• شنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۳
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 969-4386-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

رئیس پارک علم و فناوری استان قم:

استان قم در عرصه فناوری موفق عمل کرده است


رئیس پارک علم و فناوری استان قم با بیان اینکه بیش از 1هزار نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی در شرکت‌های فناور استان فعالیت دارند، گفت: باید گفت که در عرصه فناوری موفق تر از پژوهش بوده ایم، حال آنکه قطعا بدون پژوهش خوب نیز نمی توان فناوری مناسب ارایه کرد.

سید حسین اخوان علوی در حاشیه حضور در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری استان قم در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، عنوان کرد: عنوان این نمایشگاه، نمایشگاه پژوهش و فناوری است؛ در عرصه پژوهش دو رویداد شامل دو جریان بزرگ و کوچک در حال وقوع است؛ جریان بزرگ به شکل سیستماتیک و فرایندی در مراکز دانشگاهی و پژوهشگاه‎های کشور در جریان می باشد؛ در این عرصه فعالیت‎های خوبی انجام شده ولی انتظارات جامعه بیش از این است لذا اگر این روند ادامه یابد، رابطه بین توسعه یافتگی و پژوهش استان مشاهده نخواهیم کرد.

رئیس پارک علم و فناوری استان قم بیان کرد: اگر بخش اجرایی و دانشگاه های ما بخواهند سهم خود را در استان ایفا کنند باید فعالیت متفاوتی به منصه ظهور برسد، ولی در حوزه خاص و عرصه نیاز و تقاضا و تولیدی که بر اساس تقاضا انجام شده است، شاهد فعالیت های خوبی هستیم که متاسفانه جریان دوم، جریان غالبی نیست.

**فناوری مبتنی بر تحقیق و پژوهش است

وی یادآورشد: در عرصه فناوری باید گفت که فناوری مبتنی بر تحقیق و پژوهش است زیرا بدون پژوهش نمی توان با یک ایده و طرح خوب فناورآنه روبرو باشیم؛ پژوهش هایی که به فناوری ختم شده اند قابل دفاع هستند، حتی اگر مسیر تجاری سازی را نیز به خوبی طی نکرده باشند ولی از جایی که منجر به یک تولید شده، کار قابل دفاعی است.

اخوان علوی یادآورشد: در ده سال گذشته رویدادهای بسیار خوبی در استان قم رخ داده است زیرا تا ده سال پیش پارک علم و فناوری و محصول فناوری شده و توسعه یافته تجاری سازی شده و یا شرکت فناوری حضور نداشت.

**وجود 5 مرکز رشد در قم

وی گفت: امروزه 5 مرکز رشد در استان وجود دارند که هر کدام حدود 30 مرکز را تحت پوشش خود دارند؛ برخی از این شرکت های فناور امروزه دست به تولیدات علمی زده اند و حتی شرکت هایی که در زمینه علوم انسانی فعال هستند نیز توانسته اند به صادرات دست بزنند.

اخوان علوی یادآورشد: امروزه بیش از 1هزار نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی در همین شرکت های فناور فعالیت دارند که این رقم ده سال پیش وجود نداشت؛ به همین خاطر باید گفت که در عرصه فناوری موفق تر از پژوهش بوده ایم، حال آنکه قطعا بدون پژوهش خوب نیز نمی توان فناوری مناسب ارایه کرد.

وی گفت: به دلیل حضور موفق این شرکت‎ها باید گفت که متاسفانه امروزه فضای فیزیکی برای توسعه 86 شرکتی که تحت پوشش مراکز رشد هستند نداریم؛ امروزه 12 شرکت پذیرفته شده داریم که فضایی برای حضور آنها نداریم؛ الحمدالله با عنایت مسئولان استان تا یک ماه آینده مشکلات این بخش نیز حل خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: