• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۳
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 969-4786-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت‌الله اعرافی در همایش امام هادی(ع):

وحدت امت اسلامی از افراط و تفریط دور است

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: ائمه اطهار(ع) همیشه از گفتمان کلان اسلامی مانند گفتمان شیعی صیانت می‌کردند که جمع بین صیانت از گفتمان شیعی در کنار گفتمان کلان اسلامی بود و وحدت واقعی نیز همین جهت‌گیری اهل‌بیت(ع) بود که از افراط و تفریط‌ها به دور است.

به گزارش ایسنا منطقه قم به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، آیت‌الله علیرضا اعرافی، امروز در همایش بین‌المللی سیره و زمانه حضرت امام هادی(ع) که در پژوهشگاه علوم فرهنگ اسلامی در قم برگزار شد، اظهار کرد: پیشرفت سیره‌شناسی بدون منطق اجتهادی استوار، قابل تحقق نیست و این روش‌شناسی در اصول موجود است اما در حوزه سیره شناسی نیازمند تحقیقات عمیق‌تر روش‌شناسی است.

مدیر حوزه های علمیه کشور افزود: مداقه‌های فراوانی در حیطه روش‌شناسی سیره وجود دارد و دلالت شناسی‌های رفتار در سیره عقلا در مبحث اصول نیز در مجموع به صورت چشمگیر قابل توجه نیست.

آیت‌الله اعرافی ادامه داد: روش‌شناسی سیره‌شناسی در مبحث ائمه اطهار(ع) پخته و کامل نیست و باید تقویت شود که به دو نوع سیره رفتار و اقوال قابل تقسیم‌بندی است و چگونگی بیان رفتار و قوانین حاکم به سخن نیز مبحث و منطق خاص خود را نیاز دارد.

وی عنوان کرد: چگونگی حاکم بر اقوال ائمه اطهار(ع) نوعی از سیره‌شناسی است که نیازمند قوانین عمیق و قوی است که امروزه حوزه های علمیه از آن برخوردار نیست، بنابراین استفاده از سیره‌شناسی برای رسیدن به تحقیق درست و الگوگیری یک ضرورت است اما قواعد امروز کافی نیست که بیشتر باید بر آنها پرداخته شود.

امام جمعه قم گفت: ارتکازات نیز از جمله مسایلی است که باید در سیره‌شناسی مورد توجه باشد، دقیقا مانند روشی که در علم اصول پیاده می‌شود و این توجه به ارتکازات نیز امری کلی است که می‌تواند در حوزه‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مدیر حوزه‌های علمیه تصریح کرد: در حوزه سیره‌شناسی سوالات جدی وجود دارد که باید به‌درستی پاسخ گفته شود و حساسیت مسئله هم جایی است که رفتار شفافیت بیشتری دارد و ابهام کمتری نیز دارد در حالیکه در زمینه قول وجود ابهام بیشتر است.

وی اضافه کرد: تبیین رفتارها از جهتی بسیار پیچیده است و غموض فراوانی دارد که باید به ابعاد پنهانی و ذاتی فعل توجه شود، در حالی که در قول می‌توان به ظاهر آن بسنده کرد؛ همچنین غموض دیگر فعل به خاطر ابعاد مختلف امام(ع) در زمینه ولایی، سیاسی و حکومتی نیز امر تبیین فعل را پیچیده‌تر کرده است.

مدیر حوزه‌های علمیه ابراز کرد: موضوعات متعلق به فعل نیز سبب دشواری تبیین مراد از فعل می‌شود که این قسمت از ویژگی فعل است، نیازمند یک سیره‌شناسی فهم رفتارهاست که کم و بیش مایه‌های آن در اصول وجود دارد، اما وظیفه و رسالت تاریخ‌پژوهان باید دقیقا رفع همین غموض‌ها باشد.

وی با اشاره به راهبردهای کلان اهل بیت(ع) تاکید کرد: در تحلیل تاریخ ائمه اطهار(ع) کلیاتی به عنوان راهبردهای کلان مورد توجه بوده که شکل دادن و صیانت از هویت مذهبی و اهل بیتی(ع) که هرگز منفصل نشده است؛ دقیقا مانند زندگی ۲۵۰ ساله یک انسان کامل بوده که گفتمان صیانت از راهبرد اهل بیت(ع) را همواره حفظ کردند که مبارزه با ریزش‌ها، حفظ شیعیان و آماده‌سازی شیعیان برای ورود به یک دنیای جدید با توجه به شرایط غیبت بود.

عضو شورای عالی حوزه ادامه داد: ائمه اطهار(ع) همیشه از گفتمان کلان اسلامی نیز صیانت می‌کردند که جمع بین صیانت از گفتمان شیعی در کنار گفتمان کلان اسلامی بود و وحدت واقعی نیز همین جهت گیری اهل بیت(ع) بود که از افراط و تفریط‌ها به دور است.

وی ادامه داد: تدوین نظام جامع رشته‌ای حوزه نیز زندگی اهل بیت(ع) و جریان یافتن آنها در حوزه‌های علمیه در دست اقدام است تا درخت واره‌ای پربرکت و پربار باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: