• جمعه ۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-1714-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

یک عمر مجاهدت علمی، فقهی و سیاسی آیت‌الله موسوی اردبیلی

آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی از مراجع تقلید جهان تشیع و از پیشگامان انقلاب اسلامی ایران و از یاران نزدیک امام خمینی(ره) به شمار می‌آید، که عمر خود را در راه علم آموزی و نشر علوم اسلامی و نیز کمک به اعتلای انقلاب اسلامی صرف کرد.

به گزارش ایسنا منطقه قم، آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی در سال 1304 در خانواده ای روحانی در اردبیل دیده به جهان گشود، وی پس از گذراندن دوران کودکی و نوجوانی در اردبیل، سال 1322 برای ادامه تحصیل به قم و مدرسه فیضیه رفت و از محضر اساتیدی چون آیت الله گلپایگانی، آیت الله خوانساری، آیت الله حائری و آیت الله سید محمدحسین طباطبایی بهره برد، ایشان پس از 3 سال اقامت در قم به نجف مهاجرت کرد و در آنجا نیز در محضر اساتیدی چون آیت الله خوئی، آیت الله حکیم، آیت الله میلانی و... کسب علم نمود و همزمان دروس آیات عظام خوئی، میلانی و حکیم را نیز تقریر می نمود.

مدت اقامت آیت الله موسوی اردبیلی در نجف کوتاه بود و وی پس از دو سال در سال 1327 به قم بازگشتند، از فعالیت های ایشان در این دوران علاوه بر تحصیل و تدریس فعالیت های قرآنی و برپایی جلسه تفسیر قرآن، تبلیغ و فعالیت های سیاسی بود.

آیت الله موسوی اردبیلی سال های 1339 تا 1347 را در اردبیل گذراندند که پاره ای از فعالیت های ایشان در این ایام تدریس سطوح عالی رسائل و مکاسب و کفایه و خارج اصول و فقه، تبلیغ و فعالیت های سیاسی بود، تالیف کتاب "جمال ابهی" نیز از دیگر کارهای ایشان در آن سال ها بود که با توجه به فعالیت مبلغین بهایی در آن زمان در اردبیل شکل گرفت؛ این کتاب شامل مجموعه ای از پرسش ها، پاسخ ها و یادداشت های مفصل در مورد بهائیت است.

آیت الله موسوی اردبیلی سال های 47 تا 68 را در تهران اقامت و فعالیت داشتند، تدریس خارج فقه، جلسات تفسیر قرآن، احداث مسجد و کانون توحید و تاسیس مدارس راهنمایی و دبیرستان مفید از جمله فعالیت های علمی و فرهنگی ایشان در آن دوران بود.

آیت الله موسوی اردبیلی در این ایام سمت های سیاسی، حکومتی و اجرایی نیز داشتند، از جله اینکه ایشان از سال 1360 تا 1368 ریاست دیوان عالی کشور به عنوان عالی ترین مقام قضایی کشور را عهده دار بودند.

وی در سال 1368 به قم بازگشت و در همان سال اقدام به تاسیس دانشگاه علوم انسانی مفید کرد، هدف از تاسیس این دانشگاه مطالعه و تحقیق در علوم و معارف اسلامی و بازبینی و بازنگری در علوم انسانی بر اساس مبانی و موازین اسلامی، و معرفی وبکارگیری نتایج تحقیقات انجام شده در وجوه گوناگون حیات فرهنگی و اجتماعی ملل اسلامی است.

دانشگاه مفید امروز در 6 دانشکده‌ی اقتصاد، حقوق، فلسفه، علوم سیاسی، الهیات و معارف اسلامی و دانشکده مترجمی زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رسالت خود و دغدغه آیت الله موسوی اردبیلی را پیگیری می کند.
 
آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی پس از یک عمر تلاش علمی، فقهی و سیاسی در سوم آذرماه سال گذشته در سن 91 سالگی دعوت حق را لبیک گفت و در حرم حضرت فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده شد.

عضویت در شورای انقلاب، عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی، نمایندگی مجلس خبرگان رهبری، دادستانی کل کشور، ریاست دیوان عالی کشور، عضو شورای عالی قضایی، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی بخشی از مسئولیت های این مرجع تقلید بود.

گفتنی است، مراسم اولین سالگرد ارتحال حضرت آیت‌الله موسوی اردبیلی شب گذشته در مسجد اعظم قم برگزار شد؛ در این مراسم آیات عظام جوادی آملی،شبیری زنجانی، نوری همدانی، سبحانی، حضرت آیت الله علوی گرگانی، آیات بوشهری، مقتدایی، خرازی، احمدی فقیه یزدی، فقیهی، امینی، جواد فاضل لنکرانی، نمایندگان بیوت مراجع، مسئولان دفتر مقام معظم رهبری، علما، اساتید، طلاب و اقشار مختلف مردم حضور داشتند.

همچنین روز گذشته همایش بزرگداشت آیت‎الله العظمی موسوی اردبیلی در دانشگاه مفید با حضور اساتید و فضلای حوزه و دانشگاه برگزار شد، در راستای این همایش کتاب "آیت الله موسوی اردبیلی از نگاه دیگران"، کتاب "اسناد ساواک" و "زندگی‌نامه مرحوم آیت الله العظمی موسوی اردبیلی" سه کتابی است که در خصوص ایشان منتشر شد، در ادامه برخی از کتب و دست نوشته‎های علمی و فقهی و تقریرات شاگردان ایشان تحت عنوان رسائل فقهیه نیز رونمایی ‎شد، مقالات علمی که به این مناسبت و در خصوص ایشان ارایه شده نیز در قالب یک مجلد فقه و تدییر منتشر خواهد شد، همچنین قرآن، حقوق، اقتصاد و علوم سیاسی موضوعات پیش نشستی بودند که درباره زوایای زندگانی آیت الله موسوی اردبیلی طی چندماه گذشته و در ذیل این همایش برگزار شده است؛ در این نشست‎ها  کارشناسان و استاد حوزه و دانشگاه به سخنرانی پرداختند.

در این همایش حجت‎الاسلام والمسلمین سیدعلی موسوی اردبیلی از تعیین جایزه ای به نام آیت الله العظمی موسوی اردبیلی در حوزه موضوعاتی که مورد دغدغه این مرجع تقلید بوده است خبر داد.

خاطرنشان می‌شود،همچنین 9  آذرماه در کانون توحید واقع در خیابان توحید تهران مجلس بزرگداشت این مرجع فقید تقلید برگزار می شود، در این مراسم که از ساعت14 آغاز می شود، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی، دکتر یدالله دادگر، دکتر محمد رضا بهشتی، دکتر حسین مهرپور و دکتر افتخار جهرمی به سخنرانی می پردازند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: