضوع آسیب های اجتماعی باید از اهمیت ویژه‎‌ای برخوردار باشد.

میرئی (نویسنده): از جانب چند نفر از مشاوران چیره دست استان برای من حول محور این موضوع، مثال زده شد، موضوعی که به نحوی بیان نقاط سیاهی است ایجاد و بیان شد، تقریبا اکثر افراد جامعه‌ی حال حاضر با آن مواجه هستند و به علت همه گیر بودن، به این موضوع پرداختم.

** نمایش کلاژ از کجا آغاز شد؟ ایده اولیه متن چگونه شکل گرفت؟

منتظری (کارگردان) : سال گذشته پس از انتشار فراخوان جشنواره کریمه ، سید صدرا میرئی نویسنده کار با من در مورد طرحی صحبت کرد، چون داستان در قم اتفاق می افتاد و مرتبط با فضای قم بود می توانستیم در سومین جشنواره کریمه نیز شرکت کنیم.

میرئی (نویسنده): همانطور که اشاره شد با گفتگویی که پیرامون موضوع نمایش با عطا منتظری انجام دادم طرح اولیه را با آقای فرحناک پیاده کردم و به علت اینکه متون زیادی راجع به این موضوع نوشته شده بود، تصمیم گرفتم در یک ساختار نو و از زاویه دید متفاوتی این نمایشنامه را بنویسم؛ ایده‌ی اولیه متن بر اساس یک اتفاق که در رابطه‌ی دو نفر برای من مشهود بود آماده شد و مورد پسند گروه اجرایی قرار گرفت و بعد از آن هم بازنویسی ها حین تمرین انجام شد.

** شما بیان کردید کلاژ در جشنواره کریمه هم شرکت کرده؟ روند شرکت در جشنواره کریمه و استانی چطور بوده؟

منتظری: بله همانطور که اشاره کردم طرح را به دبیرخانه جشنواره کریمه ارسال کردیم و خوشبختانه مورد تاییدِ کارشناسان بازخوانی قرار گرفت. در طول تمرین نمایشنامه آماده شد و به مرحله بازبینی رسیدیم، در آخر نمایش کلاژ منتخب جشنواره کریمه شد، در حال حاضر نیز منتخب نوزدهمین جشنواره تئاتر استانی و جزو ۱۰ نمایش منتخب بخش اصلی و مسابقه است.

** برگزاری جشنواره ها را چگونه ارزیابی می کنید، پیشنهادی دارید؟

منتظری (کارگردان): تمام رویدادهای تئاتری استان نباید ختم به جشنواره شود که با نهایت شتاب متن بدهیم و تمام زحماتمان به یک اجرای عمومی فوری و یک هفته‌ای با کمک هزینه ناچیز ختم شود؛ لازم است جشنواره ها، محلی باشد برای جمع شدن دور هم و مرور کردن آثار و لذت بردن از آنها، ما باید بتوانیم با هم و در کنار هم، بدون حاشیه و بدون دغدغه، بدون مرز بندی و با رفاقت و صمیمیت کار کنیم.

میرئی (نویسنده): اگر جشنواره ها به عنوان محل و رویدادی برای ارائه و سنجش آثار برتر و ویترین و پتانسیل تئاتر استان باشد بسیار رویداد مناسبی است، اما تمرکز بر کمیت و دوری از کیفیت اجراها معضلی شده که بی شک این رویداد ها را درگیر نواقصی می کند البته امید است با توجه خاص مسئولین امر، این موارد ریشه ای بررسی و برطرف شود.

** اگر از شما بخواهم با مسوولان به صورت مختصر صحبت کنید، چه می گویید؟

منتظری (کارگردان): به مسئولین می گویم به هنرمندان بهاء بدهید، هنرمندان مظلوم و نجیب هستند، قشری که رسالت بزرگی را بر عهده دارد ولی مهجور واقع شده است.

میرئی (نویسنده): هنرمندان برای مسئولین بی شک از جایگاه ویژه ای باید برخوردار باشند. اگر این جایگاه بهتر تعریف شود، من با طرح سوالی جواب سوال شما را می دهم اینکه اگر مسئولین بخواهند مختصری با اهالی تئاتر حرف و سخنی را مطرح کنند، چه می گویند؟ آیا می توانند حتی به قدر همین مختصر، دغدغه های خود که بدون وجود هنرمند بی معنا می شود را در جایگاه خدمت رسانی خود، به مرحله ی اجرا و نتیجه برسانند؟و آیا این تلاش، یک تلاش دو طرفه نیست؟

حرف آخر...
 
منتظری (کارگردان): هنر تئاتر با تماشاگر آن زنده است ما به عشق تماشاگران تلاش می کنیم از تمامی همشهریان دوستان همکاران می خواهم به دیدن نمایش کلاژ بیایند.

میرئی (نویسنده): برای شناخت هر چه بهتر مضامین و حقایقی که به نحوی در کنار ما اتفاق می افتد معرفت پیدا کنیم و به راحتی از کنار این مسائل نگذریم... در آخر، حرف سالیان دور را تکرار می کنم امید دارم با حمایت مسئولین امر آثاری فاخر و در خور اهالی هنر استان ارائه دهیم.
 
گفتگو از خبرنگار: هانی احمدزاده

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: