• سه شنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-16214-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

سخنگوی کانون کارگران ساختمانی استان قم عنوان کرد:

فوت 18 کارگر قمی بر اثر حوادث در سال جاری/ ضرورت آموزش و نظارت در کاهش حوادث

سخنگوی کانون کارگران ساختمانی استان قم گفت: در نیمه اول سال جاری 18 کارگر قمی بر اثر حوادث کار فوت کردند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، عباس شیری شامگاه دوشنبه در نشست خبری در خانه کارگر شهر قم با اشاره به سالروز تصویب قانون کار عنوان کرد: یکی از دغدغه‎های جدی در جامعه کارگری حوادث است در نیمه سال جاری 18 کارگر قمی بر اثر حوادث کار فوت کردند.

سخنگوی کانون کارگران ساختمانی استان قم افزود: آموزش و نظارت رکن مهمی در کاهش حوادث کار است به نظر می رسد با کاهش نظارت ها و بی توجهی به ضرورت آموزش در اشتغال شاهد افزایش تعداد فوتی ها در حوادث بوده ایم.

وی تصریح کرد: با این وجود احتمال افزایش قربانیان حوادث کار در استان قم تا پایان سال وجود دارد در حالی که رتبه استان قم در زمینه حوادث کار در کشور در گذشته اول یا دوم بود.

شیری خاطرنشان کرد: با آموزش و نظارت، رتبه استان قم در زمینه حوادث کار در سال گذشته به بیستم رسید و امسال دوباره آمار حوادث کار استان به واسطه کاهش نظارت‌ها افزایش یافت.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون 138 حادثه کار در استان داشتیم که 90 مورد مربوط به صنعت ساختمان بود.

سخنگوی کانون کارگران ساختمانی استان قم بیان کرد: متاسفانه تعداد بازرسان کار در استان قم کافی نیست در حالی که باید با افزایش بازرسی ها و نظارت این آمار را کاهش داد.

وی عنوان کرد: مدیران انجمن‌های صنفی کارگران برای مشارکت در کار نظارت بر پروژه‌های ساختمانی استان آمادگی لازم را دارند در قم به صورت پایلوت 20 نفر بازرس در این کار مبادرت داشتند که آمار را به شدت کاهش داد اما با حذف این طرح دوباره حوادث افزایش یافت.

شیری اظهار کرد:اجرای این طرح به صورت آزمایشی در استان قم موفقیت آمیز بود اما عدم تداوم طرح مشکلات جدی به وجود آورد.

وی گفت: 350 انجمن صنفی کارگران ساختمانی در کشور فعالیت دارد و این کانون‌ها می توانند در ارائه آموزش ها به کارگران نقش مهمی ایفاء نمایند.

سخنگوی کانون کارگران ساختمانی استان قم تصریح کرد: در کارهای ساختمانی تعداد کثیری از کارگران دچار قطع نخاع می شوند و هر سال در حدود 15 هزار حادثه ساختمانی اتفاق می افتد.

وی با اشاره به بیانیه کارگران ساختمانی کشور و قم در مورد راه اندازی سامانه پالایش بیمه کارگران ساختمانی عنوان کرد: راه اندازی این سامانه مصوبه کار گروه قانون رفع موانع اجرایی بیمه کارگران ساختمانی می باشد که کاری بزرگ است.

شیری بیان کرد: بر اساس مستندات قانونی در جهت سهولت دسترسی کارگران برای استفاده از مزایای قانونی بیمه کارگران ساختمانی طبق مصوبه کارگروه قانون انجمنهای صنفی به عنوان تشکل های کارگری قانونی در کنار بانک اطلاعاتی ایرانیان متولی اصلی شناسایی و ساماندهی کارگران ساختمانی می شود.

وی گفت: از مزایای سامانه، پالایش جامعه غیر کارگری از کارگری بود لذا جامعه کارگری از معاونت رفاه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی جناب آقای میدری خواستار راه اندازی سامانه و ساماندهی وضعیت بیمه ای کارگران می باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: