• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۹
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 966-1786-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

معاون سوادآموزی استان قم:

33 هزارنفر در سن 10 تا 49 سال در قم بی سواد هستند

معاون سوادآموزی استان قم گفت:طبق سرشماری سال 95 تعداد 33 هزارنفر در سن 10 تا 49 سال در قم بی سواد هستند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت الاسلام محمدرضا قاسمی نیا در دیدار رئیس سواد آموزی کشور با آیت الله اعرافی عنوان کرد: طبق سرشماری سال 95 تعداد 33 هزارنفر در سن 10 تا 49 سال در قم بی سواد هستند در حالی که این آمار در سال 90 تعداد 44 هزار و 60 نفر بوده است.

معاون سوادآموزی استان قم افزود:از میان 33 هزار بی سواد تعداد 20 هزار نفر را زنان تشکیل می دهند در این راستا نیاز است خط ویژه ای برای زنان و دختران در سواد آموزی در نظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد:در سرشماری سال 95 در قم تعداد 4 هزار نفر 6 سال تا 10 سال اعلام کرده اند که به مدرسه نرفته اند که این آمار شامل ایرانی و اتباع خارجی می باشد در این راستا هنوز آمار تفکیک شده ای در دسترس نیست.

حجت الاسلام قاسمی نیا بیان کرد:در گروه سنی 6 سال به بالا در سال 90 میزان 5/86 درصد با سواد بودند که در حال حاضر 5/88 درصد شده و 2 درصد رشد داشته ایم.

وی اظهارداشت: در گروه سنی 10 تا 49 سال نیز 2 درصد رشد داشته ایم به طوری که در سال 90 میزان سواد 5/93 درصد بوده که هم اکنون 5/95 درصد رسیده است.

معاون سوادآموزی استان قم یادآور شد: یکی از دغدغه های جدی در قم بحث مهاجرین است در سال 85 تا 90 هر سال در حدود بیش از 13 هزار نفر به قم مراجعه کرده اند امسال طبق آمار این مهاجرت ها به 16 هزار نفر رسیده است.

وی گفت:باید آمار مهاجرین  درون کشوری و درون استانی را دریابیم در این راستا آمار بالایی وجود دارد و برای آن چاره جویی شود.

حجت الاسلام قاسمی نیا اظهار داشت:بحث رجعت به بی سوادی یکی دیگر از دغدغه ها می باشد در این خصوص در کتاب خانه ها، کتاب هایی برای کودکان گروههای مختلف و جوانان داریم اما مواد خواندنی برای بزرگسال کم سواد غیر محصل وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد:جای خالی تولید محتوا برای این قشر حس می شود نهضت سواد آموزی متولی تولید محتوا نیست و باید نویسندگان و مولفین در این حوزه و مبانی و اعتقادی و دینی وارد شوند.

معاون سوادآموزی استان قم بیان کرد: در 21 شاخص سواد آموزی استان ها در سال 95 تعداد 6 استان شایسته تقدیر شدند که استان قم یکی از استان های کشور انتخاب شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: