• یکشنبه ۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-484-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

دانشجویان دانشگاه قم با روش‎های سرمایه‌گذاری و بازار بورس آشنا شدند

مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه عنوان کرد: آشنایی با سرمایه‌گذاری درعین حفظ پایه‌هایی اقتصادی کشور، باعث کمتر شدن فاصله‌های طبقاتی و همچنین حفظ امنیت مالی سرمایه‌گذار می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه قم، سعید جنتی امروز در کارگاه شناخت بازار بورس، در سالن اندیشه‌ی دانشگاه قم گفت: بدست آوردن دانش سرمایه‌گذاری می‌تواند باعث تامین مالی و رفاه هر فرد در دوران میانسالی شود.

این تحلیلگر بازار سرمایه در ادامه گفت: سرمایه‌گذاری به معنی صرف نظر کردن از مصرف منابع در زمان حال با هدف مصرف بیشتر در آینده است، برای سرمایه‌گذاری در ایران پنج راه کلی وجود دارد که شامل اوراق مشارکت، زمین و مسکن، سکه و طلا، ارز و اوراق بهادار است.

وی در ادامه هر کدام از راه‌های سرمایه‌گذاری را برسی کرد و گفت: اوراق مشارکت نوعی سرمایه‌گذاری است که برای حفظ قدرت خرید بسیار مناسب می‌باشد، چراکه با میزان تورم در زمان بالا می‌رود، اما نقطه ضعف این نوع سرمایه‌گذاری آنجاست که نیاز به سرمایه زیاد برای سوددهی کافی است، که برای قشر دانشجو بدلیل نداشتن پشتوانه مالی مناسب نیست.

وی با اشاره به سرمایه گذاری در زمین و مسکن اظهار داشت: این نوع سرمایه‌گذاری در طول سال های زیادی از جمله سرمایه‌گذاری های بی ضرر بود؛ اما در سال هایی اخیر این نوع سرمایه‌گذاری یا بدون سود یا با سود منفی مواجه شده است؛ دلیل این امر رابطه متقابل عرضه مسکن با تقاضا می‌باشد.

مدرس این کارگاه افزود: در سال های اخیر به دلایل مختلف از جمله رشد منفی جمعیت تقاضای مسکن با افت شدیدی رو به رو شده است، سرمایه‌گذاری مسکن تنها در صورت بالا رفتن آمار تقاضا مسکن برای سرمایه‌گذاری مطلوب است؛ البته نقطه ضعف سرمایه‌گذاری مسکن نیاز به سرمایه کافی است که برای هر قشری پیشنهاد نمی‌شود.

جنتی در خصوص سرمایه گذاری روی سکه و طلا عنوان کرد: دو نقطه ضعف عمده در این سرمایه گذاری نداشتن امنیت و نیاز به دانش تحلیلی سیر قیمت و توان سودهی است.

وی گفت: دلار و ارز‎های دیگر اغلب با اندازه تورم رشد می‌کنند؛ و برای حفظ قدرت خرید در زمان تورم مناسب است، اما توان سود دهی فراتر را ندارد.

این تحلیلگر بورس اضافه کرد: بازار بورس و اوراق بها دار با دید سرمایه‌گذاری پتانسیل زیادی در افزایش سرمایه دارد و نیاز به سرمایه چندانی ندارد، اما این سود دهی منوط به داشتن دانش تحلیلی بورس و دانش معامله در آن است؛ این نوع سرمایه‌گذاری برای هر قشری مناسب است چون نیاز به میزان سرمایه ی اولیه کمی دارد.

شایان ذکر است کارگاه شناخت بازار بورس در ادامه برنامه های آموزشی معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی قم با رویکرد مهارت افزایی دانشجویان برگزار شد؛ در همین راستا از ابتدای سال تحصیلی تا کنون برای دانشجویان دختر دانشگاه قم برنامه های متنوعی از قبیل کارگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی، سمینار "چرا 20 تا 30 سالگی مهم است؟" و بازدید از دو کارخانه در قالب اردوی ایران مرز پرگوهر برگزار شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: