• شنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 969-4186-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

رئیس دانشگاه صنعتی قم:

تعامل دانشگاه و صنعت، پژوهش‌ها را کاربردی می‌سازد

رئیس دانشگاه صنعتی قم گفت: تعامل دانشگاه و صنعت، پژوهش‌ها را کاربردی می سازد و می توان به راحتی به تولید محصول و فن بازار دست یافت.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، بهرام خوشنویسان امروز در آئین افتتاح هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری(فن بازار) در دانشگاه صنعتی قم عنوان کرد: پایش و گزینش پژوهش های کاربردی طبق نیاز روز، ما را در مسیر تعالی قرار می دهد.

رئیس دانشگاه صنعتی قم افزود: پژوهش ها باید طبق نیاز روز پایش شود، در غیر اینصورت خروجی لازم در برپایی نمایشگاهها و کاربردی سازی پژوهش ها به دست نخواهد آمد.

وی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه پژوهش علی رغم همه کمبودها، یک فرصت بالنده در بهره گیری از ظرفیت های پژوهشی است، گفت: دانشگاه صنعتی قم آمادگی دارد، هر سال این نمایشگاه را به بهترین شکل برپا نماید، هر چند با کمبود جا مواجه ایم و بسیاری از متقاضیان توان حضور نیافتند اما قابلیت لازم را برای برپایی همه ساله نمایشگاه داریم.

رئیس دانشگاه صنعتی قم اظهار داشت: بر این اساس یکی از نیازهای مهم، تشکیل کمیته دائمی برگزاری نمایشگاه و پایش مسائل می باشد؛ در جهت برپایی این نمایشگاه، وجود بروکراسی ها و صدور نامه از تهران زمان بر است می توان در طول سال برای برپایی آن برنامه ریزی کرد تا با کیفیت بهتری به گزینش آثار پرداخته و بر کیفیت نمایشگاه افزوده گردد.

وی یاداور شد: با تشکیل دبیرخانه، فعالیت‌های پژوهشی دست اول پایش و در نمایشگاه عرضه می گردد.

 خوشنویسان در ادامه در خصوص تاریخچه دانشگاه صنعتی نیز بیان کرد: دانشگاه صنعتی قم در سال 87 کار خود را با 2 رشته صنایع و کامپیوتر آغاز کرد و در حال حاضر 2 هزار و 200 دانشجو و 28 رشته گرایش شامل 14 رشته گرایش ارشد دارد.

وی گفت: 40 درصد از دانشجویان در مقطع ارشد تحصیل می کنند و در برنامه دانشگاه حرکت به سوی پژوهش محوری دیده شده است.

رئیس دانشگاه صنعتی قم افزود: در 2سال گذشته ظرفیت آزمایشگاه‌های تخصصی را 2 برابر کردیم و تعداد مقالات در ژورنال های بین المللی 3 برابر شد که نشان از رشد دانشگاه دارد.
وی در خصوص مهم ترین دستاوردهای دانشگاه صنعتی قم، تصریح کرد: دبیرخانه دائمی نانوی استان در جهت ارتقای زیرساختهای علمی و صنعتی راه اندازی شده است، همچنین ستاد ترویج نانو در دانشگاه توانست رتبه 5 را در سطح نانوی کشوری کسب نماید و از رتبه نانوی دانشگاه شریف نیز پیشی بگیرد.

خوشنویسان افزود: کسب رتبه 3 در مسابقات ربات های زیردریایی که توسط معاونت فنی ریاست جمهوری برگزار شد، از دیگر موفقیت های این دانشگاه است. 

رئیس دانشگاه صنعتی قم بیان کرد:همچنین با تلاش های صورت گرفته دبیر خانه کمیته ارتباط با صنعت را ایجاد کردیم که این جزء وظایف دانشگاه صنعتی است؛ همچنین دبیر خانه دائمی کنفرانس فیزیک ریاضی کشوری به طور دائمی در دانشگاه ایجاد شد و ما هر ساله برگزار کننده این کنفرانس هستیم.

خوشنویسان در مورد برخی از مشکلات دانشگاه گفت: فضای کاربردی بزرگترین دغدغه دانشگاه به شمار می رود، فضای قدیمی و نیمه مخروب قبلی دانشگاه در حد قابل قبولی به بازسازی شده است اما فضای مطلوبی نیست و تا رسیدن به فضای استاندارد فاصله دارد.

وی گفت: مهم ترین دغدغه ما وجود تابلوی محل احداث دانشگاه صنعتی در کیلومتر 9 اتوبان قم تهران است؛ هنوز تا تکمیل این پروژه مسیری طولانی مانده است و به بودجه ملی و همت عمومی نیاز دارد؛ امید است مسئولان مسیر را هموار سازند تا مرکز آموزشی و پژوهشی مطلوبی برای دانشجویان داشته باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: