• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-6214-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم عنوان کرد:

آب، محیط زیست و اشتغال مشکلات اصلی در قم/ظرفیت علمی جهاد دانشگاهی در رفع مشکلات سهیم باشد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم با بیان اینکه در حال حاضر آب، محیط زیست، اشتغال و آسیب های اجتماعی 4 مشکل اصلی در قم است، تصریح کرد: ظرفیت برای حضور جهاد دانشگاهی در رفع آسیب ها و خلاء ها وجود دارد، جهاد دانشگاهی با ظرفیت های علمی خود می تواند در رفع مشکلات قم سهیم باشد.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، محسن بهشتی در دیدار رئیس جهاددانشگاهی واحد استان قم به همراه جمعی از معاونین و مدیران این واحد با ابراز خرسندی از هدف گذاری های جدید جهاد دانشگاهی، عنوان کرد: این نهاد انقلابی دارای تخصص های زیادی است که با توجه به نیازسنجی در استان قم می توان از این قابلیت ها بهره برد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم افزود: جهاد دانشگاهی عمده این توانمندی ها و قابلیت ها و ظرفیت های خود را در زمینه معماری نشان داده است.
وی خاطرنشان کرد: ایجاد ظرفیت‌های جدید در جهاد دانشگاهی امری ضروری است به طور کلی هدف گذاری برای پویایی بیشتر می تواند بسترهای مناسبی را در بهره گیری از قابلیت های موجود فراهم سازد.
بهشتی اظهار داشت: جهاد دانشگاهی با نگاه تخصصی خود نسبت به نیازهای روز در استان شناخت دارد و این امر خدمت گذاری بهتری را در روند توسعه و عمران استان رقم می زند.
وی بیان کرد: امید است با دیدگاه جدید جهاد دانشگاهی فعالیت های این نهاد غنای بیشتری به دست آورد و با گردآوری متخصصین حرکت های بهتری را از سوی جهاد دانشگاهی شاهد باشیم.
** آب، محیط زیست، اشتغال و آسیب های اجتماعی 4 مشکل اصلی در قم است
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم تصریح کرد: در حال حاضر آب، محیط زیست، اشتغال و آسیب های اجتماعی 4 مشکل اصلی در قم است که در این خصوص ظرفیت برای حضور جهاد دانشگاهی در رفع آسیب ها و خلاء ها وجود دارد.
وی افزود: از دغدغه های جدی، وجود کشاورزی، باغداری و دامداری بیش از ظرفیت های لازم در قم است که موجب از بین رفتن سفره های زیرزمینی شده است و این مساله موجب فرونشست سالانه شده است.
بهشتی گفت: بحث های علمی می تواند بخش زیادی از این مشکلات را رفع کند هر چند اصلاح کار دشوار است اما باید با نگاه تخصصی از بروز مشکلات جلوگیری کنیم.
وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت جهاد دانشگاهی می توان در کارگروه عمرانی از این توان استفاده کرد و جهاد به کارگروه ورود یابد و نمایندگان تخصصی جهاد مشکلات استان را رصد نمایند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم عنوان کرد: یکی از دغدغه های جدی در اجرای پروژه های مهندسی، فنی، عمرانی و اجرایی در قم، فقدان مهندس مشاور بومی است، در این ارتباط ظرفیت های خوبی در جهاد دانشگاهی فراهم می باشد.
وی گفت: جهاد دانشگاهی دارای پشتوانه علمی و پژوهشی دربحث های معماری، آب، محیط زیست، مسائل اجتماعی و...می باشد، یکی از ظرفیت های مهم در قم وجود 2 هزار بافت فرسوده می باشد که فاقد مشاور در این زمینه هستیم این در حالی است که مشاورین بومی با آشنایی با شرایط اقلیمی و مشکلات، کارایی بیشتری نیز دارند.
وی افزود: با حضور مشاورین بومی زمان کمتری در اجرای پروژه ها صرف می شود هر طرحی نیز باید با مشاوره های کارشناسی و علمی تحقق یابد در این باره با توجه به رشد غیر طبیعی قم در سالهای اخیر می توان از ظرفیت های مهندسی و فنی جهاد دانشگاهی استفاده کرد و با نگاه علمی و تخصصی وارد رفع بسیاری از معضلات شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم در خصوص دیگر ظرفیت های موجود در قم تصریح کرد: محور توسعه قم گردشگری مذهبی است در این ارتباط در گردشگری مذهبی و روستایی ظرفیت های خوبی در قم وجود دارد به ویژه اینکه در قم روستاهای زیبایی وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: اگر گردشگری روستایی با برنامه انجام شود به بستر زمین آسیب وارد نخواهد شد در سال 93 آمایش سرزمین مصوب شده که باید در مطالعات مورد توجه باشد.
بهشتی یادآور شد: وجود بافت های ناکارآمد و تراکم بالای جمعیت و وجود بحران های مختلف و ضعف در مدیریت بحران، نیازها را بیشتر می کند، در کشورهای پیشرفته مجامع دانشگاهی و پژوهشی ورود یافته است و تجربه های خوبی در مدیریت بحران ها دارند.
وی اظهار داشت: جهاد دانشگاهی در مدیریت بحران، بازآفرینی، کشاورزی و تغییر الگوی کشت نیز می تواند طرح های خود را ارائه نماید.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم در پایان متذکر شد: بسیاری از آسیب ها را می توان با نگاهی جهادی و تخصصی رفع کرد، قطعا جهاد دانشگاهی با ظرفیت های علمی خود و حضور در ستادهای مختلف در استانداری به ویژه ستاد اقتصاد مقاومتی می تواند در رفع مشکلات قم سهیم باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: