• دوشنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 966-5287-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

فعالیت گروه های نمایشی در 8 مسجد قم / ائمه جماعات هنر را به عنوان یک فرصت تبلیغ ببینند

کارشناس واحد نمایش حوزه هنری قم با اشاره به فعالیت گروه‌های نمایشی در قالب دفتر نمایش بچه های مسجد در 8 مسجد قم، عنوان کرد: برای دستیابی به شعار هر مسجد یک فرهنگسرای اسلامی، لازم است ائمه جماعات به هنر به عنوان یک فرصت تبلیغ نگاه کنند و در مسیر بالا بردن کارکردهای اجتماعی، فرهنگی و هنری مساجد همراهی کنند.

محمدرضا آزاد در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم با اشاره به افتتاح دفتر تاتر مردمی بچه های مسجد در مسجد زینبیه قم عنوان کرد: راه اندازی دفتر نمایش بچه های مسجد در سال 75 از قم، با هدف بهره گیری از ظرفیت مسجد در راستای فعالیت های فرهنگی و هنری، آغاز شد.
کارشناس واحد نمایش حوزه هنری قم ادامه داد:  با توجه به وجود مسجد در تمامی محله ها و حضور جوانان و نوجوانان در این پایگاه عبادی و ظرفیت بالای مخاطبان مسجد، همچنین مهمتر اینکه مسجد واسطه میان زمین آسمان و از نظر فرم و محتوا نزدیکترین فضا به هنر است، این فعالیت شکل گرفت.

مربی دوره های تاتر مردمی بچه های مسجد، افزود: گروه های تئاتر در مساجد با انگیزه تولید نمایش در حال و هوای مسجد و از نظر مضمون و فرم منطبق با فضای مسجد فعال شدند لکن در دوره ای این فعالیت قطع شد و با فعالیت تیم مدیریت جدید در مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري، دوباره در حال فعال شدن هستند که این دفتر در قم به عنوان نوزدهمین دفتر در کشور افتتاح شد.

وی با بیان اینکه گروه های تاتر مساجد قم فعالیت خیلی خوبی دارند، گفت: از ابتدای تابستان گروه های نمایش در مساجد تشکیل و تمرین و فعالیت دارند، در حال حاضر 8 مسجد در قم گروه‌های نمایشی تشکیل داده و فعالیت هنری دارند که از این میان در دو مسجد خاتم‌الانبیاء و زینبیه گروه‌های نمایش بانوان فعالیت می کنند.

آزاد با اشاره به امنیت حاکم بر مساجد اظهار داشت: لازم است حداکثر استفاده از ظرفیت مساجد در جهت نزدیک تر کردن مردم به خدا از این رو باز بودن درب مساجد در طول روز و ایجاد فرصت استفاده از این محیط بسیار راه گشا خواهد بود.

کارشناس واحد نمایش حوزه هنری قم افزود: با توجه به اینکه قم از نظر وجود مراکز فرهنگی، شهری فقیر است، با فعال کردن فعالیت های فرهنگی و هنری در مساجد، یک فرهنگسرای اسلامی در هر محله خواهیم داشت.

وی با بان اینکه فعالیت دفاتر تاتر مردمی بچه های مسجد یک فعالیت مردم نهاد می باشد، عنوان کرد: لازم است همه نهادهای دست اندرکار در این مسیر همراهی کنند خصوصا همراهی ائمه جماعات و هیئت امنای مساجد در به ثمر نشستن این حرکت بسیار مفید خواهد بود.

مربی دوره های تاتر مردمی بچه های مسجد، اضافه کرد: برای دستیابی به شعار هر مسجد یک فرهنگسرای اسلامی، باید این همراهی نهادینه شود، ائمه جماعات به هنر به عنوان یک فرصت تبلیغ نگاه کنند و با پذیرفتن اینکه در جهان امروز تبلیغ اسلام باید از مسیر فرهنگ و هنر انجام شود، در مسیر بالا بردن کارکردهای اجتماعی، فرهنگی و هنری مساجد همراهی کنند.

گفتنی است؛ ابتدای هفته جاری با حضور رئيس مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري، جمعي از مديران نهادهاي فرهنگي هنري استان، هنرمندان عرصه تئاتر قم و گروه‌هاي فرهنگي هنري مساجد دفتر تئاتر مردمي بچه‌هاي مسجد به صورت رسمي کار خود را در قم آغاز کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: