• دوشنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۴
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 966-986-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

با حضور رئیس جهاددانشگاهی قم؛

راهکارهای اشتغالزایی دانش آموختگان در قم بررسی شد

نشست مشترک جهاددانشگاهی واحد استان قم با مدیران دانشگاه حضرت معصومه(س) پیرامون اشتغال دانش آموختگان در این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش ایسنا منطقه قم، در ابتدای جلسه مهندس مسعود اکبري معاون توسعه و سرمايه گذاري امور شرکت‎های سازمان تجاري سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی کشور گفت: بحث اشتغال دانشجویان از سال 78 آغاز شد که در زمینه سازمان توانمندسازی و اشتغال فارغ التحصیلان ایجاد شد.
وی با بیان اینکه در این زمینه به دنبال توانمندسازی فارغ التحصیلان هستیم، افزود: بسیاری از دانشجویان زمانی که به دنبال حضور در بازار کار هستند توانایی کار عملی را ندارند.
اکبری بیان کرد: در این زمینه جهاددانشگاهی دوره های کارآفرینی را از اوایل دهه هشتاد آغاز کرد که دوره کارآفرینی در دانشگاه تهران از اولین رویش‎هاین طرح بود که به شکل جدی این بحث را دنبال کرد؛ تربیت مربیان کارآفرینی و تربیت متخصصان این امر از دیگر فعالیت‎های جهاد در این زمینه بوده است.
وی با بیا اینکه در سالهای اخیر نیز تلاش های گسترده‎ای در این زمینه انجام شده است، گفت: در زمینه اشتغال و تجای سازی نیز فعالیت‎های گسترده ای انجام شده و سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان نیز در این رابطه در جهاد شکل گرفت.
معاون توسعه و سرمايه گذاري امور شرکت‎های سازمان تجاري سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی کشور بیان کرد: 27 شرکت و موسسه تحت پوشش این معاونت است که 8 شرکت دانش بنیان در این مجموعه فعالیت دارند.
اکبري گفت: در موسسات آموزشی تحت پوشش این معاونت نیز فعالیت‎های گسترده‎ای در حال اجرا و انجام است و دانشجویان بسیاری تحت پوشش این برنامه ها هستند و بیش از 20 مرکز علمی کاربردی نیز در این زمینه دایر شده است.
وی بیان کرد: در بخش شرکت‎ها نیز به واسطه ماهیت کاری جهاد در گروه‎های پژوهشی، پژوهشکده و پژوهشگاه با هفت هزار فعال و پرسنل در رشته‎های مختلف فعالیت دارند.
وی با اشاره به تولید دانش این 27 شرکت جهاد در گروه‎های پژوهشی مجموعه، گفت: 22 مرکر رشد و دو پارک علم و فناوری تحت اشراف و فعالیت های جهاددانشگاهی است.
اکبري بیان کرد: در این مراکز رشد بیش از 500 شرکت فعالیت دارند و شرکت‎های نوپا در این مراکز رشد مستقر و پس از مدتی در عرصه جامعه حضور پیدا می کنند.
وی گفت: توانمندی فارغ التحصیلان، مطالعات تحقیقاتی در زمینه اشتغال و همچنین اجرای دو طرح ملی و کشوری در زمینه دانش آموختگان از دیگر فعالیت‎های جهاددانشگاهی است.
اکبری بیان کرد: رویان از یک موسسه تحقیقاتی به پژوهشگاه مبدل شد و امروزه به این شکل درآمده است که از مفاخر کشور به حساب می‎آید.
در ادامه این مراسم حجت‎الاسلام والمسلمین آخوندزاده مسئول نهادنمایندگی ولی فقیه در این دانشگاه گفت: این دانشگاه با توجه به توانمندی‎هایی که از آن برخوردارا است ظرفیت‎های بسیار خوبی در زمینه کارآفرینی دارد که برنامه‎هایی نیز در این خصوص پیشنهاد و کاربست شده است.
وی افزود: در این زمینه باید به این مساله پرداخت که طرح‎هایی که از قالب طرح و نظریه بیرون آمده و قالب اجرایی پیدا کرده است را شناسایی کرد، چرا که تحصیل دانشجویان برای خانواده‎ و کشور هزینه بسیاری دارد ولی در زمینه اشتغال هنوز برنامه جامع و عملی نداریم.
آخوندزاده بیان کرد: در زمینه اشتغالزایی باید صنایع دستی و غذایی، صنایع خانگی، استانی و بومی را به شکل واحد درستی عرضه کنیم.
وی گفت: دانشجویان باید این صنایع را در قالب درسی و عملی فرابگیرند تا نگاه خوبی نسبت به اشتغالزایی داشته باشند تا از این حالتی که صرفا به دنبال تحصیل ترمی و آکادمیک هستند خارج شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: