• شنبه ۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۹
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 9610-186-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

معاون سواد آموزی استان قم خبر داد:

21هزار ایرانی فاقد سواد در قم

معاون سواد آموزی استان قم عنوان کرد: از میان 33 هزار نفر افراد فاقد سواد در قم 21 هزار نفر ایرانی هستند و سایر افراد را اتباع خارجی تشکیل می دهند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا قاسمی نیا امروز در نشست خبری با گرامیداشت هفته سواد آموزی با اشاره به تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان امام خمینی(ره) در 8 دی ماه 58 عنوان کرد: برنامه هایی همچون تجلیل از فعالان سواد آموزی، دیدار با خانواده شهدای سواد آموزی و مدافع حرم و برگزاری مسابقه انشاء نویسی بر اساس پرسش مهر ریاست جمهوری و دیدار با علما را در پیش داریم.

معاون سواد آموزی استان قم افزود: ما در این ایام یاد سه شهید عرصه سواد آموزی استان قم شهیدان احمد علیخانی، فاطمه حاجی بابایی و محمد علی ملک محمدی را گرامی می داریم.

وی در خصوص نام گذاری ایام سواد آموزی از 2 الی 10 دی ماه اظهار داشت: این هفته به نام های سواد آموزی و رسانه های جمعی، مشارکت همه جانبه، خانواده و فرهنگ کتاب خوانی، سواد آموزی و مسئولین، تجدید میثاق با امام (ره) و رهبری، سواد آموزی و فرهنگ ایثار و شهادت و سواد آموزی و فرهنگ نماز و انتظار نامگذاری شده است.

وی خاطرنشان کرد: طبق آخرین سرشماری در سالهای 90 تا 95 تعداد 11 هزار نفر از بی سوادان استان قم کم شده اند به طوری که در سال 90 جمعیت بی سواد 10 تا 49 سال در قم 44 هزار نفر بودند که در سال 95 به 33 هزار نفر رسیده است.
معاون سواد آموزی استان قم گفت: میانگین سن سواد آموزی در قم 35 سال و از افراد مولد و فعال و موثر می باشد.

**300 آموزش دهنده سواد در جهاد دانشگاهی قم روش های تدریس را گذراندند

وی اظهار داشت: برای اولین بار با مشارکت جهاد دانشگاهی استان قم 300 نفر از آموزش دهندگان خود را در راستای توانمند سازی روش های تدریس به مدت 126 ساعت از طریق مجازی تحت پوشش قرار دادیم.
حجت الاسلام قاسمی نیا خاطرنشان کرد: از ابتدای تشکیل نهضت سوادآموزی تاکنون 385 هزار تن از مردم قم تحت پوشش برنامه های سواد آموزی قرار گرفته اند.

وی گفت:در حال حاضر 97 درصد گروه سنی 10 تا 49 سال قم باسواد می باشند و تاکنون نیز 85 درصد از اهداف خود را در جهت سواد آموزی در قم محقق کرده ایم.

معاون سواد آموزی استان قم عنوان کرد: از میان 33 هزار نفر افراد فاقد سواد در قم 21 هزار نفر ایرانی هستند و سایر افراد را اتباع خارجی تشکیل می دهند.

وی اظهار کرد: در سال جاری 400 تن از والدین دانش آموزان قمی نیز د ر طرح سوادآموزی شرکت کردند ضمن اینکه 1 هزار و 200 تن از سوادآموزان نیز در طرح حلقه های کتاب و کتابخوانی را تشکیل دادند.

وی افزود: اجرای طرح حلقه های کتاب و کتابخوانی برای یک هزار و 200 تن از سوادآموزان و شرکت 400 اولیاء بی سواد دانش آموزان در دوره های سوادآموزی از فعالیت های امسال نهضت سوادآموزی قم بوده است.

حجت الاسلام قاسمی‌نیا بیان کرد: با توجه به وضعیت مهاجرپذیری در قم در میزان باسوادی در گروه سنی 10 تا 49 سال رتبه 11 در بین استان های کشور را اخذ کرده ایم.

وی توضیح داد: در طول 5 سال گذشته نیز با رشد 2 درصدی در سواد آموزی جامعه هدف 10 تا 49 سال رسیده ایم که در حال حاضر رشدی از 5/93 را به 5/95 درصد نشان می دهد.

معاون سواد آموزی استان قم اظهار داشت: با توجه به آمار ارائه شده 299 هزار نفر از مردم قم بی سواد و کم سواد هستند که در حدود 25 درصد از جمعیت را تشکیل می دهد.

وی گفت: همچنین آمار جدید در سال 95 می گوید تعداد 4 هزار و 72 نفر در قم در گروه سنی 6 تا 9 سال بی سواد هستند که باید علت این امر نیز بررسی شود.

حجت الاسلام قاسمی نیا یادآور شد: در سال 57 در حدود 50 درصد از مردم قم در سن 6 به بالا دارای سواد بودند اما هم اکنون 90 درصد از این جمعیت سواد دارند امروز نیز جمعیت بانوان با سواد در قم به 87 درصد و آقایان به 93 درصد رسیده است.

وی گفت: تاکنون 120 تن از چهره های سواد آموزی در قم شناسایی شده اند که به عنوان استاد حوزه و دانشگاه و کارآفرین برتر فعالیت دارند.

معاون سواد آموزی استان قم عنوان کرد: به طور کلی سه دوره آموزشی در نهضت سوادآموزی اجرایی می شود که شامل دوره سواد آموزی با 400 ساعت آموزش و دوره تحکیم سواد با 200 ساعت آموزش جهت پیشگیری از بازگشت بی سوادی می باشد.

وی خاطرنشان کرد: سومین دوره آموزشی نهضت دوره انتقال است که در آن افراد در مدت 9 ماه با دروسی مانند دینی ،ریاضی، علوم، فرهنگ همراه می باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: