• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 968-3787-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

دوم آذرماه؛

همایش ملی "بررسی آراء تفسیری علامه محمدهادی معرفت"در قم برگزار می شود

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از برگزاری همایش ملی "بررسی آراء تفسیری علامه محمدهادی معرفت" در دوم آذرماه خبرداد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی پیش از ظهر امروز در نشست خبری پیرامون برگزاری این همایش ملی، عنوان کرد: "همایش ملی بررسی آراء تفسیری علامه محمدهادی معرفت" با همکاری مجموعه ای از نهادهای علمی و فرهنگی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.

معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی افزود: این همایش با مشارکت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و موسسه التمهید برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: 4 محور مهم در همایش شامل مبانی، مناهج و قواعد تفسیری در آثار علامه معرفت، گرایش تفسیری علامه معرفت، مباحث علمی در آثار تفسیری علامه معرفت و تفسیر و مفسر شناسی در آثار تفسیری علامه معرفت می باشد که مورد بررسی قرار می گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین لک زایی بیان کرد: مهم ترین اهداف همایش تجلیل از مقام شامخ علمی پژوهشی علامه معرفت، تبیین و معرفی نوآوری‌ها و روش‌های تفسیری ایشان، گشایش عرصه های نوین و ضروری در مطالعات تفسیری، تطبیقی و اثری و نقد دیدگاه ها و ارزیابی منهج تفسیر اثری و ارائه الگوهای نوین است.

وی خاطرنشان کرد: در این همایش همچنین ارائه مقاله های علمی برگزیده در محورهای همایش، برگزاری کرسی های تخصصی با حضور اندیشمندان و متفکران اسلامی و تدوین و نشر مقالات برگزیده همایش در نشریات علمی-پژوهشی از خروجی های این همایش خواهد بود.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان کرد: 22 مرکز قرآن پژوهی در همایش ملی بررسی آرای تفسیری علامه معرفت نقش دارند.

وی در تشریح برگزاری این همایش توضیح داد: در سال 95 تصمیم گرفته شد دفتر تبلیغات اسلامی تجلیلی از قرآن پژوهان برجسته کشور را در دستور کار خود قرار دهد که در این راستا دومین شخصیت علامه معرفت می باشد.

**ارسال 290 مقاله و چکیده به دبیرخانه همایش

حجت الاسلام والمسلمین لک زایی گفت: استقبال گسترده ای از فراخوان مقالات صورت گرفت و 290 مقاله و چکیده مقالات به دبیر خانه ارسال شد که کتاب چکیده مقالات در روز همایش منتشر می شود.

وی ادامه داد: با بررسی های صورت گرفته در نهایت 134 مقاله از مجموعه مقالات مورد پذیرش واقع شد در این زمینه بعد از اصلاحات نهایی 40 مقاله در 5 پنل تخصصی در همایش بررسی می شود.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: زمان برگزاری همایش از ساعت 8:30صبح تا اذان مغرب است و مراسم افتتاحیه با پیام تصویری حضرت آیت الله سبحانی و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی ریاست دفتر تبلیغات اسلامی همراه خواهد بود.

**رونمایی از ترجمه فارسی التمهید    

وی تصریح کرد: در این بخش دو مقاله برجسته و مباحث پیرامون نوآوری های تفسیری علامه معرفت بررسی می شود بعد از نماز ظهر نیز پنل‌های تخصصی ارائه می گردد و در برنامه اختتامیه نیز حجت الاسلام علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ اسلامی به ایراد سخنرانی می پردازد.

حجت الاسلام والمسلمین لک زایی گفت: تجلیل از مقالات برتر و رونمایی از آثار همایش شامل ترجمه کامل فارسی کتاب التمهید که عربی آن در 10 جلد است از دیگر برنامه ها می باشد، همچنین برای اولین بار از کتاب گفت و گوهای حجت الاسلام بهمنی با علامه معرفت در زمان حیات ایشان که تاکنون منتشر نشده رونمایی خواهد شد.

وی اعلام کرد: از نسخه های دیجیتالی این آثار نیز در همایش رونمایی خواهد شد، مجموعه آثار علامه معرفت توسط مرکز علوم اسلامی نور در قالب یک سی دی و مجموعه آثار در کتاب خوان همراه و اپلیکیشن اندرویدی نیز رونمایی می شود.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مورد شخصیت علامه معرفت اظهار داشت: علامه معرفت در دهه 50 و قبل از انقلاب اسلامی برنامه های قرآنی خود را آغاز کرد و در حوزه مباحث قرآنی به عنوان شخصیتی برجسته به شمار می رفت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: