• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 966-2086-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت‎الله فاضل لنکرانی:

نسبت به سطحی نگری به فقه هشدار می‎دهم


استاد سطح عالی حوزه بر لزوم جدی گرفتن علم فقه و دوری از سطحی انگاری نسبت به علم فقه در حوزه تاکید کرد.

به گزارش ایسنا منطقه قم، آیت‎الله جواد فاضل لنکرانی امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: امروزه، مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) یک حوزه تحول یافته درون حوزه است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) افزود: امروز بیستمین سال فعالیت این مجموعه آغاز می‎شود و خداوند را سپاسگذار هستیم که اهداف بزرگی که آیت الله العظمی فاضل لنکرانی دنبال می‏کردند، امروز جامه عمل پوشیده است.

وی بیان کرد: مرکز فقهی در بخش‌های مختلف از جمله فقه و اصول و تفسیر و کلام و در سالهای اخیر در دروس پایه، موفقیت‎های بسیاری کسب کرده است.

مرکز فقهی ائمه اطهار به دنبال تعمیق بخشیدن به حوزه است

وی گفت: ثمرات این مجموعه، بسیار گرانسگ و عالی بوده است؛ این مجموعه به دنبال تعمیق بخشیدن به حوزه است؛ معتقدم که انقلابی بودن که مقام معظم رهبری بر آن تاکید و فرمودند، "باید در مباحث حوزوی، عمیق باشیم"؛ اینگونه است که اگر فقیهی، عمیق و با یک نگاه جامع به دنبال فقه باشد می تواند ابعاد انقلاب را کشف و استخراج و آن را تحکیم کند.

فاضل لنکرانی تصریح کرد: امروزه قواعد فقهی بسیاری وجود دارد که حکومت ما از آنها مطلع نیست؛ قواعد فقهی و اجتماعی بسیاری داریم که می‎‏تواند معظلات قوه قضاییه و حتی سبک زندگی ما و حتی بشر را کاملا تغییر دهد.

اهتمام به مسائل علمی و دوری جستن از سطحی نگری به دین رکن اول انقلابی بودن است

وی افزود: رکن اول انقلابی بودن، اهتمام جدی داشتن به مسایل علمی کشور است؛ رکن اول انقلابی بودن دوری از نگاه سطحی به دین است؛ نباید از روی ناآگاهی و بی سوادی بیان کنیم که اجتهاد با 5 سال نیز امکان دارد؛ مگر می شود با یک کتاب مکاسب و جواهر مجتهد شد؟ طلاب باید کفایه و مکاسب و جواهر و حواشی آنها و همچنین متون قدما را مسلط شود تا به اجتهاد برسد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) بیان کرد: امروز برای حوزه احساس خطر می کنم که "فقاهت"، بنیه اصلی حوزه و به فرمایش رهبری انقلاب ستون خیمه حوزه، روز به روز آسان تر و سطحی تر بشود؛ طلاب این مرکز به این نتیجه رسیده‌اند که این مسیر، مسیر سخت و دشواری است.

وی گفت: در کنار تهذیب و اخلاق و همچنین جامع نگری نسبت به مسایل روز و همچنین بررسی شبهات و نیازهای جامعه باید به شکل عمیقی تحصیل کرد تا به قول آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره) فقهی آشنای به زمان و نیروهای قوی که به نظام اسلامی خدمت کنند تربیت شوند.

فاضل لنکرانی تصریح کرد: طلاب باید نسبت به حوادث منطقه و جهان توجه داشته باشند؛ باید نسبت به تربیت فقهایی که نسبت به بیداری اسلامی و بصیرت انقلابی توجه داشته باشند اقدام کنیم.

وی افزود: در روایات بیان شده است که اگر فقیه، یک یتیم را هدایت کند از هزار عابد ارزشمند تر است زیرا عابد به فکر خود و فقیه به فکر هدایت دیگران است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) بیان کرد: امروزه برخی در لباس روحانیت، بدون شناخت دقیق از دین از پشت تریبون های عمومی بیان دیگری از دین را جلوه می دهند که متاسفانه برای جوانان نیز جذابیت دارد.

برخی در لباس روحانیت از جیب خود مبانی می‌تراشند / در کنار رحمت واسعه، عذاب شدید نیز وجود دارد

وی گفت: وقتی به جوانان بیان می‏شود که خداوند غیر از رحمت جلوه دیگری ندارد باعث جری شدن جوانان می‎شود؛ خداوند در قرآن بیان می‏کند که در کنار رحمت واسعه عذاب شدید نیز وجود دارد.

فاضل لنکرانی تصریح کرد: برخی از جیب خود مبانی می‎تراشند و به خورد جوانان می‎دهند که باعث گمراهی آنها می‎شود.

وی گفت: امسال در مشهد مقدس و مرکز فقهی علمی افغانستان برنامه‎های بسیاری تدوین و اجرا می‎شود و قطعا در مسیر عمل به منویات آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ع) و همچین اوامر اهل بیت(ع) حرکت خواهند کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: