• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۸
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 969-3187-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

تاریخ بن مایه‌ی وجودی داستان را شکل می‌دهد

حمید رضا شاه آبادی امروز در کارگاه چای و داستان در مدسه اسلامی هنر با موضوع خلق داستان بر مبنای تاریخ، عنوان کرد: برای نوشتن داستان نیاز به اندیشه داریم و برای اندیشه داشتن نیاز به تاریخ داریم، مطالعه تاریخ به اثر ما بن مایه ی وجودی می‌دهد.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حمید رضا شاه آبادی امروز در کارگاه چای داستان با اشاره به اینکه هنر و خلق کردن آثار هنری نیازمند تجربه جمع کردن است، افزود: کسی موفق است که بداند چه زمانی باید بخواند و بر گستره ی اطلاعات خود بیافزاید و در چه دوره‌ایی  به خلق آثار بپردازد.
وی با بیان این که هنر زمانی تاثیر گذار می‌شود که برگرفته از تجربه های شخصی و دارای اندیشه باشد، افزود: برای نوشتن داستان و رمان علاوه بر تجربه داشتن، باید اندیشه هایی درباره اجتماع داشت، هیچ کس بدون دانستن تاریخ و گذشته‌ی مربوط به خود نمی‌تواند اندیشه ایی داشته باشد؛ هرچیز خواه ناخواه ریشه در تلاش های گذشته بشر دارد که انسان های امروز را به خود متصل می‌کند.
نویسنده "دیلماج" در توضیح انواع داستان های تاریخی گفت: داستان تاریخی در چهار نوع کلی است، بیان یک واقعه تاریخی، بیان یک ماجرا در دوره یا واقعه تاریخی، داستان های تاریخی با بیان تمثیلی اتفاقات روز و فرا داستان تاریخ نگارانه، فرا داستان تاریخ نگارانه نوعی داستان است که شما در آن به بازآفرینی یک واقعه می‌پردازید.
شاه آبادی در ادامه گفت: برای نوشتن یک داستان تاریخی، اولین کار پژوهش کردن و یافتن تمامی اطلاعات آن ماجرا است، اما این کار نباید باعث به وجود آمدن زیاده گویی شود.
حسن ختام این کارگاه خوانش بخش هایی از کتاب «دیلماج» اثر این نویسنده بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: