• سه شنبه ۱۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 966-1086-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

تحول در نظام آموزشی جامعه المصطفی(ص)/ 16شهریور آغاز سال تحصیلی جدید

معاون آموزشی جامعه المصطفی(ص) العالمیه از تحول در نظام آموزشی این مرکز و حرکت به سوی حفظ سنن حوزوی و هدایت تحصیلی و کیفیت بخشی به آموزش خبرداد.
به گزارش ایسنا منطقه قم، حجت‎الاسلام والمسلمین عباسی ظهر امروز ۱۴ شهریور در جمع خبرنگاران استان قم گفت: مراسم آغاز سال تحصیلی المصطفی(ص) پنج شنبه، ۱۶ شهریور ماه برگزار می‏گردد و از ۴۴ نفر از طلاب ممتاز المصطفی در مقاطع مختلف تحصیلی و نیز موسسه مکتب نرجس(س) مشهد، به عنوان واحد نمونه مدارس پیوسته ویژه خواهران المصطفی، تجلیل به عمل می‎آید.
وی افزود: جامعه‎المصطفی(ص( در طراحی نظام‎های آموزشی جدید، از پیشگامی ویژه‌ای در حوزه علوم انسانی و اسلامی در راستای دستیابی به مرجعیت علمی برخوردار است و تا کنون نیز در بیش از سه دهه فعالیت خود، تا حد زیادی به این جایگاه دست یافته است.
وی ادامه داد: نظام آموزشی امروز المصطفی، شامل حدود ۱۵۰ رشته و گرایش علمی در حوزه های مختلف علوم انسانی و اسلامی است که در مراکز مختلف المصطفی اعم از داخل و خارج از کشور در حال اجراست.
عباسی، المصطفی را پیشگام تنوع رشته ای و استانداردسازی محتوا و مدارک آموزشی خواند و یادآور شد: سیستم مدیریتی پویای المصطفی، در سال‎های اخیر نظام آموزشی این مرکز را مورد توجه قرار داده است و در همین راستا، طرح بازنگری نظام آموزشی، با همکاری تمام مراکز ستادی و صفی، به صورت جدی در دستور کار معاونت آموزش المصطفی قرار دارد.
وی با اشاره به شروع اجرایی سازی بخش‎هایی از طرح تحول نظام آموزش در سال جاری، گفت: در طرح جدید، حوزه‎ها و قلمروهای علمی المصطفی به شش حوزه اصلی فقه و اصول، علوم قرآن وحدیث، حکمت و ادیان، تاریخ و سیره، علوم انسانی و فرهنگ و زبان اختصاص یافته است.
یه گفته وی؛ در کنار این شش حوزه دانشی اصلی، یازده قلمرو خاص از جمله آموزش های کوتاه مدت، مجازی، ویژه مذاهب، ویژه خواهران، کاربردی، دانشگاهی و... نیز به صورت ویژه لحاظ شده است که بخشی از آنها، هم اکنون نیز در حال اجراست،
عباسی با اشاره به تعریف نظام آموزشی المصطفی در دو چهار چوب نظام رشته ای و نظام سطوح، اظهارکرد: در طرح توسعه آموزشی المصطفی، نظام رشته ای از ۱۵۰ رشته فعلی به چهارصد رشته توسعه خواهد یافت و نظام سنتی سطوح حوزوی نیز  در افقی جدید، احیا و نوسازی خواهد شد.
معاون آموزش المصطفی در ادامه تصریح کرد: امروز المصطفی با حضور سه هزار استاد و عضو هیئت علمی، پذیرای نزدیک به سی هزار دانش پژوه در داخل و خارج از کشور است.
وی با اشاره به انتشار بیش از چهار صد عنوان کتاب آموزشی توسط جامعةالمصطفی، گفت: مرجعیت علمی و الهام بخشی معرفتی المصطفی از طریق نظام علمی و منابع آموزشی و پژوهشی آن در حال ارتقاست و بدین منظور، روند تدوین متون و منابع آموزشی جامعه المصطفی در سال‏های آتی افزایش خواهد یافت.
عباسی، اجرای طرح جدید انتخاب دروس آزاد در مجتمع آموزش عالی فقه را در راستای حفظ و ارتقای سنت ‏های حوزوی المصطفی موثر دانست و یادآور شد: بر اساس این طرح، دانش پژوهان سطح ۳ و ۴ المصطفی، تحت اشرافیت و راهنمایی اساتید مجتمع آموزش عالی فقه، امکان خواهند داشت با انتخاب آزاد دروس اساتید حوزه علمیه، از فضای عمومی حوزه استفاده بیشتری داشته باشند و در عین حال، اجرای این طرح در گسترش ارتباط میان نظام آموزشی المصطفی و حوزه علمیه موثر خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: