• یکشنبه ۲۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 969-9686-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران:

دوره دوم توسعه پژوهش در حوزه علمیه خواهران آغاز شد


معاون پژوهش حوزه‎های علمیه خواهران کشور از آغاز دوره جدید توسعه پژوهش در این حوزه خبرداد، و گفت: حوزه علمیه خواهران نسبت به فرهنگسازی فرایند پژوهش موفق عمل کرده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت‎الاسلام والمسلمین علی اکبر حصاری امروز 26آذرماه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دوره پنج ساله آموزش و تربیت پژوهشگر در سراسر حوزه‎های علمیه خواهران کشور برگزار شده و به پایان رسیده است، گفت: امسال، مرحله دوم برای فعال سازی خواهران طلبه در امر پژوهش و تحقیق و در آینده نزدیک برای تولید علم دینی آغاز خواهد شد.

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران تصریح کرد: در حقیقت برای تحقق امر تربیت پژوهشگر در حوزه علمیه خواهران، حرکت پنج ساله دنبال شد و هر سال یک گام برداشته شد.

وی گفت: بحث فرهنگسازی پژوهش و آموزش، ابزارهای نوین در عرصه پژوهش و آشنایی با مدیریت پژوهشگری و تولید اثر علمی پژوهشی از مباحثی بود که در این روند مورد نظر قرار گرفت.

وی افزود: حوزه علمیه خواهران نسبت به فرهنگسازی فرایند پژوهش موفق عمل کرده است و بدون نیاز به بخش نامه های ستادی، خوشبختانه درسطح مدارس، این فعالیت‌ها به صورت خودجوش به پیش می رود.

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران تصریح کرد: در زمینه کرسی های علمی و دوره های توجیهی پژوهشگری و فعالیت هایی که در این پنج سال وجود داشته تلاش های خوبی در این حوزه انجام شده است.

**آغاز دوره دوم پژوهش در حوزه خواهران با شعار پژوهشگری و جنبش علمی

وی گفت: در مرحله دوم دوره چهارساله پژوهشی حوزه علمیه خواهران با شعار پژوهشگری و جنبش علمی آغاز می شود؛ شعار سال 96، 97 توسعه پژوهش با تاکید بر تاسیس مراکز پژوهشی قرارداده شده است.

حصاری اظهارکرد: با توجه به جوان بودن و تازه تاسیس بودن این حوزه، مراکز خاص حوزه علمیه خواهران تاسیس نشده است ولی این حرکت در حوزه علمیه خواهران از امسال آغاز خواهد شد.

وی افزود: هم اکنون در بیش از 15 نقطه کشور مقدمات تاسیس پژوهشکده و موسسات پژوهشی فراهم شده است وامسال تعدادی از این مراکز راه اندازی خواهد شد؛ این حرکت تا سال 1400 ادامه خواهد یافت و نهادسازی های پژوهشی برای تولید علم دینی فراهم خواهد شد؛ امیدواریم نقش موثری نسبت به تربیت طلاب خواهر پژوهشگر در زمینه تولید علم دینی داشته باشیم.

**راه اندازی مراکز پژوهشی حوزه علمیه خواهران در 10 شهر تا پایان سال

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران تصریح کرد: شهرهای قم، تهران، یزد، میبد، تبریز، کرج، قزوین، گرگان، اهواز و زاهدان از جمله شهرهایی هستند که امسال، مراکز پژوهشی حوزه علمیه خواهران در آنها راه اندازی خواهد شد.

وی گفت: حوزه‎های علمیه مجموعه ای از نهادهای علمی، فرهنگی و آموزشی است؛ آنچه در حوزه علمیه خواهران راه افتاده است نهادهای آموزشی آنها بوده است؛ 450 واحد آموزشی حوزه علمیه خواهران در کشور فعالیت دارد؛ همه حوزه، مدرسه نیست زیرا حوزه فرانهاد و مجموعه‎ای از نهادها است.

**مراکز پژوهشی یکی از بال‌های حوزه هستند

حصاری اظهارکرد: اعقتاد داریم که حوزه، زمانی حوزه علمیه است که از همه نهادهای کارکردی خود برخوردار باشد؛ آموزش و پژوهش از کارکردهای حوزه و مراکز پژوهشی یکی از بال های حوزه است.

وی گفت: کرسی‎های علمی از سال 90 آغاز شد و امروز بیش از920 کرسی در مدارس علمیه با همت مدارس و تقاضا و انگیزه‎مندی طلاب شکل گرفته است.
معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران بیان کرد: جشنواره علامه حلی با رشد177 درصدی نسبت به آغاز کار خود مواجه بوده است؛ در جشنواره بانوی کرامت(جشنواره خاص خواهران) نیز شاهد رشد 230 درصدی هستیم.

وی گفت: خواهران طلبه در این سالها 500 طرح پژوهشی را به عرصه آورده اند ولی در این سالها بیشتر به دنبال تمرین و مشق پژوهش بودیم و از این دوره وارد فازهای میدانی می‎شویم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: