• سه شنبه ۱۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-5314-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

رئیس سازمان نوسازی وزارت آموزش و پرورش کشور:

وجود 48 مدرسه ماندگار مطابق با معیارهای مهندسی در کشور

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: در کل کشور تنها 48 مدرسه ماندگار مطابق با معیارهای معماری مهندسی وجود دارد که نیم قرن از ساخت آنها می گذرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، محمدتقی نظرپور عصر امروز در جلسه مشترک سازمان نوسازی مدارس کشور با خیران قم در سالن جلسات خانه معلم در قم،  با تاکید بر ضرورت توجه به شاخص های معماری و مهندسی اظهار داشت:در ساخت مدارس در بسیاری از موارد توجهی به نکات مهندسی و معیارهای معماری و کیفیت مصالح و یا اقلیم منطقه ای نمی شود و تنها هزینه ها مورد توجه قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد:با وجود تحول در آموزش و پرورش همچنان فضاهای آموزشی جوابگوی نیازها نیست و باید در این زمینه خیران با مشارکت دولت در ساخت مدرسه طبق شاخصه های کیفیتی سهیم شوند.

نظرپور بیان کرد:در سطح کشور 12 استان دارای سرانه آموزشی کمتری نسبت به سایر استان ها می باشند که در این میان استان قم یکی از استان هایی می باشد که از کمبود فضای آموزشی رنج می برد.

وی تصریح کرد:در قم بیش از 220 هزار دانش آموز در حال تحصیل اند که این تعداد نیز از متوسط کشوری بالاتر می باشد با توجه به اینکه قم از نظر فضای آموزشی جزء 6 استان آخر است نگرانی سه شیفت شدن مدارس در قم وجود دارد و باید با نگاهی جهادی از سوی خیرین این سرانه را افزایش داد.

رئیس سازمان نوسازی وزارت آموزش و پرورش کشور عنوان کرد:مطابق با قرارداد دولت با مجمع خیرین مقرر شد 50 درصد بودجه ساخت مدارس توسط دولت و 50 درصد نیز توسط خیرین تامین شود اما متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی دولت در چند سال اخیر نتوانسته سهم خود را پرداخت کند.

وی یادآور شد:به علت کمبود بودجه دولت قرار شد خیرین پروژه‌های نیمه کاره دولت در ساخت مدرسه را تکمیل کنند و آن را به نام خود ثبت نمایند.

نظرپور گفت:بودجه خیرین کشوری در ساخت مدرسه 888 میلیارد تومان است در صورتی که بودجه دولت تنها 170 میلیارد تومان است و با رایزنی های اخیر مبلغ 40 میلیارد تومان به این بودجه افزوده شده و به 230 میلیارد تومان رسیده است.

وی ادامه داد:خیرین و آموزش و پرورش و نوسازی مدارس سه رکن مهم در تحول آموزش و پرورش هستند بی شک طرح کردن مشکلات با نمایندگان مجلس و مسئولان نیز می تواند گره گشا باشد.

معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد:در روند ساخت مسکن مهر به 25 هزار کلاس درس در سطح کشور نیاز است که پیمانکاران در جهت رهایی از قانون ساخت مدرسه در پروژه های مهر اقدام به ساخت مجموعه های 200 واحدی می کنند.

وی خاطرنشان کرد:آموزش و پرورش توان ساخت این فضاهای آموزشی در مسکن مهر را ندارد و ساکنین این پروژه های مسکونی با مشکلات زیادی مواجه اند.

نظرپور بیان کرد:ایده هایی در ساخت مدارس وجود دارد که می توان به صورت کلاس های باز و فاقد دیوار مدارس چند منظوره را طراحی کرد اما این طرح ها نیز هزینه های بیشتری را می طلبد.

وی عنوان کرد:در استان قم 25 پروژه نیمه کاره وجود دارد که امید است در الویت کار خیران مدرسه ساز قرار بگیرد تا نیازهای فعلی تامین شود.

رئیس سازمان نوسازی وزارت آموزش و پرورش کشور گفت:در سال گذشته خیرین مدرسه‌ساز بیش از 800 میلیارد تومان هزینه‌های ساخت و نگه‌داری را پرداخت کردند و به نظر می رسد در سال جاری این میزان هزینه به هزار میلیارد تومان برسد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: