• پنجشنبه ۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-785-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

رئیس شورای شهر تهران:

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی آینده‌نگر و محل رجوع اختلافات بود

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی آینده نگر بود، عنوان کرد: این آینده نگری در جریان انقلاب، فرماندهی جنگ تحمیلی، تاسیس دانشگاه آزاد و متروی تهران نمایان است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، محسن هاشمی در همایش بررسی شخصیت و اندیشه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که صبح امروز به مناسبت اولین سالگرد درگذشت ایشان در سالن همایش های غدیر استان قم برگزار شد، اظهار داشت: امروز به دیدار آیت الله العظمی وحید خراسانی رفتم و ایشان در خصوص آقای هاشمی گفتند وی مردی بزرگ و مردمی بود و من همیشه به یاد ایشان هستم و امام خمینی(ره) بسیار به ایشان اعتماد داشتند و مورد اطمینان ایشان بود.

رییس شورای شهر تهران در ادامه به سیر زندگی آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت و گفت: ایشان از سال۴۲ در کنار همرزمان خود به اقداماتی علیه رژیم پهلوی میپرداخت و بیش از ۷بار به زندان افتاد که مجموعا ۵سال در زندان بود که آخرین بار ۳سال را در اوین سپری کرد.

وی با بیان اینکه ایشان شخصیتی آینده نگر بودند، بیان کرد: آیت الله هاشمی در جریان انقلاب، تثبیت انقلاب و فرماندهی جنگ آینده نگر بودند و در همان زمان موضوع دانشگاه آزاد را در سال ۱۳۶۱ در نمازجمعه مطرح کردند؛ ایشان تا آخر عمر نیز روی مدیریت آن حساس و آنرا به صورت عدالت محور اداره کردند.

هاشمی ادامه داد: در زمان اوج جنگ ایت الله هاشمی موضوع مترو تهران را مطرح کرد که نشان از آینده نگری ایشان داشت و اکنون میبینید اگر مترو در تهران نبود، مشکلات بسیار بزرگی گریبان گیر تهران میشد.

وی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی کتاب تفسیر راهنما را در طول دوران مبارزات و بعد از آن پیگیری و تالیف کردند، اظهار داشت: آیت الله هاشمی برای من در مقام پدر و استاد بودند و همواره ما را تشویق به حرکت در مسیر درست می کردند.

تدین بدون تعصب، اعتدال و عقلانیت از ویژگی های اخلاقی آیت الله بود

وی در خصوص خصائص اخلاقی آیت الله هاشمی گفت: از ویژگی های اخلاقی ایشان مهربانی، عطوفت و خانواده دوستی بود؛ رازداری، تدین بدون تعصب، پشتکار و پرهیز از اتلاف وقت، خودداری از عصبانیت، اعتدال و عقلانیت، پرهیز از ریا و زهد فروشی و عشق به مردم و ایران از دیگر ویژگی های شخصیتی ایشان بود.

فرزند آیت الله هاشمی ادامه داد: ایشان در مسائل سیاسی نیز خصوصیت های اخلاقی ویژه ای داشتند و توانایی کنترل احساسات در حین هیجان را بسیار خوب انجام میدادند؛ آیت الله هاشمی همچنین قدرت همدلی بالایی را داشتند و احساسات افراد را درک میکردند؛ ایشان در مسائل سیاسی قدرت گذشت بالایی داشتند و در مسائل اخیر هم دیدید که برای صلاح انقلاب گذشت کردند.

وی در پایان اضافه کرد: اعتماد کردن و مورد  اعتماد بودن، صبر و خویشتن داری و سعه صدر از دیگر ویژگی های اخلاقی ایشان بود؛ آیت الله هاشمی، همچنین محل رجوع اختلافات بود و اختلافات ایران و عربستان را تا حد زیادی حل کردند، یا در زمان جنگ، مباحث بین سپاه و ارتش را حل و فصل کردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: