• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-1514-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

ارتقای سطح آگاهی و آموزش مهارت های زندگی، آمار اعتیاد را کاهش می‌دهد

در کمیته تخصصی توسعه مشاركت های مردمی شورای مبارزه با مواد مخدر استان قم مطرح شد: ارتقای سطح آگاهی و آموزش مهارت های زندگی، آمار اعتیاد در جامعه را کاهش می دهد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، رئیس اداره مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش قم  در ابتدای این جلسه که در سالن جلسات معاونت سياسی امنيتی و اجتماعی استانداری برگزار شد عنوان کرد: والدین نقش مهمی در پیشگیری از اعتیاد جوانان دارند از این رو باید آموزش های لازم و مهارت های کافی به والدین ارائه گردد.

علی رضا مظاهری عنوان کرد: در مدارس فعالیت های مکمل جهت پیشگیری برای دانش آموزان و خانواده ها و همکاران با مشارکت شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و دادگستری استان و سازمان بهزیستی در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان در نواحی آموزش و پرورش تا حدودی با آسیب های مدارس آشنا هستند و این کارشناسان می توانند مدارس در مناطق را بررسی کنند و وقتی نامه های سمن و سازمان های مردم نهاد ارسال شود و هماهنگی لازم اتخاذ گردد کارگاههای آموزشی والدین برگزار شود.

رئیس اداره مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش قم بیان کرد: این 170 کارگاه آموزشی در سطح مدارس جامعه هدف فقط برای والدین است و پیشنهاد می شود ورود به آموزش مستقیم دانش آموزان صورت نگیرد. 

وی یادآور شد: می توان به دانش آموز آموزش هایی درباره انتخاب دوست و دوست یابی و مهارت نه گفتن ارائه گردد. 

رضا سلیقه مدیر کل بهزیستی استان قم نیز در مورد این کارگاههای آموزشی که توسط سازمان های مردم نهاد قم انجام می گیرد عنوان کرد: اساتید حاضر در این کارگاهها باید از توانمندی و شاخصه های لازم برخوردار و در رشته های مرتبط تحصیلات خود را سپری کرده باشند.

وی تاکید کرد: همچنین قبل از برگزاری کارگاههای آمورشی، میزان اطلاعات خانواده ها سنجیده شود تا مشخص شود چه میزان اطلاعات از این دوره ها اخذ کرده اند و آیا اثری در پیشگیری از اعتیاد داشته است.

در این جلسه میترا زارع مدیر عامل موسسه ارمغان سبز آتیه قم در مورد مهم ترین طرح های سمن ها در پیشگیری از اعتیاد عنوان کرد: آموزش مهارت های زندگی و فرزندپروری و آموزش مهارت ویژه مادران و کودکان و نوجوانان و بزرگسالان پیرامون اعتیاد از طرح های مهم در مناطق مختلف قم می باشد.

همچنین آزیتا ستوده مدیر عامل موسسه یگانه همراه زندگی تصریح کرد: خودمراقبتی اهمیت زیادی در آموزش خانواده ها دارد ضمن اینکه از روانشناسی مثبت نگر در پیشگیری از اعتیاد می توان بهره گرفت. 

خدیجه طلوعی مدیر عامل موسسه طلوع مهر زندگی نیز اظهار داشت: پیشگیری از اچ آی وی در سطح مدارس، سواد رسانه ای، روش تسهیل گری و آموزش خانواده معتادین و باور درمانی و نشاط و سلامت روان در خانواده از ارکان مهم در آموزش است.

وی تاکید کرد: دانش آموز باید مهارت نه گفتن را فرا بگیرد و در این کارگاه از فضای مجازی و ابزار تبلیغاتی جدید نیز سخن به میان آید البته یکی از موضوعات مهم ارتقای تاب آوری در مهارت های رفتاری در زنان و دختران در مواجهه با اعتیاد می باشد علاوه بر این برخی از سمن ها به صورت نمایشی پیام های آموزشی را به کودکان ارائه می دهند.

لازم به ذکر است برخی پروژه های اشتغال زایی برای بهبود یافتگان از مواد مخدر جهت دریافت تسهیلات معرفی شد.

گفتنی است 28 سازمان مردم نهاد در قم پیرامون پیشگیری از اعتیاد فعال هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: