• دوشنبه ۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 969-1487-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه علمیه قم عنوان کرد:

زمینه‌سازی دوران غیبت توسط امام حسن عسکری(ع)

یکی از اساتید حوزه علمیه گفت: امام حسن عسکری(ع) با مجاهدات، مبارزات و روشنگری های خود زمینه دوران غیبت امام زمان(ع) را فراهم کردند.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد واعظ موسوی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، با تسلیت 8 ربیع الاول سالروز شهادت امام یازدهم عنوان کرد: امام حسن عسکری(ع) با مجاهدات، مبارزات و روشنگری های خود زمینه دوران غیبت امام زمان(ع) را فراهم کردند.

رئیس انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه علمیه قم افزود: اندیشه ها و تدابیر ایشان در ارتقای سطح آگاهی مردم از وضعیت جامعه آن روز و دستگاه خلافت دوران نقش مهمی داشت.

وی اظهار داشت: ایشان دارای فضیلت های بیشماری بودند و حجت خدا را آن چنان که باید در دامان خود پرورش دادند تا جریان شیعی تداوم یابد.

حجت الاسلام واعظ موسوی تصریح کرد: امام حسن عسکری(ع) در جهت احیای مکتب تشیع و حفظ میراث شیعه ارتباطات گسترده ای با خواص شیعیان در شهرهای مختلف ایجاد می کردند تا آمادگی های لازم جهت ولایت امام عصر(عج) نیز فراهم گردد.

وی خاطرنشان کرد: ایشان در دوران امامت کوتاه مدت خود حرکات بزرگ سیاسی و اجتماعی و همچنین آثار ارزشمند فقهی و تفسیری از خود بر جای گذارد.

این استاد حوزه های علمیه بیان کرد: امام حسن عسکری (ع) با اینکه در دوران خفقان و اختناق به سر می برد اما لحظه ای از رسالت امامت و هدایت گری دست برنداشت و دوران سخت و توام با مشقات فراوانی را تجربه کرد.

وی گفت: ایشان پیشاپیش مساله غیبت را حتی در آن شرایط خفقان برای شیعیان مطرح می کرد تا جامعه آمادگی لازم را برای دوران غیبت و صیانت از مکتب اهل بیت(ع) داشته باشد.
 
واعظ موسوی تصریح کرد: امام حسن عسکری(ع) در محدودیت های فراوانی از سوی دستگاه حکومتی به سر می برد و حتی فرزند ایشان حضرت حجت(عج) نیز به اذن خدا به صورت پنهانی و در خفا به دنیا آمد تا منجی بشریت باشد.

وی اظهار داشت: بی شک روشنگری امام حسن عسکری(ع) موجب بیم و هراس دستگاه خلافت عباسی می شد اما با وجود اینکه ایشان را تحت نظر خود در آوردند، نتوانستند مانع از یک رویداد بزرگ تاریخی شوند و تقدیر الهی مسیر خود را می پیمود.

رئیس انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه علمیه قم عنوان کرد: در نهایت این امام رئوف از سوی دشمن و با توطئه ای شوم، مسموم شد به شهادت رسید.

وی در پایان در خصوص برخی از فضائل امام حسن عسکری (ع) یادآور شد: پارسایی، زهد، صداقت، امانت داری، صبر و شکیبایی، دوستی با مردم، عبادت های طولانی، بخشندگی، سخاوت ، درایت و اهتمام در رفع نیازهای تهی دستان از جمله فضیلت ها و خصلت‌های این امام همام است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: