• شنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 969-2387-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

نقش کارآمد هنر در بالندگی باورهای ملی


رئیس حوزه هنری استان قم با بیان اینکه فرهنگ سازی در قالب‎ هنر نقش بسزایی در نهادینه‌سازی باورهای ملی دارد، عنوان کرد: می‌توان با بهره‌گیری از ظرفیت‎ هنر، باور به توان و استعداد داخلی را در کشور نهادینه کرد.

مجدالدین معلمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، عنوان کرد: کارآمدترین ابزار برای انتقال پیام به نسل‌های مختلف استفاده از ابزار هنر است، چراکه انتقال پیام در قالب هنر نفوذ بیشتری نسبت به شیوه‌های مستقیم بیان، نصیحت و خطابه دارد.

رئیس حوزه هنری استان قم ادامه داد: طبیعتا اگر مردم به صورت قلبی و یک باور درونی مسائل را بپذیرند دیگر نیازی به بخشنامه و یا تکلیف های قانونی نیست، همانطور که شرق و غرب با استفاده از فرهنگ سازی در قالب‎های هنری توانستند باورهایی را در کشورهای خود نهادینه کنند، ما نیز باید بتوانیم با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‎ هنر به انتقال پیام بپردازیم، تجربه ثابت کرده است که اینگونه فرهنگ سازی بسیار نرم و بدون واکنش خواهد بود.

معلمی با بیان اینکه درحال حاضر عدم باور مسئولین و تا حدی مردم به قدرت داخلی برای کشور ما مسئله ای جدی شده است، افزود: اگر بپذیریم در یک مجادله جدی با دنیا قرار داریم، در مدیریت عملکرد، رفتارهای متفاوتی خواهیم داشت؛ اگر به توان داخلی باور داشته باشیم با ایمان و قدرت بیشتری حرکت کرده و چشم امید از شرق و غرب عالم و کمک های بیگانه برداشته می شود.

**فرهنگ سازی نیاز به مطالبه اجتماعی دارد

وی با بیان اینکه فرهنگ سازی نیاز به یک مطالبه اجتماعی دارد، اظهار کرد: باید یک مطالبه اجتماعی عمومی ایجاد شود تا فرهنگ باور به خودی و باور به توان داخلی در مردم شکل گرفته و آن را تبدیل به یک مطالبه عمومی و اجتماعی کند، تا در این صورت مسئولین مطابق آن، همه ظرفیت‌های اجرایی و توانی خود را به کار گیرند.

رئیس حوزه هنری قم اضافه کرد: ابزار هنر می‌تواند فضاسازی اجتماعی برای ایجاد فرهنگ مطالبه اجتماعی را حمایت کند، لذا ما در حوزه هنری تلاش می کنیم تا با بهره گیری از تمام ظرفیت های هنری و ادبی، باورهای صحیح اجتماعی را به مردم انتقال داده و این باورها را به یک مطالبه‌ی عمومی و اجتماعی تبدیل کنیم.

معلٌمی در پایان تصریح کرد: وظیفه ما فرهنگ سازی است وفرهنگ سازی باید در طولانی مدت و با تلاش در ایجاد یک فضای جدید انجام شود؛ اگر تمام دستگاه های دولتی و تمام دستگاه هایی که از بیت المال استفاده میکنند خودشان را در راستای مطالبات انقلاب و مقام معظم رهبری قراردهند و در نظر داشته باشند نیاز اصلی کشور چیست و تولیدات و آثار هنری را به آن سمت سوق دهند، طبیعتا زودتر به نتیجه خواهیم رسید .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: