• چهارشنبه ۲۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-1384-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

قائم مقام دبیرکل خانه کارگر کشور:

204 هزار نفر در کشور بیمه بیکاری می گیرند/ 146 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تامین اجتماعی

قائم مقام دبیرکل خانه کارگر کشور گفت: 204 هزار نفر در کشور بیمه بیکاری می گیرند که با توجه به این رقم سنگین باید در حوزه تامین اجتماعی برخی از قوانین اصلاحاتی صورت پذیرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حسن صادقی امروز در همایش دبیران اجرایی خانه های کارگر سراسر کشور در سالن اجتماعات تامین اجتماعی قم عنوان کرد: امروز تامین اجتماعی با چالش های متعددی مواجه است که باید با اصلاحات حل شود.

قائم مقام دبیرکل خانه کارگر کشور افزود: بخشی از قوانین حمایتی است؛ تعهدات حاکیمیتی به سازمان تامین اجتماعی در قالب 37 ماده واحده تصویب شده در 16 سال گذشته منتج به بار مالی سنگینی شده بدون اینکه آورده ای داشته باشد.

وی تصریح کرد: چالش بعدی مطالبات از دولت است در این راستا دولت 146 هزار میلیارد در سالهای پس از انقلاب به دلیل عدم تهعدات قانونی به تامین اجتماعی بدهکار است از این رو سازمان تامین اجتماعی هر ساله 1200 میلیارد تومان با کسری مواجه شود.

وی خاطرنشان کرد: اصلاحات در حوزه بیمه شدگان باید مورد توجه قرار گیرد و سازمان در این مسیر حرکت کند و قوانین زودهنگام همانند قوانین کاهش دهنده سن بازنشستگی که خود بحرانی شده است بازنگری گردد؛ مجلس و جامعه کارگری به عنوان شرکای تامین اجتماعی در جهت اصلاحات قوانین تامین اجتماعی و حوزه مطالبات گام بردارند.

وی ادامه داد: ازطرفی 17 هزار میلیارد تومان پولی که از کارگر ها کسر کرده اند سهم کارگر و کارفرما به تامین اجتماعی پرداخت نکرده اند.

قائم مقام دبیرکل خانه کارگر کشور اظهار داشت: اگر واقعا مجلس و دولت و نظام به این موضوع اساسی توجه نکنند در آینده نگرانی هایی خواهیم داشت و مشکلات عدیده ای برای نظام اجرایی کشور از ناحیه بازنشستگان تامین اجتماعی و اعضا که 75 درصد از جمعیت را تشکیل می دهد ایجاد خواهد شد.

وی افزود: در لایحه بودجه سال 97 دولت هیچ مبلغی برای بدهی در سهم دولت در نظر نگرفته است، و در حالی که بودجه جاری تامین اجتماعی 23 هزار میلیارد تومان است که می بایست به تامین اجتماعی پرداخت شود در بودجه 120 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که محقق نشده است.

صادقی بیان کرد: در سال 96 نیز مبلغ 5 هزار میلیارد مطالبه داشته ایم که آن نیز تحقق نیافته است هر ماه نیز 25هزار نفر به بارنشستگان کشور اضافه می شود و برخی از قوانین بازنشستگی نیز فلج کننده می باشد.

وی تصریح کرد: همچنین 37 صنف زیر نظر دولت است که یا باید حذف و یا ساماندهی گردد تا بتوان بخشی از مشکلات را رفع نمود.

قائم مقام دبیرکل خانه کارگر کشور عنوان کرد: وظیفه خانه کارگر این است که درون را تقویت کند تا در بیرون اثر گذار باشد اما در این میان تشکیلات خانه کارگری نیاز به پوست اندازی دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: