• شنبه ۱۸ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-6314-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

فضیلت روز غدیر و رسوم غدیری در کلام معصومین(ع)

در فرمایشات معصومین(ع) آداب و رسومی برای روز غدیر بیان شده که شبیه این آداب و رسوم در دیگر اعیاد و مناسبت ها دیده نشده است و این مسئله نشان از اهمیت این روز دارد.


به گزارش ایسنا منطقه قم، عید غدیر در روایات به عنوان برترین عید مسلمانان شمرده شده است، چراکه دین اسلام به عنوان آخرین دین و در عین حال جامع ترین و کامل ترین دین با ولایت حضرت امیرالمومنین و ائمه معصومین(ع) زنده و پاینده خواهد ماند.

بدون شک زنده نگه داشتن روز غدیر ارزش بالایی دارد و پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) به این امر اهتمام داشتند و به مسلمانان و شیعیان دستور میدادند همه ساله این روز را عید بگیرند و یاد آنرا زنده نگه دارند.

همه حوادث اسلامی را باید به عنوان شعائر اسلامی حفظ کرد و یکی از مسائلی که باعث می شود، حادثه غدیر خم بماند، پرداختن به آداب و رسوم مخصوص وارد شده در این روز است؛ در فرمایشات معصومین(ع) آداب و رسومی برای روز غدیر بیان شده است، شبیه این آداب و رسوم در دیگر اعیاد و مناسبت ها دیده نشده است و این مسئله نشان از اهمیت این روز دارد.

گویا روز غدیر از منظر اهل بیت(ع) همچون نوروز(روزنو) شمرده می شود که اینگونه از تغییر چهره زندگی در این عید سخن گفته اند، لذا محترم تر از این روز موجود نیست.

در ادامه به بخشی از روایات معصومین(ع) در فضیلت عید غدیر و آداب و رسوم مربوط به این روز اشاره خواهیم داشت.

حضرت ثامن‌الحجج(ع) فرمودند «اگرمردم فضیلت این روز را به معنای حقیقی می شناختند فرشتگان روزی ده مرتبه با آنان دست می دادند»، ایشان همچنین به نقل از جد بزرگوارشان(ص) فرمودند « روزغدیر در آسمان‌ها مشهورتر است تا زمین» و نیز فرمودند: «غدیرروزتبریک وتهنیت است».

درعظمت این روز همین بس که با شب قدر مقایسه شده است: «هرجا باشی روزغدیر خود را به مرقد امیرمومنان(ع) برسان که خداوند برای هرمرد و زن با ایمان و مسلمان گناه شصت سال را می‌آمرزد و دو برابر انچه درماه مبارک رمضان، شب قدر و شب عید فطرازآتش آزاد کرده، در عید غدیر آزاد می‌کند».

در باب اعمال این روز عظیم رندی از اصحاب امام صادق(ع) عرضه داشت که: فدایت شوم در روز عید غدیر چه باید کرد؟ حضرت فرمودند: «روزه بگیر، زیاد صلوات بفرست و از ستمگران و منکران حق اهل بیت(ع) بیزاری بجو».

از امام صادق(ع) نقل شده: «پیامبر(ص) به امیرمومنان(ع) سفارش فرمود این روز را عید قرار دهد چنانکه پیامبران به جانشینان خود سفارش می کردند که امروز را عید بگیرند».

امام هشتم(ع) به نقل از اجداد طاهرین خود در باب اعمال این روز می فرماید: « در خانواده خویش توسعه دهید، به برادران دینی احسان نمایید، شکر خدا را بر آنچه به شما ارزانی داشته بجا آورید، گرد یکدیگر جمع شوید تا خداوند امور پراکنده شما را سامان بخشد، به یکدیگر نیکی کنید تا خداوند بین شما انس و الفت برقرار سازد، از نعمت الهی که به شما عنایت کرده یکدیگر را بهره مند سازید چنانکه خداوند شما را پاداشی چند برابر از اعیاد قبل و بعد – که جز در چنین روزی به شما نرسد – عطا می‌نماید».

صادق آل محمد(ع) در روایتی پرده از حقیقت روز غدیرو باطن آن برمیدارند: «هنگامی که قیامت برپا شود، چهار روز را – مانند عروسی که به سراپرده‌اش برده می شود – نزد خدا می برند؛ روز فطر، روز قربان، روز جمعه و روز غدیرخم، . غدیر خم بین آن سه روز مانند ماه است بین ستارگان».
ایشان از سپاسگزاری بر معرفت غدیر سخن گفته، میفرمایند: «شیعیان بایستی شکرگزار خدای تعالی باشند که بر ایشان منت نهاد و معرفت چنین روزی را به آنان اختصاص داد».

در عظمت این روز الهی نیز روایاتی آمده که در زیر به بخشی از آنها اشاره می شود؛

سیدبن طاووس در کتاب اقبال‌الاعمال روایتی را از شیخ صدوق(ره) نقل می کند که «عمل روز غدیر برابر با عبادت هشتاد ماه است».

امیرالمومنان(ع) فرمودند: «نیکی کردن در روز عید غدیر باعث زیاد شدن ثروت و طولانی شدن عمر است و مهربانی کردن به یکدیگر رحمت و رافت خدا را به انسان جلب می کند».

از آنجا که حضرات معصومین(ع) خود برپا دارنده آداب غدیری بودند یکی از یاران امام رضا(ع)  که در روز غدیر محضر مبارک ایشان شرفیاب شده بود نقل می کند: «حضرت جمعی از خواص را برای افطار نگه داشته  بود، برای خانواده آنان غذا، انواع هدیه و صله، لباس، انگشتر و کفش فرستاده بود، سر و وضع همه اطرافیان عوض شده بود و اسباب و آلات منزل تغییر کرده بود، حضرت برای آنان فضیلت و سابقه عید غدیر را بیان می فرمودند».

امام صادق(ع) فرمودند: «شاید فکر کنی که خداوند روزی محترم تر از عید غدیر دارد! نه به خدا، نه به خدا، نه به خدا!»

و ایشان در باب اکرام واطعام در این روز فرمود: « یک درهم خرج در روز غدیر، برابر است با صدهزار درهم در مابقی ایام ».

حضرت ثامن الحجج(ع) می فرماید: « غدیر روز تبسم هنگام ملاقات اهل ایمان است ، هرکس روز عید غدیر به روی برادر دینی اش تبسم نماید خداوند در قیامت با مهربانی به او نظر می کند و هزار حاجت او را روا و در بهشت برای او قصری از دُر سفید بنا می نماید و چهره اش را زیبا و درخشنده و خرم گرداند».

و نیز فرمودند « غدیر روز تزیین و آراستن است، هرکه برای این روز خود را بیاراید خداوند همه گناهانش را از کوچک بزرگ بیامرزد و فرشتگانی را برانگیزد که کارهای نیک او را ثبت نمایند و درجات او را تا غدیر سال آینده بالا برند، پس اگر بمیرد شهید از دنیا رفته و اگر زنده بماند، زندگی سعادتمندانه و همراه خوشبختی خواهد داشت».

و در باب پاداش دیدار اهل ایمان می فرماید : « هرکس روز عید غدیر به دیدار مومنی رود خداوند هفتاد نور به قبرش وارد نماید و قبر او را توسعه دهد و هر روز هفتاد هزار فرشته به زیارتش قبرش روند و او را به بهشت بشارت دهند».

در باب استجابت دعا در این روز و طریق آن روایتی از امام صادق(ع) نقل شده که : « هرکس در روز عید غدیر نیم ساعت قبل از ظهر به قصد شکر خداوند دو رکعت نماز گذارد که در هر رکعت بعد از حمد هر یک از توحید و آیه الکرسی و قدر را 10 مرتبه بخواند نزد خداوند متعال برابر با صدهزار حج و صدهزار عمره است و هر حاجتی از حوائج دنیا و آخرت را از خدا درخواست کند به آسانی و با عافیت به او عنایت نماید».

در پایان گزیده ای فهرست وار از آداب غدیر برگرفته از روایات را مرور می کنیم؛

عید گرفتن برای روز غدیر و تبریک به مومنان
ترک گناهان بویژه کبائر
اشتغال به عبادات و کثرت یاد خدا
غسل اول روز یا قبل از آن
اقامه نمازهای مخصوص روز غدیر
روزه گرفتن
به یاد اهل بیت(ع) بودن و زیاد صلوات فرستادن
زیارت امیرالمومنین علی(ع) از نزدیک و دور
تبری جستن از دشمنان اهل بیت(ع)
پوشیدن فاخرترین لباس ها
اظهار سرور و خوشحالی بر نعمت ولایت
آراستن خویش و استعمال بوی خوش
توسعه در معیشت خانواده و اهدای هدیه به ایشان
صله رحم
مساوات با ناتوانان در خوراک
قرض گرفتن و کمک کردن به برادران دینی
تشکیل اجتماعات در روز غدیر و بیان فضائل این روز
دیدار اهل ایمان و مصافحه کردن و تبسم به روی مومنین
محبت و مهربانی به دیگران
ادخال سرور به مومنین
شتاب در کار خیر که روز غدیر روز مسابقه است
اطعام مومنین و فرستادن غذا برای ایشان
افطاری به روزه داران
براوردن حوائج اهل ایمان با میل و رغبت و یاری برادران مومن
عقد برادری

برگرفته از ویژه‌نامه رسم خورشید / مرکز ترویج رسانه ای معارف غدیر

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: