• پنجشنبه ۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-885-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

همایش "بررسی شخصیت و اندیشه اخلاقی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی" برگزار شد


صبح امروز به مناسبت اولین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، همایشی تحت عنوان "بررسی شخصیت و اندیشه اخلاقی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی" در سالن همایش های غدیر قم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، در این همایش ابتدا پیام تصویری آیت الله العظمی جوادی آملی پخش شد و سپس پورحسین دبیر اجرایی همایش اظهار داشت: شخصیت آیت الله هاشمی از دوجهت برای حوزویان مهم است؛ اول اینکه ایشان یک روحانی موفق و خدمت گذار حوزه و روحانیت بود و دوم آنکه ایشان به عنوان یک روحانی در کنار امام خمینی(ره)  نظام اسلامی را پایه گذاری کرد و نیز به عنوان یک مدیر موفق و یکی از شخصیت های شاخص نظام است و هیچگاه از مدار اخلاق در زمانی که فعالیت سیاسی داشت خارج نشد.

وی افزود: به دلیل اهمیت شخصیت و لزوم تبیین شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی، یک کتاب از مجموعه مقالات در خصوص شخصیت ایشان منتشر و همچنین کتاب دیگری تحت عنوان گفتارهای اخلاقی آیت الله هاشمی رفسنجانی چاپ شده است.

در ادامه این همایش دکتر احمدی به تبیین شخصیت ایشان پرداختند و گفتند:  شخصیت آیت الله هاشمی تزلزل ناپذیر بود و این اواخر که فشار ها بر ایشان زیاد بود، از وی درخواست کردند که پاسخی داده شود که فرمودند مخالفان از تقابل ما سوءاستفاده میکنند و این به سود نظام نیست، همچنین هرگاه گوشه بحثی به رهبری میرسید، ایشان میگفتند رهبری ستون نظام است و نباید به ایشان آسیبی برسد.

در این مراسم دکتر دیبا به ارائه مقاله خود با موضوع رشد و توانمند سازی اخلاق در تعامل با علوم انسانی پرداخت.

این همایش با میزگردی در موضوع سعه صدر ادامه پیدا کرد و طی آن سعید جوادی آملی، محمدرضا بهشتی و مسعود آذربایجانی به ارائه مباحث خود پرداختند.

در پایان این مراسم محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران به خصائص اخلاقی آیت الله هاشمی رفسنجانی و سیر زندگی ایشان پرداخت و گفت: از ویژگی های اخلاقی ایشان مهربانی، عطوفت و خانواده دوستی بود؛ رازداری، تدین بدون تعصب، پشتکار و پرهیز از اتلاف وقت، خودداری از عصبانیت، اعتدال و عقلانیت، پرهیز از ریا و زهد فروشی و عشق به مردم و ایران از دیگر ویژگی های شخصیتی ایشان بود.

فرزند آیت الله هاشمی ادامه داد: ایشان در مسائل سیاسی نیز خصوصیت های اخلاقی ویژه ای داشتند و توانایی کنترل احساسات در حین هوش هیجانی را بسیار خوب انجام میدادند؛ آیت الله هاشمی همچنین قدرت همدلی بالایی را داشتند و  احساسات افراد را درک میکردند؛ ایشان در مسائل سیاسی قدرت گذشت بالایی داشتند و در مسائل اخیر هم دیدید که برای صلاح انقلاب گذشت کردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: