• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۷
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 9610-486-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

بودجه کل حوزه‎‌های علمیه نیمی از بودجه دانشگاه تهران را هم پوشش نمی‎دهد

سخنگوی حوزه‎های علمیه با انتقاد از جریان غیرمنصفانه رسانه‎ای در خصوص بودجه‎های حوزه بیان کرد: بودجه کل حوزه‎‌های علمیه نصف بودجه دانشگاه تهران هم نیست.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت‎الاسلام واسلمسلمین عباس رفعتی امروز در جمع خبرنگاران در مرکز مدیریت حوزه‎های علمیه کشور با اشاره به حواشی بودجه‎ دولت در خصوص حوزه گفت: در روزهای اخیر در برخی از رسانه ها، جریانی به دنبال تضعیف روحانیت است و تلاش زیادی صورت گرفت که نهاد دینی را در خصوص بودجه زیرسوال ببرند.

وی افزود: البته برخی با ادبیات دلسوزانه و با شعار استقلال حوزه این بحث را مطرح کردند؛ مساله استقلال حوزه یک راهبرد استراتژیک مدیریت حوزه است ولی از این واژه استقلال حوزه، برخی برداشت ناروایی داشته و دارند.

سخنگوی حوزه اظهارکرد: مطمئن هستیم که بی بی سی به دنبال استقلال حوزه به معنی صحیح نیست که دو روز پیش برنامه های پخش کرد که حوزه باید مستقل باشد و یک حاشیه ای بر سخن آیت الله یزدی داشت که این سخنان با استقلال حوزه ارتباط ندارد.

وی گفت: در خصوص مسایل بودجه نهادهای دینی با این شعار به شکل دلسوزانه مطالبی را مطرح می کنند؛ در شبکه های اجتماعی و خبرگزارها نباید حرفی بیان شود که در زمین دشمن باشد و در واقع بلندگوی دشمن وضد انقلاب باشند؛ نباید استقلال حوزه را از دست بدهیم و این هجمه ای که صورت می گیرد به این خاطر است که حوزه ما مستقل است؛ حوزه مستقل است و به همین خاطر به راحتی از مشکلات دولت ها نیزسخن به میان آورده و نقد کرده است.

وی با ذکر این مطلب که این هجمه‎ها هزینه استقلال حوزه است، اظهارکرد: اگر بگوییم حوزه با گرفتن ده درصد بودجه ای که هزینه می کند، استقلال خود را از دست داده است قطعا اشتباه است.

وی گفت: بودجه حوزه از طریق باور مردم و اعتماد مردم شکل گرفته است ولی اینگونه نیست که نهاد حکومت دینی نباید از دولت کمکی دریافت کند؛ در ردیف بودجه دولت، کمک به حوزه انجام می شود نه اینکه دولت به حوزه ردیف بودجه خاص تعریف کرده باشد؛ دولت ترکیه به نهاد روحانیت و حوزه آن کشور، 4هزار میلیارد تومان بودجه داده است؛ بودجه دولت ملی مصر به الازهر مشخص است ولی حوزه علمیه ما با بودجه های مردمی و وقف و.. اداره می شود.

رفعتی اظهارکرد: در دولت طاغوت بسیاری از موقوفات حوزوی به زور تملک شده است؛ اگر عایدات حوزه از موقوفات خودش به شکل کامل تامین شود هیچ نیازی به بودجه حمایتی هم ندارد؛ برای کل حوزه های علمیه سراسر کشور اگر نصف بودجه یک دانشگاه مثل دانشگاه تهران ارایه شود حاضر به گرفتن هیچ کمکی نیستیم.

وی تصریح کرد: بودجه ای که اعلام می شود، بودجه پیشنهادی است؛ از جایی که این بودجه، کمکی است مشخص نیست که این بودجه مصوب شود؛ پس از تصویب، به دلیل اینکه این بودجه کمکی است، دولت نیز خود را ملزوم به تخصیص نمی بیند؛ گاهی 50 درصد بودجه مصوب تخصیص داده شده است.

وی گفت: نکته دیگر آن است که این بودجه ای که در ردیف بودجه به عنوان کمک بیان شده است، به طلاب اختصاص نمی‎یابد؛ در حالی که زندگی طلبه ها زیر خط فقر است؛ طلاب جزو قشر محروم جامعه هستند ولی این بودجه سر سفره طلاب نمی‎رود؛ بخشی از این بودجه ها، عمرانی مدارس، شهرک ها و بخشی نیز هزینه‎ کار فرهنگی گسترده حوزویان در مسایلی است که نظام به این فعالیت های فرهنگی نیاز دارد.

حجت الاسلام رفعتی اظهارکرد: سرانه هزینه دولت برای دانشجویان اصلا در حد سرانه کمک به طلاب نیست؛ هزینه شهریه طلاب از وجوهات و وقف تامین می‎شود و اصلا در خصوص بودجه سرانه طلبه عنوانی در بودجه بیان نشده است.

وی گفت: جلساتی با منتقدین این موضوع نیز برگزار خواهد شد؛ یکی از شخصیت ها در جمع اساتید بیان کرد که این بودجه را شفاف سازی کنید؛ ولی اگر قرار به شفاف سازی باشد که لازم نیز هست انجام شود باید گفت که چند میلیارد صرف احیای کتابخانه همین شخصیت علمی شد.

سخنگوی حوزه تصریح کرد: اینکه چرا زودتر به این مساله پاسخ ندادیم به این دلیل بود که قرار نیست که به حرف نادرست پرداخته شود زیرا به خودی خود فراموش می شود ولی این بحث از طریق بی بی سی نیز دنبال شد و به همین خاطر به پاسخگویی مبادرت کردیم.

وی با محکوم کردن توطئه ترامپ علیه فلسطین بیان کرد: این کار احمقانه باعث شد که آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز در سطح جهانی به انزوا کشیده شود؛ پنجشنبه هفته جاری تجمعی در فیضیه در محکومیت این توطئه انجام خواهد شد.
رفعتی با اشاره به موارد مصرف خمس بیان کرد: بسیاری از مواردی که خمس به آن واجب است در اختیار افراد حقیقی نیست و در اختیار یک نهاد حقوقی است و این نهاد حقوقی نیز خمس نمی دهد.

رفعتی با ذکر این مطلب که اگر 10 درصد خمس واقعی مردم پرداخت می شد بودجه بسیار بیشتری ازاین جهت دریافت می شد، اظهارکرد: واتیکان ثروتمندترین نهاد دینی در دنیا است زیرا بر اساس قانونی شبیه به خمس اداره می شود که کشورهایی که رسما مسیحیت را پذیرفته اند بخشی از درصد سود تجاری خود را به واتیکان بدهند.

وی گفت: مراجع و رهبری بر لزوم مساله حضور جدی فقه در مسایل مستحدثه تاکیدداشته اند و در هفته گذشته نیز در دیداری که در این زمینه برگزار شد همه حضرات آیات عظام بر این نکته تصریح داشتند که این کار باید در حوزه به شکل جدی انجام شود.

وی گفت: متاسفانه برخی از رسانه به جای بیان این اشتراکات به دنبال حاشیه هایی بودند که یک خبر خاص تولید کنند؛ در این دیدارها، مراجع دغدغه هایی مطرح کردند که این مسایل نیز به جا و به حق است و مسئولین حوزه باید نسبت به رفع آنها همت بگمارند.

سخنگوی حوزه تصریح کرد: متاسفانه حضور جدی روحانیت در مساله زلزله کرمانشاه که 300 نفر به شکل رسمی و تعداد بسیاری نیز به شکل خود جوش برای التیام دردهای بازماندگان و انجام امور شرعی مرتبط به جانباختگان در منطقه حضور پیدا کردند بازتاب جالب توجهی در رسانه بخصوص در رسانه ملی نداشت.
وی اظهارکرد: برخی به اشتباه بیان می‎کنند که جایگاه روحانیت درجامعه از بین رفته است ولی اگر نگاه درستی داشته باشند می بینند که دو نفر ملبس به لباس روحانیت در انتخابات گذشته بیشترین آرا را در این رقابت سیاسی به دست آوردند.

وی در ادامه به گشایشی که در بحث شهریه طلاب رخ داد اشاره کرد و افزود: خوشبختانه رهبر معظم انقلاب نسبت به شهریه طلاب گشایش خوبی را مرحمت فرمودند؛ رایزنی برای افزایش شهریه و هدفمندی شهریه برای مبلغین و محققین نیز در حال پیگیری است.

رفعتی گفت: در این مدت برنامه جدید آموزشی همراه با آیین نامه ها در قالب تدوین یک کتاب انجام شد که این طرح در 200 مدرسه علمیه در حال اجرا است؛ این طرح در 19 مدرسه در قم و مابقی در شهرستان ها انجام می شود؛ 40 متن درسی در این برنامه آموزشی جدید تدوین شده است؛ این برنامه مبتنی بر متن درسی است؛ شیوه آموزشی در حوزه متن محور است.

وی تصریح کرد: از دیگر فعالیت های اخیر حوزه، برگزاری المپیاد علمی بود که پنجمین المیپاد در نهایت با حضور آیت الله العظمی نوری همدانی پایان یافت؛ این المپیاد در دو مرحله ملی و استانی برگزار شد و در چهار مقطع ادبیات، فقه و اصول یک و دو و خارج برگزار شد و در هر مقطع نفرات اول تا سوم و یک نفر نیز به عنوان شایسته تقدیر تجلیل شدند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: