• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۸
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 966-1986-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

مدیر جامعه الزهراء(س):

حضور طلاب بیش از 50 کشور در الزهراء(س) / آغاز آموزش عالی فقه در سال جدید تحصیلی

مدیر جامعة الزهراء(س) با بیان اینکه از بیش از ۵۰ کشور دنیا در الزهراء(س) طلبه مشغول به تحصیل هستند از آغاز آموزش عالی فقه در سال تحصیلی جدید با هدف مجتهدپروری خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود مدنی، امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی مشترک این نهاد و حوزه علمیه خواهران، گفت: خرسند هستیم که آغاز سال تحصیلی ما در میان دو عید بزرگ یعنی غدیر خم و روز مباهله واقع شده است؛ روزهایی که امام علی(ع) مدال امامت را دریافت کرد.

مدیر جامعة الزهراء(س) افزود: روز عید غدیر، پیامبر بار سنگین وظیفه‌ای که خدا به دوش او گذاشت و تصریح کرد که اگر این کار را نکنی رسالت خود را ابلاغ نکرده‌ای؛ بر دوش مخاطبان قرار داد تا در فرداهای تاریخ این ابلاغ را تداوم ببخشند و در میان مخاطبانی که در این مسیر انجام وظیفه کرده و گاه جان بر سر این ابلاغ نهاده‌اند عده‌ای نه اندک از بانوان بزرگوار بوده‌اند.

وی افزود: با گذشت ۱۴ قرن در میان اسناد غدیر تعداد قابل توجهی از صحابیان را می‌بینیم که راوی غدیر هستند و در تابعیات و زنان تابعی هم تعداد زیادی وجود دارند که این بار تبلیغ را بر دوش کشیده‌اند و اگر نگاه گسترده‌تر داشته باشیم، می‌بینیم همان‌طور که بار ابلاغ بر دوش مردان بوده وظیفه زنان نیز محسوب می‌شده است.

مدنی بیان کرد: امروز با همه فاصله زمانی، نام بیش از ۱۵۰۰ صحابیه که سنت را از پیامبر(ص) گرفته و در ابلاغ و تبلیغ دین نقش داشته‌اند، ثبت و ضبط شده است.

مدیر جامعة الزهرا(س) بیان کرد: در میان بانوان فردی بوده است که در خانه کوچک خود نشسته ولی به امام علی(ع)، -باب علم مدینه- سخنانی میگوید که امام از عمق دانش او متعجب می‌شود.

وی با اشاره به تهاجم رسانه‌ای و همه‌جانبه دنیای غرب علیه فرهنگ تشیع و اسلام ناب بیان کرد: دنیای غرب وجود زن را از تجارت تا اقتصاد و سیاست در مسیر ناصحیح استفاده کرده است و متاسفانه اکثریت زنان نیز در این جبهه قرار دارند و اگر ما در این شرایط غفلت کنیم خسران عظیمی خواهیم داشت.

500 حوزه خواهران فعال در کشور

مدنی با اشاره به نقش بانوان طلبه در مقابله با جریانات انحرافی فرهنگی در دوره کنونی عنوان کرد: امام خمینی(ره) این شجره طیبه را با اهداف والا بنیان نهادند و امروز ۵۰۰ حوزه خواهران در سراسر کشور فعال است.

مدیر جامعة الزهراء(س) تصریح کرد: ما در الزهراء افتخار داریم که پذیرای طلابی از ۹۰ کشور جهان هستیم و برخی از فارغ‌التحصیلان ما بدون هرگونه حمایت مالی موسسه‌ای علمی و آموزشی در کشورهای مختلف از جمله نجف بنا کرده و ۴۵۰ نفر در این مجموعه مشغول تحصیل به زبان فارسی و عربی هستند.

مدنی عنوان کرد: همچنین فاطمه عثمان از دانش‌آموختگان ما که چندی قبل به لقاءالله شتافتند مجموعا در دو مدرسه در کشور خود ۲۲۰ نفر را مشغول تحصیل کرده بود.

وی اظهار کرد: برخی از این فارغ‌التحصیلان نیز بالغ بر ده‌ها تالیف انجام داده‌اند و امروز این ظرفیت عظیم بانوان در اختیار ما هست؛ امروز در بیروت حوزه علمیه‌ای داریم که موسس آن دانش‌آموخته الزهراء(س) است.

70درصد افزایش ورودی در سطح 4 الزهراء

مدیر جامعة الزهراء(س) بیان کرد: امروز فارغ‌التحصیلان الزهراء(س) در نقاط مختلف دنیا به‌ویژه شبه‌قاره هند در حال درخشیدن هستند و ما به این ستارگان درخشان افتخار می‌کنیم و باید پرورش چنین افرادی را توسعه دهیم.

مدنی بیان کرد: از بیش از ۵۰ کشور دنیا در الزهراء(س) طلبه مشغول به تحصیل هستند؛ در سطح، ۳۵ درصد افزایش پذیرش و در سطح ۴ نیز ۷۰ درصد افزایش ورودی داشته‌ایم.

وی تاکید کرد: در سال تحصیلی جدید آموزش عالی فقه آغاز می‌شود تا بعد از هشت سال کسانی تربیت شوند که بر اساس استانداردهای فقهی، بتوانند در زمینه مسایل زنان اجتهاد داشته و مجتهد شوند.

مدنی عنوان کرد: برپایی دوره‌های تربیت مدرس از دیگر برنامه‌های سال تحصیلی جدید برای اولین بار در الزهراء(س) با هدف تقویت محتوای علمی است تا به عنوان مدرس در حوزه‌ها مورد استفاده قرار گیرند، همچنین دوره تربیت مشاور با توجه به نیازهای روز کشور داریم.
برپایی دوره تربیت محقق و پژوهشگر

استاد حوزه علمیه، برپایی دوره تربیت محقق و پژوهشگر را از دیگر برنامه‌های الزهراء(س) برشمرد و اظهار کرد: این افراد حداقل سه ترم مهارت در کنار محتوا فرا خواهند گرفت.

وی با اشاره به سابقه ۴۰ ساله الزهراء با بیان اینکه ۵۰ هزار دانش‌آموخته داریم عنوان کرد: اولین همایش با حضور این افراد برگزار شد و فردا نیز اولین همایش تبلیغ ما با حضور بانوان مبلغه محرم برگزار خواهد شد.

آمادگی تامین مبلغات مورد نیاز بخش‌های مختلف کشور

وی تاکید کرد: ما اعلام آمادگی داریم تا مبلغانی را برای مساجد و هیئات و جلسات خانگی همچنین آموزش عالی اعزام کنیم و اگر کمبود داریم تربیت می‌کنیم.

مدنی عنوان کرد: در جامعة الزهرا از سهم امام و وجوهات استفاده نمی‌کنیم و فقط بودجه شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه در اختیار ما هست و اگر نیکوکارانی بخواهند در این راستا قدم بردارند قدردان زحمات آنان خواهیم بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: