• سه شنبه ۲۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-1784-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

رئیس کمیسیون عمران مجلس:

19 میلیون نفر در بافت آسیب پذیر زندگی می کنند/در اصلاح قانون نظام مهندسی جایگاه مهندسین ارتقا پیدا خواهد کرد

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در اصلاح قانون نظام مهندسی جایگاه مهندسین ارتقا پیدا خواهد کرد، ادامه داد: امروز مهندسین در ساخت ساختمان نقش و اختیارات محدودی دارند که باید افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، محمدرضا رضایی کوچی امروز در اولین همایش ملی اخلاق حرفه ای در صنعت ساختمان در قم، با بیان اینکه مهندسین در عرصه سازندگی خدمات ارزشمندی برای نظام داشته اند، عنوان کرد: ایران در تعلیم و پرورش مهندس پنجمین کشور در جهان است و مهندسین ما از دانش، استعداد و تجربه لازم برخوردارند.

رضایی با بیان اینکه در هر زمان مشکلی پیش بیاید انگشت اتهام به سوی مهندسین است، گفت: این منصفانه نیست چراکه مهندس ساختمان را در ابتدا اختیارات کافی نداده ایم ولی او را پاسخگو می دانیم.

وی با بیان اینکه در لایحه بودجه 97، 127هزار میلیارد تومان ظرفیت عمرانی برای کشور در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: این پول باید توسط مهندسین در حوزه عمرانی صرف شود، این ظرفیت بزرگی است ولی آیا برای مهندسین فرصت بهره گیری از این ظرفیت ایجاد شده است.

**18 هزار واحد مسکونی نیاز به مقاوم سازی دارد

رضایی با بیان اینکه در کشور 18 هزار واحد مسکونی نیاز به مقاوم سازی دارد، افزود: با کمبود 2میلیون واحد مسکونی در کشور روبرو هستیم؛ ظرفیت تولید مسکن 1 میلیون واحد در سال است که به 600 تا 700هزار واحد افت داشته و در شرایط امروز در بهترین حالت 200هزار واحد بیشتر تولید نمی کنیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: اگر انتظار ساختمان با کیفیت داریم لازم است به مهندس اختیارات بدهیم و سپس از او پاسخ بخواهیم، امروز مهندسین در ساخت ساختمان نقش و اختیارات محدودی دارند که باید افزایش بیابد.

وی با بیان اینکه 19 میلیون نفر در بافت فرسوده و آسیب پذیر زندگی می کنند، گفت: پس از زلزله و تخریب مسکن مهر و بیمارستان تازه تاسیس هجمه گسترده به مهندسین شد، در حالی که این بی انصافی است و سایر بخش ها نیز باید پاسخگو باشند؛ قانون خلع دارد، دستگاه های نظارتی مشکل دارند و همه در آسیب ها نقش دارند.

رضایی گفت رقابت ناسالم با کم شدن صدور پروانه ساخت، زیاد شده است که این موضوع باید در قانون دنبال شود.

وی با بیان اینکه لازم است در فضای جامعه فرهنگ اعتماد به مهندسین نهادینه شود، بیان داشت: در اصلاح قانون نظام مهندسی جایگاه مهندسین ارتقا پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: