• پنجشنبه ۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۳
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 969-586-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

موسسه آموزش عالی شهاب دانش قم به دانشگاه ارتقاء یافت

رئیس دانشگاه شهاب دانش قم اعلام کرد: موسسه آموزش عالی شهاب دانش در قم با دارا بودن شاخصه های لازم در ارزیابی های به عمل آمده به دانشگاه ارتقاء یافت.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، پروفسور مهدی کراری امروز در نشست خبری با اشاره به ارتقای جایگاه این موسسه آموزش عالی به دانشگاه عنوان کرد: برای تبدیل شدن به دانشگاه شاخصه ها و شرایط و آئین نامه ای وجود دارد که توانستیم این ویژگی ها را به دست بیاوریم.

رئیس دانشگاه شهاب دانش قم افزود: دانشگاه شدن در حوزه غیر دولتی به مراتب دشوار تر از بخش های دولتی می باشد و با شاخصه های سخت گیرانه تری مواجه است؛ در جهت ارتقای موسسه آموزش عالی به دانشگاه شرایطی مانند زیربنا و هیات علمی و تعداد دانشجویان وجود دارد همچنین موسسات آموزش عالی پس از گذشت ده سال از عمر و راه اندازی شان با شاخص های ویژه ای تبدیل به دانشگاه می شوند.

کراری عنوان کرد: از همان ابتدا برای تحقق اهداف برنامه ریزی کردیم و در برنامه ریزی های لازم در طول 11 سال در سال جاری به دانشگاه ارتقاء یافتیم.

وی در مورد راه اندازی موسسه آموزش عالی شهاب دانش در سال 85 بیان کرد: استان قم علی‌رغم اینکه کنکوری‌های خوبی داشت و بعد از تهران رتبه دوم را اخذ می کرد اما از نظر مهندسی و فنی ضعیف بود.

رئیس دانشگاه شهاب دانش قم خاطرنشان کرد: به همین دلیل با توجه به نیازسنجی های لازم این موسسه کار خود را در دو رشته کاردانی به کارشناسی با 250 دانشجو در سال 85 آغاز کرد.

وی تصریح کرد: مهم ترین هدف موسسه عالی آموزش ارائه خدمت در حد شاخص های دانشگاهی بود تا جایی که در تراز اول و قابل رقابت با دانشگاههای دولتی قرار گرفتیم.

کراری عنوان کرد: از ابتدای امر در جهت تامین نیاز دانشجویان آزمایشگاههای مجهزی راه اندازی کردیم به طوری که کارگاهها و آزمایشگاهها قابل رقابت با دانشگاههای معتبر است.

وی اظهار داشت: از نظر کمیت در تجهیزات در شرایط خوبی به سر می بریم و به دلیل وجود کارگاه بی نظیر کابل و شبکه های انتقال توزیع و کارگاه تابلوی برق و آزمایشگاههای مخابراتی مجهز در سطح بالایی قرار گرفته ایم.

رئیس دانشگاه شهاب دانش قم خاطرنشان کرد: به همین دلیل با توجه به نیازسنجی های لازم استقبال خوبی را از سوی دانشجویان شاهد بوده ایم و امروز تعداد دانشجویان از 250 نفر به 4 هزار تن افزایش یافته که در این میان 450 نفر در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند.


وی گفت: در سال جاری 200 نفر قبولی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد داشتیم که 70 نفر در دانشگاه‌هایی نظیر دانشگاه علم و صنعت و شریف و امیرکبیر موفق به ادامه تحصیل شده اند.

کراری یادآور شد: این موسسه آموزش عالی در دست یابی به شاخصه های علمی، خوب عمل کرده و بهترین شرایط را برای تحصیل دانشجویان فراهم نموده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر نیز 70 هیات علمی و حق التدریسی در دانشگاه حضور دارند که از دانشگاههای برجسته اساتید زیادی با ما تعامل دارند.

رئیس دانشگاه شهاب دانش قم اظهار داشت: همچنین 3 دانشکده و 9 گروه آموزشی هر یک دارای 3 استادیار در دانشگاه وجود دارد و هر دانشکده دارای 1هزار دانشجو می باشد و زیربنا موجود برای هر دانشجو 4 متر مربع می باشد.

وی تصریح کرد: در چند مرحله با کسب شرایط و شاخص‌ها بالاخره در 30 آبان ماه به تصویب شورای گسترش رسید و دانشگاه شدن این موسسه از طرف معاون آموزش وزارت علوم ابلاغ شد که این موفقیتی برای همه استان قم است.

کراری ادامه داد: به طور کلی 12 دانشگاه غیر دولتی در سراسر کشور فعال است این دانشگاهها فقط وابسته به شهریه هستند و ما بودجه دیگری نداریم از این رو مدیریت جامعی بر منابع در روند توسعه وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه غیر دولتی سرانه یک دهم دانشگاههای دولتی را دارند و با این فضاها و محدودیت ها تحول و توسعه کار بزرگی به شمار می رود از طرفی نظارت دقیق بر هزینه ها وجود دارد.

رئیس دانشگاه شهاب دانش قم عنوان کرد: این دانشگاه با ظرفیت های علمی و صنعتی آمادگی لازم در تعامل با دانشگاهها و مراکز علمی را دارد چرا که از نظر کیفیت به استانداردهای لازم دست یافته ایم.

وی گفت: در این دانشگاه تنها برای اخذ مدرک نمی توان وارد سیستم شد چرا که آموزش به طور کامل مبتنی بر گذراندن دوره ها و کلاس ها و دروس است ما در تلاشیم قدم های بعدی را در جهت رشد و تعالی برداریم و امیدواریم به یکی از دانشگاه‌های برجسته کشور تبدیل شویم.

کراری اظهار کرد: به منظور کابردی سازی علوم دو پژوهشکده برق و کامپیوتر را ایجاد کرده و پژوهش هایی با همراهی شرکت های دانش‌بنیان در دست اجرا داریم به نظر ما دانشگاه ایده آل محصول محور است ضمن اینکه این دانشگاه در بخش های مدیریتی و حسابداری نیز فعال است.

وی افزود: وزارت علوم در سال 82 رتبه بندی موسسات عالی را آغاز کرد که در آن سال تعداد 7 موسسه برتر در کشور اعلام شد که موسسه عالی شهاب دانش را جزء 7 موسسه برتر ایران معرفی کردند.

رئیس دانشگاه شهاب دانش قم یادآور شد: در سالهای بعد این رتبه بندی در 5 سطح تعریف شد که بر اساس شاخص ها، موسسه ما سطح یک بودند در این راستا در سطح 1 فقط 22 موسسه دولتی فعالند.

وی گفت: در جهت گسترش فضا و ساخت آمفی تاتر جهت برگزاری همایش ها و مسابقات ملی و کنفرانس های بین المللی تلاش می کنیم و به زودی در تعامل با دانشگاه صنعتی امیرکبیر به صورت مشترک کنفرانس بین المللی مهندسی و پزشکی را برگزار می نمائیم البته با تجهیز زیرساختها امکان دارد سال آینده میزبان این کنفرانس باشیم.

کراری تصریح کرد: در سال 85 تعداد 90 درصد از دانشجویان غیر بومی بودند و در حال حاضر 90 درصد بومی و 10 درصد از ساوه، تهران، مرکزی و خمین در مقاطع ارشد حضور دارند.

در این نشست همچنین سید امین سلامتیان معاون آموزشی پژوهشی دانشگاه شهاب دانش قم بیان کرد: این دانشگاه به زودی با توانمندی های خود در تعامل با مرکز رشد و شرکت های دانش بنیان گام های بلندی بر می دارد.

وی اظهار داشت: دانشگاه توانسته یک سری مهندسین و کارشناسان نخبه را تربیت کند و در بخش پژوهش ها نیز اقدامات خوبی انجام گرفته که آن را مرهون حضور هیات های علمی و نخبگان می باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: