• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-6914-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران:

مسئولیت پذیری در حوزه نشر و توسعه کتاب نیازمند روحیه جهادی است

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: مسئولیت پذیری در حوزه نشر و توسعه کتاب نیازمند روحیه جهادی و تلاش همگانی است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، اشرف بروجردی در آستانه هفته پژوهش در چهارمین مجمع عمومی کتابخانه های تخصصی که در سالن همایش های کتابخانه آیت الله بروجردی برگزار شد، عنوان کرد: تعامل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کتاب خانه های تخصصی می تواند در حفظ سرمایه های عظیم علمی اثر گذار باشد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: سرمایه عظیم در این کشور انسان هایی هستند که دانش بشری و دانسته های جهانی را کسب کرده و در اختیار دیگران قرار داده اند.

وی بر ضرورت سازماندهی و دسترس پذیری به اسناد علمی و تاریخی تاکید و تصریح کرد: باید در صیانت از این آثار مسئولیت پذیر بود و در این مسیر، مسئولیت پذیری در حوزه نشر و توسعه کتاب نیازمند روحیه جهادی است.

بروجردی خاطرنشان کرد: نبی اکرم(ص) تاکیدات زیادی بر کسب علم و دانش و معرفت دارند و این رسالت بزرگ بر عهده مدعیان پیروی از رسول الله است تا دانش بشری توسعه یابد.

وی اظهار کرد: زکات علم نشر آن است باید تلاش کنیم نشر دهنده دانش و آموخته های بشری برای نسل های آینده باشیم در این خصوص کتاب خانه می تواند بسیاری از آثار را نگهداری و صیانت کند و علم را نشر دهد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: این سرمایه عظیم دانش به آسانی به دست نیامده و به آسانی هم حفظ نمی شود ما وظیفه داریم آن را به دست آیندگان برسانیم.

وی گفت: ما وارث دانش و علمی هستیم که می تواند زندگی بشر را بهبود بخشد، مسئولیت خطیر ما حفظ این آثار از گزندهای مختلف است، البته نگهداری منابع مکتوب در مخازن به تنهایی هنر نیست این منابع باید به خوبی نشر یابد و در اختیار اصحاب علم و دانش و اندیشه قرار گیرد.

بروجردی خاطرنشان کرد: کتابخانه ملی نیز احساس تکلیف می کند در راستای تحقق یافتن این امر مهم دایره ارتباطات خود را نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح جهانی گسترش دهد تا با توسعه مناسبات بتواند بستر مناسبی برای ادامه همکاری ها و ارتباطات اثربخش فراهم کند.

وی تصریح کرد: ما تلاش می کنیم از دانسته‌ها و تجربیات علمی دیگران بهره‌مند شویم این موضوع در قالب‌های مختلفی همچون انجمن کتابداران، شورای اسناد، شورای کتاب، ایفلا و نشست اکو انجام می شود.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران متذکر شد: مبادله اطلاعات به تغییر دیدگاه نسبت به دانش بشری کمک می کند و درک درست از یک منبع می تواند به ارائه راهبرد های اساسی بیانجامد.

وی اظهار داشت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران آمادگی خود را برای تعامل با مراکز فرهنگی بین المللی مانند یونسکو و واحد فرهنگی اکو اعلام می کند.

بروجردی ادامه داد: این سازمان علاوه بر اینکه آثار و منابع مکتوب دینی را خریداری و یا نسخه دیجیتال آنها را گردآوری می کند این منابع ارزشمند را برای دسترسی صاحب نظران به اشتراک می گذاریم و تفاهم نامه هایی در این ارتباط به امضاء می رسد.

**با مکان یابی لازم شعبه کتاب خانه ملی ایران در قم ایجاد می شود

وی در خصوص ایجاد شعبه ای از کتاب خانه ملی در قم گفت: در قم کتابخانه ملی شعبه ای ندارد در این باره رئیس مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تاکیداتی داشت که مکان یابی لازم صورت گرفت.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران عنوان کرد: منابع خطی و اسناد قم باید محافظت شود و جایی نیست که این آثار را در گذر زمان با امکانات مناسب نگهداری کند البته کتاب خانه آیت الله مرعشی از کتاب خانه های معتبر در قم است که در این زمینه اهتمام دارد.

وی بیان کرد: ما حاضر هستیم علاوه بر مساعدت در جهت راه اندازی شعبه کتاب خانه ملی در قم نحوه نگهداری نسخ خطی و کتاب های ارزشمند را آموزش دهیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: